Pohřeb (1984)

Film, který je někdy až jímavě autentický, přesto neskrývající, že za všemi rituály je schována určitá míra přetvářky a že podobně jako dva hlavní hrdinové, občas hrajeme prostě jen role, které si situace žádá.

The Go-Go Boys: The Inside Story of Cannon Films (2014)

Neuvěřitelný příběh dvou snílků, kteří navzdory své lehkomyslnosti paradoxně pomohli obrodit Hollywood a prodloužit či nakopnout kariéru akčních hvězd i známých auterů.

RRR (2022)

Bollywoodský akčňák, který svou absolutní nadsazeností hravě strká do kapsy i nejdivočejší díly Ramba. Chci dvojku, ve které ústřední duo osvobodí za pomoci šípů a pěstí celou Indii od koloniální nadvlády.

Soundgarden: Black Hole Sun (1994) (hudební videoklip)

Jeden z nejlepších videoklipů v historii MTV, který perfektně odráží náladu Cornellova songu.

Who Killed the KLF? (2021)

The White Room je mistrovský kousek žánru elektronické hudby a Chill Out patří mezi nejlepší ambietní alba všech dob. Dokument poodkrývá, jak se dalo dohromady legendární duo, které se postupně propadlo až do tenat šílenství.

Tou bun no hoi (1982)

Syrově pojaté drama o poválečném Vietnamu, vnímané japonským fotografem nejen skrz objektiv, ale rovněž interakcí s jednou z chudých rodin, která pro přežití udělá (téměř) cokoliv. Mikropříběhy jednotlivých postav jsou zdrcující, ale Ann Hui prokládá násilné scény okamžiky mírné naděje a nesklouzává do přílišné lítosti nad osudem těch méně šťastných. Stejně jako v The Secret překvapuje vizuálním pojetím i citem pro práci s herci. kteří oproti jiným hongkongským filmům sází více na svůj hlasový projev a uměřenou mimiku.

Pan Roberts (1955)

Skvělý herecký ansámbl, ale příliš prostý příběh s pár opravdu vtipnými momenty. Cagney si v roli záporáka hravě krade většinu scén pro sebe.

Batman (1966)

Čistá esence campu připomínající klučičí hry na hrdiny, kdy každou nebezpečnou situaci vyřeší nějaké superzbraň nebo alespoň kamikaze delfín. Adam West podává naprosto bezchybný výkon a člověk visí na každém jeho slovu. Ze záporáků jasně vyniká Penguin. Velké množství nadsázky se projevuje nejen v hereckých výkonech, ale především ve výtvarné stylizaci i velkému množství fórků, které jakoby vypadly z kreslených grotesek. Škoda, že konci filmu dochází maličko dech, jinak by to bylo za plný počet.

Jak na... s Johnem Wilsonem (2020) (seriál)

Nejlepší seriál, který jsme loni se ženou viděli. Umírali jsme smíchy a žasli jsme nad tím, jak lze z banálních témat (stavění lešení, zakrývání nábytku, rozdělení útraty...) udělat neskutečně zábavné půlhodinové videoeseje. John Wilson o radu žádá známé, svou domácí i naprosto cizí lidi, kteří mu předvádí svérázné způsoby řešení jednotlivých problémů. Náš hrdina ale místo trollování ve stylu Sachy Barona Cohena volí raději snahu porozumět, a tak neváhá se zapojit a ledasco vyzkoušet. Na sklonku roku 2021 přišel vydatný nášup v podobě výborné druhé řady.

Come True (2020)

Co se děje ve vašem podvědomí, když spíte? Androidi možná sní o elektronických ovečkách, ale lidstvo často trápí úplně jiné věci. Dívka s problematickými rodinnými vztahy se přihlásí do experimentálního programu, ve kterém vědci pozorují její chování při spánku. Vše pochopitelně spěje k několika překvapením a znejistění, co je pravda a co sen. Díky výborné atmosféře, zajímavému vizuálu i neokoukaným hercům se na tenhle komorní mysteriózní snímek velmi dobře kouká. Doporučuje 9 insomniaků z 10.