Netvor (2011)

Víc než hlavní hrdina je znetvořený tento film, který není ničím než hodně trapným pokusem o "moderní pojetí." Neděje se tu nic, kvůli čemu byste tomuhle měli věnovat pozornost, pusťte si radši animák Kráska a zvíře, protože tady tu romantiku fakt nenajdete. Naopak zůstanete spíš chladní a možná budete i znechucení. Mě nakonec bylo úplně jedno, jestli hlavní hrdina netvorem zůstane nebo ne. P.S.: Nechci být hnidopich, ale Neil Patrick Harris mě v roli slepce zrovna nepřesvědčil. Schválně se podívejte na Daredevila Charlieho Coxe (když zrovna nebojuje). 3/10

Akumulátor 1 (1994)

S tímhle filmem se bude už navždy pojit zážitek z festivalu v Karlových Varech, neboť tam jej ve Velkém sále hotelu Thermal uvedl sám režisér Jan Svěrák. Film samotný je hodně zvláštní už jen díky kombinaci všech těch nápadů (ať už se jedná o ty zcela originální nebo o inspiraci ze zahraničí), ale přesto zajímavý, jen musíte být otevřeni možnostem. Největšími plusy jsou určitě herectví Petra Formana, Zdeňka Svěráka a Mariána Labudy a taky hudba, ta hlavní melodie (ten "main theme") byla hodně dobrá a skvěle dokreslovala atmosféru filmu (mimochodem skladatel Soukup byl u karlovarské projekce přítomen také). Kéž by dnes opět natočili něco podobného, vzhledem k tomu, že většina současných českých komedií se zde ocitá v "černých rámečcích," je to potřeba jako sůl. 8/10

Jurský svět: Zánik říše (2018)

Vaření z předchozích dílů, hlavně tedy ze Ztraceného světa, ke kterému je Zánik říše přirovnáván. Když už jsme u toho názvu, tu zanikající říši jsem tu nějak nenašla, když park byl zničen již v předchozím díle. Ve filmu je až moc "náhod," které pomohou nebo nepomohou hlavním protagonistům v určitých situacích, také se tam opakuje dost věcí (spíš momentů) z předchozích dílů, a v podstatě jde pořád o to samé. U "jedničky" (resp. čtyřky) se to ještě dalo odpustit, ale teď už ne. P.S.: Některé scény byly slušně napínavé, myslím, že jako Rkový horor by film fungoval daleko lépe, ale když se musí jít za tou miliardou, tak co se dá dělat. 6/10.

Černé zrcadlo (2011) (seriál)

Jo, to bylo něco. Skláním Charliemu Brookerovi poklonu. Vytvořil něco úžasného, výjimečného. Začalo to skromnými třemi epizodami v jedné sérii a prozatím tu máme epizod již dvacet dva + jeden interaktivní film (Bandersnatch). A ve všech je něco (ano, i v těch slabších). Díky zvolenému formátu antologie (zde podle mě moc dobrá volba) je nejen každá série, ale i každá epizoda od těch ostatních odlišná a mohla se tak vydat "vlastní cestou." V každé epizodě jsou nové postavy, nové prostředí, nový děj a až na jednu dvě epizody, všude je nějaká technologická vychytávka, která je mnohdy opravdu hodně blízko současné úrovni - ta reálnost byla až šokující - fakt mě to ohromilo. Myslím si, že na Černé zrcadlo by se měl povinně podívat každý. Tenhle seriál totiž dostává svému jménu a nastavuje nám zrcadlo - zvláště některé epizody skutečně donutí člověka se nad sebou zamyslet. A na rozdíl od satir jako je třeba South Park by nemělo nikoho přímo urážet. Jedinou vadou na kráse je to, že ne všechny epizody si udrží ten šokující moment, ne všechny jsou i přes skvělé náměty dotaženy do zdárného konce a v jednom případě je námět promrhán v podstatě celý (kdo viděl, tuší, o které epizodě píšu). Spousta epizod by si navíc zasloužila i celovečerní stopáž - některé náměty by se daly využít nejen pro film, ale i pro celý seriál. Vzhledem k odlišnosti jednotlivých epizod zde musím zmínit několik z nich, které mě "dostaly do kolen." Byly to: National Anthem (S01E01), White Bear (S02E02), White Christmas (dle zdejšího zařazení S02E04), Nosedive (S03E01), Hated In the Nation (S03E06), USS Callister (S04E01) a Black Museum (S04E06) (z 5. série nic, poněvadž je to suverénně nejslabší série). Jeden z nejzajímavějších televizních projektů, co jsem kdy viděla. Děkuji svému bývalému učiteli angličtiny, že mě k Černému zrcadlu přivedl. 9/10

