• Pohádka

Cartouche (1962)

Parádní výprava, kostýmy i hudba. Tohle je ale přesně ten typ filmů, které mi stačilo shlédnout jednou a vím, že podruhé už ne. Je to taky určitě tím, že mě k tomuto filmu neváží vzpomínky ani sentiment z mládí. Na druhou stranu bylo fajn sledovat ty staré známé herce, zde půvabně mladé 🙂

Kdo najde přítele, najde poklad (1981)

Tohle mohlo být klidně i za pět, všechno k tomu směřovalo. Jakmile se ale na scéně objevil domorodý klan a naprosto trapní piráti, iluze mě rychle přešla. Jinak Bud s Terencem tradičně výborní.

Bůh odpouští, já ne! (1967)

Hodně pomalé, mdlé, velmi slabá hudba, která někdy až tahá za uši. Ale pokud vydržíte, poslední půlhodina vám to vynahradí.

Spřízněné duše (2021) (seriál)

Tady celkem doufám, že bude druhá série. Konec té první k tomu přímo vybízí, tak uvidíme. Postavy dobře napsané i zahrané, jen větší hloubka mi chyběla. Scéna na střeše byla trochu hluchým místem, ale jinak paráda. Dal bych si nášup 🙂

Zmizení (2013)

Tohle je trefa do černého. Vůbec nechápu, že mě tento film minul. Přišel jsem na něj teprve teď při brouzdání na Netflixu. Oba hlavní herci perfektní, taktéž režie i kamera. Velmi silný zážitek!

Princezna ze mlejna (1994)

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek. Je skoro neuvěřitelné, že ji natočil zrovna Zdeněk Troška, známý tím, že vede své herce k přehrávání a až trapnému pitvoření (Z pekla štěstí). Jistě, tady si to taky neodpustil (viz knížepán a čert), ale právě u Yvetty to vůbec nevadí, ba naopak. Má lví podíl na konečném hodnocení, její čertík je prostě neodolatelný. Krásná pohádka s nádhernou hudbou a dobrými herci.

Osudová přitažlivost (1987)

Vyvíjelo se to všechno slibně, pravda. Gradovalo to, některé scény byly výborné. Nechci spoilerovat, proto nenapíšu, jaké scény mám na mysli. Čekal jsem grandiózní finále, dočkal jsem se ale trapného klišé. Zmrtvýchvstání Glenn Close totiž srazilo celý film minimálně o jednu hvězdičku dolů. A je to škoda, film nebyl natočen vůbec špatně. A propo, když je řeč o Glenn... vynikající herečka, o tom žádná. Za výkon v tomto díle si dost možná Oskara zasloužila. Ale femme fatale? Mně teda atraktivní nepřišla ani zamlada. No nic...

Příběh kmotra (2013)

Rozmýšlel jsem se mezi čtyřkou a trojkou, je to něco mezi. Protože mi ale přišlo finále poměrně slabé, nedodělané, dal jsem filmu nakonec tři hvězdy. To ale neznamená, že je to slabší film. Mne osobně vždycky strašně sere, jak se v současné kapitalistické demokracii dějí podobné věci, včechny ty kauzy poslední doby, velmi slabá a mírná justice, která vlastně přispívá k tomu, aby se všem těm šmejdům nic moc nestalo a skoro se mohli vysmívat všem slušným lidem. Zavřete ho, až zčerná! Proto mě film emočně pohltil. Dobré herecké výkony obou hlavních představitelů, jen škoda toho konce.

Columbo - Planý poplach (1990) (epizoda)

Nesympatický záporák, nesympatičtí i ostatní herci mi tento díl dost zkazili. Není tu ani žádná humorná scéna, na kterých seriál tak staví a kvůli které bych mohl být ve výsledném hodnocení shovívavější. Finální odhalení je ovšem skvělé, pohled na mrtvolu Diany v igelitu mi zůstane v paměti.

Spalovač mrtvol (1968)

Film, který měl na to, získat tři Oscary, kdyby ovšem mohl. První - režie (nejlepší Herzovo dílo). Druhý Oscar by byl za kameru (technika "rybího oka" ještě znásobila i tak silný zážitek). A třetí? Rudolf Hrušínský. Ano, přátelé, Rudolf Hrušínský. Představuji si, že mu při vyhlášení vestoje aplauduje celý sál narvaný k prasknutí holywoodskou smetánkou... Vedle něho je i bůh mezi herci Anthony Hopkins herecký rekrut. S otevřenou hubou jsem sledoval naprosto neuvěřitelný, životní, dechberoucí výkon Hrušínského. Neuvěřitelné...Slovy se to popsat nedá, to se musí na vlastní oči vidět. A slyšet! Komouši zasraní, tento český film se mohl nesmazatelně zapsat do oscarové historie. Nejpůsobivější český film.