K-ON! film (2011)

Nádherné zakončenie pre môj obľúbený seriál. Ani skrz dlhšiu stopáž som sa nenudil. Eiga K-On! pôsobí tak filmovo narozdiel od seriálu ale tomu snáď pridáva len na kráse. Chvála platí aj pre kresbu a hudbu. Čo so príbehu týka, tak ten jej ala seriál aj keď na 110 min bol trochu roztiahnutý,ale nevadilo. Rozhodne zaslúžených 9 bodov.

Azumanga daió: The Animation (2002) (seriál)

Azumanga je zvláštne anime. Nájdete tam momenty, kedy zívate nudou, kedy len nechápavo pozeráte, bo to niečo povie snáď len rodenému Japoncovi/ke ale našťastie sa aj tak väčšinou smejete, ba idete až do kolien. V podstate ide o mozaiku epizódiek, ktoré v širšom náhľade dávajú ako taký naznak deja, ale väčšinou fungujú samostatne. Kresba je veľmi jednoduchá ale viacmenej sedí, kedže ide ľahké anime. To platí aj pre hudbu, ktorá má často náznak Francúzka. Plus bonus v podobe Osaky a jej zvláštneho spôsobu myslenia. Povedzme, že niečo okolo 8 (keď si odmyslím to, čomu som nerozumel) ale inak by to bolo kvôli niektorým nudným dielom ( a to celým) aj menej. Anime nevhodné pre náročne povahy!

Jsem kyborg, ale to nevadí (2006)

Park? Park, prečo? Prečo si toto spáchal? Kde je pomsta, kde je genialita a kde tvoj štýl? Bohužiaľ tento film je obyčajný priemer, čiernou bodkou na tvorbe pána Parka. Na komédiu nebol dosť smiešny a na drámu príliš ľahký. Ono ta romantika by sa tam našla ale ani tá nie je.... . Ale aby nebolo len zlého, je pravdou, že film má občas vskutku geniálne momenty a je škoda, že len občas. V podstate sa stačí pozrieť na posledných dvadsať minút a budete ušetrený viacmenej nudy a častej extravagancie, ktorá bila do očí ale nesadla. A ani pekný vizuál to nevynahradí. Nuž zostáva nám len dosadiť 6 bodov z 10 a máme to uzavreté. Ten kto čaká Parka, nech sa nato nedíva.

Henjelgwa geuretel (2007)

Horor? I keď niektoré scény by prikývli, ale určite nie! Fantasy? Ako vyšité. Ak však čakáte čistý výkvet fantasy siahajúci do sveta rozprávok, ako čakať z názvu, budete tiež na omyle, bo v tomto smere má film o mnoho bližšie k Nenávisti. To čo na vás vyblafne je veru rozprávková farebnosť, ktorá miestami pôsobí čarovne, ale povedzme si na rovinu čarovnosť niekedy nestačí. Po príbehovej stránke, to nie až tak zlé, ale hlavným ťahom deja sú skôr činy/motívy uväznených, než samotný vývoj udalostí, ktorý možno zhrnúť do troch riadkov, ale nebudem spoilovať. Avšak tam kde sa to ako tak zliepa do kopy, prichádza rana pod pás. A tou je rodinnosť (áno film niekedy tak pôsobí), ktorá trhá oči a kazí zážitok. Nerozumiem tomu, Faunov labyrint to zvládol bez, prečo nie Kórejci. Neviem možno keby sa zamerajú na jeden námet bol by výsledok lepší, ale takto to na mňa pôsobí, ako miestami odfláknutá práca. Zvažujem medzi 6-7. Ale tentokrát sa prikloním k nižšej známke. PS. Ak nemáte radi pokazené deti (až je smutno to napísať kvôli pointe) na film nepozerajte.

