Kjúkecuki Miju (1988)

Aj keď prihliadnem na dobu vzniku tak musím povedať, že až na posledný diel to bola slabota, nesúca tu pravú pachuť OVAčiek. A práve posledný diel ukázal, že nádej to malo. Nudné, dlhé momenty čo sa snažia navodiť akože atmosféru nefungujú a akýsi odbyty náznak hĺbky pôsobí na jeden diel fádne. Postava špiritualistky - detektívky ako spojovateľa vyznieva do prázdna. Čo už, neskoršia séria bude na tom snáď lepšie. 4,5 bodu.

Gokudó-kun man'júki (1999) (seriál)

Braček Slayers a plným právom. Takto dobre som sa už dlho nezasmial. Streštená fantasy, ktorý paroduje snáď všetko možné od prastarých japonských mýtov až po dnešné tendencie. A to všetko v podobnom habite ako mali Slayers a ktorý tomuto žánru fakt sekne. Je pravda, že Gokudo resp. dvojica Gokudo Rubbete, Linu s medúzim mozočekom Gourym úplne netromfne (to by museli dostať aspoň sériu naviac, i keď Gokudo svojou chamtivosťou Linu prekoná) ale sú v jednej lige, najmä z úvodu. A tu je to čo zamrzí. Po nadupanom úvode, kde sa váľate smiechom príde predlhá a miestami až suchá, opakujúca sa štvrtá časť, ktorá svojou dĺžkou kazí dojem. Keby ju tak o tri diely skrátili a vtesnali ďalšiu... Pre milovníkov fantasy a Slayers svätá povinnosť. 8-9 bodov.

Opilý anděl (1948)

Nebolo to Kurosawove vrcholné dielo a miestami by to chcelo dosť doladiť(ale zas '48 veď to je pecka na tú dobu) ale film ma predsa svoje čaro. A ním je Takaši Šimura. Tak ako bol Mufine stvorený pre samurajské úlohy, práve Šimura je pre tieto (teda v sedmičke tiež vynikol). Podobne ako pri Iru je to práve jeho herectvo, ktoré ťahá priemernosť týchto filmov o triedu vyššie. Film je inak bežnou gangsterkou (ktoré už v tej dobe vládli) ale jej zasadenie do povojnového Tókia navádza zvláštnu atmosféru, teda ordinácia v zbombardovanej štvrti, kde je hneď vedľa prasknutá kanalizácia a skládka pôsobí miestami až dojemným obrazom, najmä ako výhľad z terasy. No a áno plusko za čistý alkohol reznutý čajom, to chce predsalen .... .7 Bodov.

Kurozuka (2008) (seriál)

Zas anime, ktoré malo ísť smerom k hre (žeby Danteho peklo nečerpalo len z Danteho božskej?). Začnem hneď výhodou a to je len 12 dielov (niekedy až moc), v ktorých sa vlastne len efektne za doprovodu CG vyvražďuje a vyvražďuje... . Asi celé anime som mal na jazyku vetu o postrádaní logiky ale konečné pointa, či čo to bolo, ju aspoň trochu zmiernila a teda nepozastavovať sa nad logikou, kde nie je. A tak pôvodné "pristupoval som k tomu bez toho než by som o tom niečo vedel a hľa Benkei a Jošicune to bude isto štýlove prerozprávanie kúsku Heike monogatari alebo nejakého iného, tradičného príbehu o tejto dvojici v krvavom kabátiku a ono nič" stráca trochu na význame. Ale k logike sa predsa len trochu vrátim. Nevyužením-zmrzačením "Historického pozadia" a príbehu ako takého som sa zmieril ale chovanie postáv bolo niekedy až moc. Nevraviac o tom, že ku koncu to už páchlo paródiou na seba samu (vážne, musel som sa pri tom smiať, však tie postavy boli tak psychotické, nelogické a postrádali na význame, že to bolo až k smiechu). Je to smutné, dalo sa z toho vytrieskať aj viac, efekty nie sú všetko. 4,5 bodu.

