Rozpuštěný a vypuštěný (1984)

Jinde to ústřední dvojice zachraňuje, ale tady je jedna z nejslabších vůbec a sráží i tak překvapivě nudný film ještě víc dolů. Třeba se to po dalším zhlédnutí někdy zlepší, nebyl to špatný nápad. 6/10.

Tvář vody (2017)

Netradiční a rozhodně jeden z nejzajímavějších zážitků v kině. Filmu by určitě prospěla delší stopáž, chtělo by to minimálně o dvacet minut navíc - začátek je až nepříjemně zrychlený tak, že si to uvědomí každý. Nejen na začátku pro nudu není prostor, pořád je na co koukat - film je plný překvapivých, mnohdy šokujících momentů, při kterých slabším povahám asi nebude úplně dobře. Povedlo se i herecké obsazení a postavy. ------ Bohužel mimo kino a s odstupem času už zážitek není zdaleka takový, a navíc tam začínám vidět až příliš mnoho nelogičností atd. a nevyužitý potenciál. Každopádně doporučuji udělat si na film vlastní názor, tady dokud neuvidíte, neuvěříte. 6/10

Hostitel (2013)

Další ubíjející nuda, která má místo dvou hodin pocitově nejméně čtyři v čele se Saoirse Ronan (někdy se musím podívat na Lady Bird, abych zjistila, jak se jí po TOMHLE výkonu povedlo získat nominaci na Oscara). 3/10

V srdci moře (2015)

Začínám si myslet, že Rivaly točil jiný Ron Howard, protože všechno to, co na nich bylo skvělé, jsem v jiných filmech od něj zatím nenašla - zvlášť ve V srdci moře. A to ještě opomíjím zde často zmiňované digitální orgie. 6/10

Legion (2017) (seriál)

Neuvěřitelný psychedelický trip. Na Legiona jsem začala koukat z takového rozmaru, kdy mi bylo úplně fuk, na co se budu dívat, tak jsem zkusila nový seriál stanice FX. No a výsledek? Začnu u pilotu a zcela výjimečně jej popíšu zvlášť: ------------------- PILOT byl naprosto famózní! Hned prvními záběry pevně upoutal moji pozornost a následně mě dokonale vtáhl do děje, zde spíše do jiné dimenze sledování. Ta hra na to, co je realita a co ne, se mi hodně líbila, místy jsem byla dokonale zmatena tak jako hlavní hrdina. A vůbec se tu povedla atmosféra podobně jako u Stranger Things, včetně hudby a vymazlené vizuální stránky (výborné efekty). Zkrátka dokonalý psychedelický trip, nemusela jsem si nic brát a byla jsem pohlcena. K tomu ještě výborné neokoukané obsazení, kde mě kromě Dana Stevense zaujali především Hamish Linklater, Rachel Keller a Aubrey Plaza. Na závěr pilotu přišlo skvělé navnazení a já byla naštvaná, že musím týden čekat na další epizodu. -------------------- PRVNÍ série: Je s podivem, že až na pár slabších (ne o moc) epizod atmosféra z pilotu vydržela celou první sérii. Snaha kontrolovat Davidovy schopnosti a najít zdroj/řešení jeho problémů je skvěle odvyprávěna, přestože se fyzicky moc nehýbeme z místa (trochu navzdory očekáváním z pilotu, že bude hlavně boj s Division 3), zato psychicky se dostáváme na nevídaná místa (např. astrální rovina). Davidovi s tím pomáhá parádně obsazená skupina mutantů (nejsou to X-Meni, což je trochu škoda), mí nejoblíbenější jsou: Syd (občas je mi jí kvůli její schopnosti líto), Carry Loudermilk + Kerry Loudermilk a Photomy Wallace. Skutečný záporák zde má mnoho podob, jedna z nich je fakt hnusná, jako kdyby Jabba Hutt ohořel a rozpouštěl se. Že jsem zapomněla na Lenny? Ne, nezapomněla, na to, co předvedla Aubrey Plaza se zapomenout nedá. Jediné, co mě na sérii zklamalo, byla malá účast Linklaterova velitele Divison 3. -------------------- DRUHÁ série na mě opravdu zapůsobila, a to nejen tím, že měla opět tu vymazlenou vizuální stránku a ještě dokonalejší hudbu. Tak jako David jsme na jejím začátku vrženi do neznámého a opět zažíváme nejedno těžké „WTF“ (ale to dobré). Času na vzpamatování moc není, otázky se valí jedna přes druhou snad ještě víc než v první sérii. Tentokrát tvůrci přišli ještě se zamotanějším příběhem, kdy není do poslední epizody jasné, kdo je skutečný padouch (že by spiknutí?), přidali víc zajímavých (tj. tajemných) postav, ale i různé příšery, bludiště v podzemí, další dimenze, dokonce cestování časem, a jako bonus lekce psychologie vyprávěné Jonem Hammem (s úžasným hlasem btw.). Je jen dobře, že takovýhle "originální" (tedy v rámci komiksových seriálů) seriál uspěl a Fox objednal třetí řadu - přestože prý David ukázal své schopnosti už v té druhé, já tak nějak tuším, že jsme rozhodně ještě neviděli všechno. A taky chci to Stewartovo cameo! --------------------TŘETÍ série: No, tak nakonec jsme v druhé sérii asi viděli všechno. Ovšem to není jediný důvod, proč je pro mě poslední série zklamáním. Příběh už mě tak nebavil, přišlo mi, že se toho zas až tolik nestalo (oproti nahuštěnosti předešlých sérií) a i když je zde mnoho předlouhých mlčenlivých flashbacků, tak jako celek tato série rychle utekla. Kromě děje mě nebavil ani David, Dan Stevens už mi nepřijde sympatický a ani postavě Davida jsem neměla nějak potřebu fandit. Z ostatních mnou dříve oblíbených postav toho taky nic moc nebylo. Jisté naděje jsem vkládala do slíbeného Charlese Xaviera, ale i přes sympatického herce, jež jej ztvárnil, byl Charles rovněž zklamáním. Zkrátka to mohlo skončit daleko líp, ale těch pět seriálu jako celku i tak nechám, díky prvním dvěma sériím. P.S.: Tohle je rozhodně jeden z těch seriálů, který si buď oblíbíte nebo nesnesete, takže se ani moc nedivím těm nasraných či znechuceným reakcím zde. Anebo je to o tom, co všechno jste ochotni snést? 9/10

