Hvězdný erb (1999) (seriál)

No až taký veľký fanúšik scifi nie som, takže som k tomuto pristupoval s väčším odstupom a veru nebol som hneď z úvodu ohúrený. Ale čo nie je, môže byť a tak som sa už po pár dieloch do seriálu zažral. Síce strategické keci na kapitánskom mostíku nie sú moja silná stránka, obzvlášť ak sa všetci smrti k smrti usmievajú, no našťastie je to len jedna z línií a tak seriál neupadá v dialógový pátos. No ale čo je ťahom tohto seriálu, sú hlavné postavy. Tu vidno naozaj dobre odvedenú prácu a hanbím sa to až povedať ale väčšia stopáž by nebola na škoda (ešte, že tu sú ďalšie série). Zas sa ukazuje, že práve to zlaté pozlátko anime leží u starších kúskov. 8 bodov.

Zlý chlap spí dobře (1960)

Z posledných pár filmov, čo som od Kurosawu videl, som až tak veľmi nadšený nebol (až na nebe a peklo), takže som tento film trochu odkladal. Ale fakt mi sadol, tak som sa veru dlho nenasmial. Nasmial? Pri dramate? Možno je to tým, že nemám rád podvodných financmajstrov, ale ja som sa pri ranách, ktoré dostávali fakt zasmial (tá torta v úvode je majstrovský kúsok, alebo raňajky za 15M yenov). Je pravdou, že film ma miestami prehnanú (typicky) dĺžku a podaktoré zvraty sa dajú viac než očakávať, teda až na záver, ten som nečakal. Nakoniec niečo okolo 8 bodov.

Dennó coil (2007) (seriál)

Tentokrát správna voľba. Dennó coil sa z úvodu tvári ako komédia zo školy s náznakom temnej zápletky. Ale zápletka sa razom rozvinie a nastáva to práve orechové. Hoc miestami a hlavne tesne ku konci sa nájde nejaké to "intermezzo" rušiace atmosféru no celkový dojem nekazí. A toto všetko je zabalené do scifi sveta, snáď až cyber-punku, ktorý celkom slušne funguje (veru hru by som si z tohto sveta vedel predstaviť). Len by som prirovnal určitú podobnosť niektorých prvkov ku FMA (brány na druhý svet, funkcia imaga, snaha navrátiť brata...), no napriek tomu si coil drží osobitú atmosféru, ktorá vás v tiahne a nepustí. Od dokonalosti ho drží len nevyužití potenciál v závere, ale zas na druhú stranu by človek nadával ako to skončilo. Opäť jedno z tých omnoho lepších anime, 9 bodov.

Aria - The Origination (2008) (série)

No tentokrát, musím priznať, že sa mi Aria páčila. Možno som si už zvykol, možno bola kratšia stopáž dobrou voľbou a možno je Origination naozaj tak podarenejšie. Alebo že by ešte zo mňa prchá koniec v dobrej nálade. Síce platí to čo pre ostatné diely ale predsalen je táto séria zaujímavejšia, akoby vyzrela z určitých neduhov. 7,5 bodu, nakoniec sa oplatilo vydržať.

Aria - The OVA: Arietta (2007) (epizoda)

No je to v podstate to iste čo v ostatných sériach, no je tu jeden rozdiel. A to je trošku ostrešia kresba, kde postavy občas vyzerali trochu "INAK" v detaile. Možno zvláštnym dojmom pôsobí aj prechod k širokouhlému formátu. No všetko ostatné po starom. Ani neoslnilo ale už som si zvykol, 6,5.

Aria - The Natural (2006) (série)

Neviem čo ma to popadlo a siahol som po druhej sérií, napriek tomu, že ma prvá moc nenadchla. Snáď to bolo to vysoké hodnotenie? Alebo akési dúfanie v zlepšenie? Kiežby. No pravdou zostáva, že sa mi to predsa len páčilo viac než predtým. Možno tým, že som vedel do čoho idem, alebo som bol až príliš unavený, tak to pomalé tempo nebolo až také zlé. No a popravde našli sa aj dieli, ktoré mi sadli a naopak našiel som to, čo mi na tomto seriály najviac vadilo. Mačko-pes Aria. Nedžkať jeho "trápne" vstupy do každej scény, šiel by som o bod vyššie. Všetko ostatné zostáva po starom. 6,5 bodu.