Fantastic Children (2004) (seriál)

Čo k tomuto povedať? Podivné deti sa napriek svoje komplikovanej rozvetvenosti javia ako pre deti a jednoduchá kresba tento výjav len podtrhuje. Ale ako to už býva zdanie zvykne klamať. Hoc pútavý no rozťahaný úvod s často nudnými a zjavne na detského diváka zameranými epizódami sa razom mení pri línií Grécie. Takže sa ho veru oplatí pretrpieť, stojí to zato. No čo je smutné, sú niekedy až naivné pasáže, ktoré sa pred koncom množia a tak kazia plný pôžitok a predsalen ten koniec sa detským divákom nezaprie (Seta budete buď ľutovať alebo nenávidieť, škoda toho konca...). Viem anime, ktoré sa takto pekne vyfarbia, nebýva tak veľa ale stále tu zostáva nevyužitý potenciál, možno trochu skrátiť, čo-to do príbehu doladiť a bola by plná. Takto je to za 8 (lepšie 4). A áno OST je miestami tiež vydarené, najmä k atmosfére.

Last Exile: Ginjoku no Fam (2011) (seriál)

Nechcem to zrovnávať s prvým Exilom, kedže som ho videl ale stráášne dávno, takže by to k ničomu neviedlo, ale nedá mi nepodotknúť, že ten príjemný pocit prekvapenia sa tentokrát nekonal. Ono pozerá sa na to ľahko ak nad tým moc neuvažujete. Bohužiaľ v snahe rozpomenúť si na prvý Exile som pri tom uvažoval a tak začal badať množstvo chýb. Ale však nič predsa nie je dokonalé a chybičky sa prehliadnu ale tu je jedná veľká. A hovorí sa jej logika. Totiž čím sa blíži seriál viac ku koncu stráca čaro, na prehľadnosti a hlavne akúsi súvislú myšlienku. A nezmyselnosť vojny sa dá naznačiť taktnejšie ako nezmyselnosťou zápletky. Viem budem za blbca ale o čo vlastne šlo hlavnému záporákovi? Pomsta alebo nebodaj vyšší plán, ktorý si vycucá na konci z prstu? O čo tam vlastne šlo celkovo. Všetkých vyhladiť? Nechať všetkých žiť v mieri? A načo tá hromada postáv, veď to má len 21 častí a to si to ešte ťahá z predošlého. Ku konci som mal z toho podobný pocit ako z poslednej Shany. Seknúť seriál pár dielov pred koncom a nemuselo to dopadnúť tak biedne. Plus našli by sa isté výhrady aj k podaktorým postavám. No veľké plus a asi hlavný ťahúň Exilu zostáva dizajn, na ktorý sa veľmi prijemne pozerá, plus opening, ktorý sa mi hrozne páčil. Navyše vzdušné boje mi trochu pripomenuli sériu Seikai, takže ďalšie plus. Váham medzi okolím 5 bodov.

Seikai no Senki - Season 3 (2005) (série)

Nebolo to až také zlé, kedže sa seriál tentokrát venovala viac menej vzťahu medzi hlavnými postavami. Ale napriek tomu, tu zostáva ta pachuť Ovačiek, kde sú pekné momenty pretkané miestami zbytočné dlhými úsekmi a naopak hybnosť deja je zasadená na pár minúť. Navyše predstavovačka v poslednej "sérií" je hlúposť nad hlúposti a ten čas mohli spotrebovať aj inak. No a záver samotný? Prijal by som trochu viac.... 6,5 bodu.

Seikai no Senki - Season 2 (2001) (série)

Rozhodne lepšie ako druhá séria, hlavne ťah skrátiť stopáž, len pri jednej udalosti bol múdry. Opäť sa vraciame na planétu, ale práve pre rozdelenie dvojice sa stráca to čaro z prvej série, hoc úvod vyznel zaujímavo a nevedieť o tretej sérií, bol by určite silnejší. Komu sa zaľúbila prvá séria nech pokojne druhú sériu preskočí /aj tak ju hneď zhrnú/ a pustí si rovno túto. Ostatné ostáva po starom. 8 bodov.

Seikai no Senki - Season 1 (2000) (série)

Neviem ale tentokrát som nebol tak nadšený ako pri predošlej sérií. Nie nebolo to vôbec zlé, ale niečo tomu chýbalo, alebo skôr niečoho tam bolo až priveľa. Totiž na prvej sérií sa mi páčilo, že sa odohrávala aj na nejakej planéte, kde tuto sme čisto vo vesmíre a miestami sa to fakt tiahne (o určitej neprehľadnosti ani nehovorím). Možno z redukovať pár dielov alebo viac oživiť obsah, neviem no... tak zas čisto vesmír bez Jediov nie je môj štýl. Ale inak platí to čo pre prvú sériu. 7 bodov.