Stranger Things (2016) (seriál)

Fuckin' Awesome! Tak vynikající seriál jsem dlouho neviděla, je o HODNĚ lepší, než jsem čekala, nechápu, že mě tak dlouho míjel. Jen málo seriálů na mě zapůsobilo tak moc jako právě Stranger Things.  A to především díky výtečné atmosféře, která mě držela v napětí již od první epizody první série a do konce té (teď už) třetí mě nepustila, a jejíž nemalou součástí je i vypiplaný soundtrack od Kyla Dixona a Michaela Steina, který nejen úvodní (příliš krátkou!) znělkou občas připomíná soundtrack Tron: Legacy a přitom ho (na rozdíl od marvelovského Iron Fista nevykrádá, o výběru dalších songů z osmdesátek nemluvě. // Bohužel musím konstatovat, že koncert hudby ze Stranger Things v rámci Film Music Prague Festival byl (nejen) pro mě zklamáním: i přes účast obou skladatelů - byl tak jako úvodní znělka příliš krátký a ani neobsahoval moc motivů, na to, jaký prachy to stálo... // Po marvelovských Runaways (2017) opět skláním poklonu dětským hercům, především Millie Bobby Brown, ústřední chlapecké čtveřici - Finnu Wolfhardovi, Gatenu Matarazzovi, Calebovi McLaughlinovi a Noahu Schnappovi a pak Charliemu Heatonovi s Joem Keerym, ti totiž často překonávají dospělé herce, a já jim přeji do budoucna hodně dobrých rolí. Samozřejmě i dospělí herci jsou skvělí - třeba David Harbour a Wynona Ryder (nepřišlo mi, že by zas tak hysterčila). Všichni ve všech sériích jsou skvělí. Část komentáře věnovaná jednotlivým sériím (týká se hlavně té třetí) může obsahovat SPOILERy! -------------------- PRVNÍ série: znáte ten pocit, kdy už od první scény víte, že tohle je ono, že tohle se Vám trefilo do vkusu a bude to srdcová záležitost? Tak přesně to se mi stalo u pilotu a při sledování všech osmi epizod to vydrželo. Pátrání po zmizelém kamarádovi, tajný vládní objekt a projekt, uprchlý "experiment," jiná dimenze, příšery... Příběh je po celou dobu skvěle vyprávěn, nechybí napětí, různá odhalení ani rozepře mezi jednotlivými protagonisty a je tu i můj oblíbený motiv nenávisti a touhy po pomstě. Závěr byl naprosto fantastický a oceňuji hlavně to, že to nebyl úplný happyend. Zároveň byl udělaný tak, že by fungoval i jako závěr celého seriálu, když pomineme jistou scénu. Seriál ale naštěstí pokračoval dál. ------------------- DRUHÁ série pokračovala v nastavené úrovni a dle mého i o kousek překonala tu první. Příběh rozvinula ještě dál a přidala další skvělé postavy, u některých mě fakt mrzelo, že je zase odstranili (hlaně u Boba v podání sympatického Seana "Samvěda" Austina)... A co se týká té "slabší" sedmé epizody věnované Eleven - berte to třeba jako spin-off, bonus, nebo dělejte, že nikdy nevznikla. -------------------- TŘETÍ série: Opět smekám před bratry Dufferovými. Třetí série je zase nářez! Bylo to poslední dny skoro až k nevydržení (těšila jsem se i víc jak na mé oblíbené Agenty S.H.I.E.L.D.), ale i zde se dlouhé čekání vyplatilo. Po skvělé úvodní scéně (která mi připomněla příchod Lokiho na Zemi v prvních Avengers) sice následovali dva o trochu slabší úvodní rozjezdové díly, od třetího však není na co si stěžovat, sjela jsem všechny epizody za sebou, jak rychle to jen bylo možné… Nepřítel je vlastně pořád stejný, i když to vypadalo, že po minulé sérii už je uzavřený nadobro. a teď se vrátil. Líbí se mi, jak jeho návrat tvůrci logicky vysvětlili. Ano, brána je znovu otevřená, ale tentokrát to mají na svědomí Rusové. I když jsou jinak Rusové v amerických filmech a seriálech tak trochu klišé, jak je v této sérii vidět, pořád se s nimi dají vymyslet zajímavé věci a skvěle je zapojit do příběhu. Navíc jsou jen jedna část skládačky, protože z jejich malé brány by se asi nic nedostalo. Oni otevřeli bránu a k životu se probrala část Mind Flayera, která předtím vyšla z Willa. No a potom už stačilo jen sledovat jednotlivé příběhové linky, jak se spojují dohromady, což mě hodně bavilo. Do toho namíchané „teenagerské problémy“, hlavně randění, což se týká i chudáka Hoppera („Chci, abys zapomněla na prodávání a šla pracovat ke mně na Policii Hawkins.