Šiki (2010) (seriál)

No mám z toho také zmiešané pocity. Shiki sa hrá na upírsky horror, čo mu ide, ale keby zostal len u jedného. Sprvu tu máme úžasnú prvú časť na báze záhady ale po cca 12 dieloch sa nám poňatie mení (spolu so skvelým OP) a musí sa prebíjať cestou hlúposti ba až nezáživnosti ku nadupanému koncu. A v tom rozdelení je ten problém, bo ono tá trojica dokopy zapadá možno na papiery ale na obrazovke už nie (predstavte si jeden arc higurashi natiahnutý z 4 dielov na 24). V prípade Another som to prekusol tam bol ten prechod pre mňa plynulý, ale tu nie. Ďalšou chybou na kráse je zbytočné množstvo postáv, ktoré často vyšli na prázdno, ba liezli aj na nervy. A v neposlednej rade je to vypustenie niektorých prvkov (napr beatbox v kombinácií s pohľadom boli peckové zábery). No teraz k lepšiemu. Napriek zlepeniu, dej dokázal dobre zaujať a hnal dopredu. To sa týka aj tých pár rozobratých postáv ala fallen monk a doctor. Doprovod tiež poteší, aj keď časom akosi čosi vymizne alebo sa ohrá. Záver sa mi tiež ľúbil a nebyť naštartovaný úvodom na inú vlnu bol by snáď ešte lepšiu (nie, krv ma stále neomrzela :D). Kresba bola tiež celkom v pohode. O upíroch sú možno aj lepšie anime ale tak suma sumarum, niečo medzi 7,5-8.

Angel Beats! (2010) (seriál)

Tomuto seriálu som sa dlho vyhýbal (už ani neviem prečo) a v podstate som od neho čakal niečo iné, ba poviem rovno, že som od neho veľa nečakal. A aj napriek prvému dielu, ktorý mi pripadal dosť ala šónen, sa ukázala pravá povaha seriálu a tá sa mi ľúbila. Seriál je sprevádzaný vynikajúcim OST (My song mám v playliste už dávnejšie než som zhliadol anime, naozaj nádherná skladba), kresba je taktiež v pohode. Je tu len jedna chybička a tou je latka, ktorú si seriál nasadil desiatym dielom Goodbye days, a prekonala ho snáď len finálna scéna(+after ending scéna, nechápem čo to majú s tým dávaním poslednej scény za titulky ), takže tie posledné diely boli pre mňa oddychové. Trošku zamrzí aj another epilóg (ale tak to je už chybou, že pozerám alter end). Zvažujem medzi 9,5 (za seriál) alebo 10(za goodbye days). Ach prečo som hodnotil vždy tak vysoko, niet hodných čísel.

Kábé (2008)

Skvelá dráma o vojnovom japonsku z pohľadu obyčajnej rodiny. Miestami trochu depresívne za čo mohol ten ženský vokál, ktorý podľa mňa moc naťahoval a tak trochu koniec, ktorý mi prišiel tak na prázdno a rozprava pri záverečných titulkoch to nenahradila. Za takých 8-8,5 kedže som z nejakého dôvodu nedokázal film pozerať v celku a pauzoval som (a nie nebolo to silou filmu).

Lukostřelci (2011)

Tak efektami namakané, ale po príbehovej stránke slabota. Miestami až moc veľa klišé. No šípovaná bola zato dobrá. Taký akčný dlhas s historickým podtextom, no naozaj historický film nečakajte. Kludne tak sa mohli strieľať nábojmi, tie si potom vyťahovať z tela a znovu strieľať na filme by to nič nezmenilo. 6,5

Ókami to kóšinrjó - Season 2 (2009) (série)

Podobné ako prvá séria, snáď len ten skvelý opening chýba. Vzťah medzi postavami sa prehlbuje, humor a situácie priostrujú a mne nezostáva než čakať na ďalšiu sériu alebo do decembra na siedmu novelu. Seinen + romance opäť potvrdené. Zaslúžených 10.

Adresát neznámý (2001)

Jar, leto, jeseň... sa mi páčil, ale pri tomto filme veru neviem. Priznám, že film má hĺbku a svojím surovým pohľadom dodáva naozajstný šmrnc, ale svojou depresívnosťou (neviem ako inak to nazvať), všetko kazí. Nieže by nebola na mieste, ale jej tam až prehnane veľa. Navyše častí ošumelý tón, hoc dodáva takej autentickosti (prostredia, nie diania), pôsobí trochu fádne a to na filmoch nemám rád, navyše by som prijal kratšiu stopáž, bo miestami sa to tiahlo a zatiaľ čo u hore spomenutého to podtrhlo poetický podtext, tu to nudí. Za 6 bodov.