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Faktem je, že se mi i přes spoustu zbytečných věcí navíc oproti knize tenhle film (a vůbec celá Hobití trilogie) líbil víc než poměrně krátká kniha (kromě povinné četby jsem si zvykla číst hlavně knihy nad 300 stránek). Tohle byl také jediný díl, na který jsem zašla do kina, přece jenom, když to byl ten závěr... který byl nakonec z celé trilogie nejslabší, ať už kvůli nevhodnému oddělení od dvojky nebo emocí prosté bitvě (ani úplný konec to nezachránil). 6/10

Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka (2010)

Pamatuji si, že jsme na tom se školou tehdy byli v kině tak aspoň týden po premiéře. Když si uvědomím, že jsme místo tohohle filmu mohli jít na Tron: Legacy, kde je kombinace vizuálu a hudby o světelné roky dál než tady, chce se mi brečet. Sice tady dvě otravné děti ubyly - jenže jeden ještě větší kretén přibyl, a to ostatní se od předchozích dílů příliš nezměnilo. 5/10

Letopisy Narnie: Princ Kaspian (2008)

Jak byl předchozí díl z té trojice nejnovějších filmů nejlepší, tenhle je nejhorší. Divák je tu i přes všechny fauny, kentaury, trpaslíky a mluvící zvířata mučen ukrutnou nudou, stále stejně otravnými dětmi a dialogy o ničem. Nepřijatelné ani jako jednohubka v televizi, protože je to tak třikrát delší než by mělo být. P.S. Christopher Markus a Stephen McFeely asi po Narnii prošli nějakou proměnou, jinak si totiž nedokážu vysvětlit, že jsou s jejich scénáři filmy z MCU tak výborné. 4/10

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (2005)

Nádherné záběry krajiny (ne, nepíšu to jenom kvůli Pravčické bráně) a vůbec moc dobře zvládnuté triky. Jenže mi moc nesedli dětští hrdinové (3/4 naprosto otravní) a příběh jako takový mě rok od roku baví méně a méně. Na druhou stranu jsem to měla před léty jako pohádku hodně ráda a závěrečná bitva je hlavně díky hudbě skvělá. Rozhodně nejlepší díl z trojice Lev, čarodějnice a skříň - Princ Kaspian - Plavba Jitřního poutníka. A s Pánem prstenů bych raději nesrovnávala, to pak můžete ještě jednu hvězdu ubrat. 6/10

Poslední Mohykán (1992)

Kéž by nám tohle pustili na hodinách angličtiny místo táhlého výkladu o Cooperových knihách. 8/10

Flynn Carsen: Honba za Kopím osudu (2004) (TV film)

Jako malou mě to kdysi hodně bavilo, o pár let později celkem štvalo a nakonec se z toho stalo tak trochu guilty pleasure. Po letech si říkám, že na tv produkci a kopírku Indiana Jonese vlastně docela dobrý - tak akorát, aby u toho člověk usnul. Jedno podívání neuškodí. To všechno platí v podstatě pro celou sérii (vyjma seriálu, ten jsem neviděla). Docela zajímavé, kolik slavných jmen se v sérii objevilo. 5/10