“ „A vidět tě každý den? To asi ne.“) a popkulturní odkazy (za mě vede ruský „Terminátor“ – chvíli jsem myslela, že je to fakt Arnold Schwarzenegger, ale i třeba Návrat do budoucnosti a Nekonečný příběh byly super). Tvůrci plnili i sliby, které nám dali, třeba Lucasova sestra Erica dostala víc prostoru a vůbec se skvěle zapojila do party. To ostatně i Robin (btw. je mi líto Steva) nebo Rus Alexej. Možná postava Jakea Buseyho (Bruce) mi přišla lehce nevyužitá… Nemám ráda, když některé moje oblíbené postavy na konci odjíždí, i když to dává smysl, mě s nimi prostě těžko loučí. Nicméně věřím, že tvůrci opět vymyslí, jak je v další řadě dát zase dohromady. Ve výsledku parádní jízda a já doufám, že čekání na čtvrtou sérii už nebude tak dlouhé jako na tu třetí. A že se konečně dočkám někoho ze svých oblíbených herců! ---------------------------------------- ČTVRTÁ série: Natahovaný - nejvíc tuhle série charakterizuje slovo natahovaný. Stopáž jednotlivých epizod tu narostla do na seriál obludných rozměrů. Někdy je to ku prospěchu, tady to ale znamená zbytečně dlouhé scény, které mohly skončit daleko dřív. Neúměrně dlouhé jsou zejména scény, kdy se postavy vykecávaj, kdy řeší vztahy, city atd. - tyhle kecy po chvíli začnou nudit, protože postavy melou furt to samý dokola nebo trvá x minut, než se ráčí vyjádřit. Při těhle scénách mě nejednou svrběl prst, abych nepřetáčela dopředu. Mít epizody stejnou délku jako v předchozích sériích, tyhle scény by tam buď nebyly nebo byly podstatně kratší. S tím souvisí i práce s postavami, kdy tady jich začíná být až moc a některé (zejména z těch "služebně starších") už jsou prostě zbytečné, jejich vývoj se zastavil a dělají jen křoví těm ostatním. Pak je tu i problém, kdy spousta postav má až nechutnej plot armor, což krásně zabíjí napětí a člověk se o ně už nebojí. I tak se ale na čtvrtou sérií vyplatilo počkat. Mytologie světa se zase posunula o kus dál a ukazuje se, jak skvěle to maj bratři Dufferovi vymyšlený a promyšlený. Všechny nový odhalení krásně zapadají do již odprezentovaného loru, aniž by došlo k nějakýmu popírání, retconování atd. (snad s výjimkou té jedné nenáviděné epizody z druhé série, což je v tomhle případě jen dobře). Konečně byl odhalen skutečný nepřítel a Vecna je určitě jedním z těch lepších záporáků. Finální střet jistě bude stát za to. 9/10

Kingsman: Zlatý kruh (2017)

Nechápu to všeobecné zklamání, já jsem dostala to, co jsem čekala a byla to jedna z nejlepších návštěv kina v roce 2017, plus ještě pár hereckých posil navrch. Mám dojem, že se tu opakuje to, co u mnoha filmů - lidé měli příliš vysoká očekávání. I mě se to občas stane, proto jsem ráda, že to u druhých Kingsmanů není můj případ P.S.: po pár letech a na malé obrazovce už to není tak super, začala jsem vnímat nedostatky a našlo se pár momentů, které bych vynechala, ale pořád hodně fajn film. 8/10

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Na to, že prý Nicholson nechtěl s Formanem moc spolupracovat, je to obdivuhodný výkon. Fakt si počkejte na konec. 9/10

Motýlek (1973)

Neříkám, že to není dobrý film, ale emocionálně se mě nedotkl ani zdaleka tak jako Vykoupení z věznice Shawshank nebo Zelená míle. Možná za to může nevýrazný dabing na ČT. 7/10

Liga výjimečných (2003)

Liga výjimečně nepovedeného scénáře, nezajímavých postav, akce... atd. atd. Nemile mě překvapilo, že v tom hraje zrovna Connery, ale on skoro každý herec má nějakou tu slabou chvilku. 3/10