Aria - The Animation (2005) (série)

Mam chuť zakričať s plného hrdla nudáááááááááááááá! Tiahlo sa to dlhšie, ako deň v domove dôchodcov, až sa čudujem, že som to vôbec dopozeral a nezaspal pri tom (aj keď je to celkom možné). Keby si humor v seriály nezakladal na tom istom a tak sa stále neopakoval, bolo by to lepšie. Keby tam bol aspoň nejaký konflikt, dramat, obrat... (viz Haibane Renmei) tak by všetky tie reči okolo nezneli do prázdna, bolo by to lepšie. Keby sa mi aspoň štipku páčili Benátky, bolo by to lepšie. Takto to je zbytočné dlhý seriál (nechcem vedieť čo s ďalšími sériami a sú dve), ktorý si svojím až príliš pomalým tempom podkopáva nohy. A pri tom niektoré myšlienky boli pekné od základnej sci-fi, až po to cestovanie v čase (predstavte si svet ktorý sa musí potácať medzi neustálymi skokmi v čase, to je výzva), ale spracovať to formou daily life vesliariek (snáď najmenej zaujímave povolanie, to už tie školské komédie sú aj s opakovaným omnoho zaujímavejšie) je výrazné pochybenie. Ku kresbe toho moc povedať nemám, neochromí ma originál, tak čo spracovanie? Navyše neustále vkladanie zjednodušených tvári ma časom už štvalo. No a hudba, pred spaním doporučím, ale za jazdy nie. Sklamanie nad sklamania, 5 bodov.

NHK ni jókoso! (2006) (seriál)

NHK ma svojimi prvými dielmi fakt dostalo a až tak, že som sa začínal báť poklesu kvality. Až na pár voľnejších dielov sa tak našťastie nestalo. Kedže bolo skúškové (no a prestupujem) tak som doslova žil životom hikikomoriho, takže som sa do seriálu doslova vžil. Miestami som sa dusil smiechom a naopak miestami si mi vracali vlastné spomienky, až mi sťahovalo žalúdok (hold psychologický oboma smermi :)). Samotný príbeh je až "neznesiteľne" vyspelý a napriek tomu, že som krútil hlavou nad Satóov hlúposťou, predsa tam bolo dosť pravdy z daného pohľadu, nech sa mi akokoľvek priečila. A záver... . No a ako "otaku" som zistil, že nie som v tom až tak po uši (zatiaľ). Kresba je na úrovni a dodáva seriálu šmrnc, hlavne schizofréne úseky. No tým skutočným majstrom je OST, ktoré dotvára perfektne atmosféru, obzvlášť tá gitarovka a ešte stále mi znie v hlave. Myslím, že som po dlhej dobe objavil anime, ktoré zaberie u mňa prvú priečku za 10 bodov. Škoda len, že manga od Tokyopopu je pre študáka ťažšie zohnateľná.

Mononoke (2007) (seriál)

Tak po skvelom treťom príbehu z Ayakaši som nadšene siahol po Mononoke. A veru bola to dobrá voľba. Netradičný dizajn môže kde koho odradiť, obzvlášť ak sa za farebnosťou skrýva v celku jednoduchá kresba, ktorá však aspoň výrazovo vystihuje postavy. No najväčším ťahúňom je rozprávanie príbehu, ktoré je robené formou akéhosi detektívneho pátrania. Najprv odhaliť podobu potom pravdu (skutočnosť) a nakoniec príčinu. A to všetko formou postupnej skladačky, ktorá do seba pomaly zapadá. Samotná úroveň príbehov sa líši kus od kusu, ale nemožno povedať, že by bol čo i len jeden slabý, možno tak voľnejší. A nakoniec forma hororu dáva atmosfére ten správny nádych. Čo sa týka postav, tak v niektorých prípadoch je ich zbytočne veľa a hrajú len vedľajšiu úlohu, no v prípade menších dielov (nopperabó) je ich psychológia vypracovaná do slušnej úrovne. Samozrejme mastičkár je kapitola sama o sebe. Hudobnú stránku som si moc nepovšimol, ale to preto, že skôr bola presne na mieru než aby nejako zvlášť vyčnievala. Záverečné hodnotenie 9 bodov.

Ayakashi: Japanese Classic Horror (2006) (seriál)

To, že v prvom príbehu ide o spracovanie z divadla kabuki, je cítiť každým momentom, hlavne melodramatickými výstupmi hrdinov. No čo je škoda, že u anime to nemá až taký efekt ako (asi) u divadla samotného, takže miestami to vyznieva do prázdna. Zaujímave, je však samotné vyprávanie "autora" s použitím reálných záberov, čo dodáva pocit neustálej živosti legendy. Kresba na úrovni a u záporákov dáva jasne pocítiť, zač sú toho lokeť. Prvý príbeh za 7 bodov, kedže som mal miestami výhrady (s legendou som sa stretol prvý krát).//// Tak druhý príbeh ma oslovil o trošku viac ako ten prvý. Tentokrát romantický príbeh o "zakázanej" láske medzi bohom a človekom. Námet pekný, no spracovanie niekedy až príliš vláčne a popravde dalo by sa toho vytiahnuť trošku viac, najmä z tej strašidelnosti hradu. Ale kto má rád smutno-veselé romance určite poteší. Druhý príbeh za 7,5.//// Tak tretí príbeh sa ukázal v plnej paráde a poslal predošlé dva o značnú priečku nižšie. Vlastný štýl vyprávania s tou pravou "hororovou" atmosférou. Perfektne spracovaný vizuál, ktorý je síce farebnejší, ale podtrháva atmosféru. A nakoniec je to z týchto troch najpodarenejší príbeh. Jednoznačne si zaslúži 9 bodov.//// No a seriál ako celok za 7,5, kde ho posledný príbeh ťahá hore, ale súčasne potápa prvé dva.