• Pohádka

Columbo - V nouzi poznáš přítele (1974) (epizoda)

Dost možná by to bylo za pět, kdyby ovšem nebylo té vraždy Halperinovy manželky... což o to, vraždu jako takovou bych Markovi schválil - jeho choť totiž patří přesně do té kategorie žen, které bytostně nesnáším - ale probůh, co to provedení? Chytne ji zezadu za krk, ponoří do vody a milá paní Halperinová je vmžiku mrtvá... žádný boj o život, plácání rukou do vody, nic. Prostě zemře stejně rychle, jako kdyby ji střelil pistolí do zátylku. Jinak je ale všechno super, včetně závěrečného, brilantního usvědčení pachatele.

Columbo - Dobrá pověst nadevše (1974) (epizoda)

"Syn doutníky nekouří. Doutníky kouří otec. Otec miluje syna." Nádherný závěr... a za ten, stejně jako za Jessicu Walter, dávám - pravděpodobně navzdory názoru většiny hodnotících členů CSFD - plný počet hvězd. Kvalitní scénář, pár komických situací a poručíkův basset jménem Pes = výborný díl. Není to nejlepší díl seriálu, ale patří mezi mé oblíbené.

Nesmrtelná teta (1993)

Koncert Jiřiny Bohdalové, neskutečný výkon. Za zmínku stojí taky Jaromír Hanzlík v roli "popleteného" krále, jinak vcelku lehký nadprůměr. Osobně ale řadím tuto pohádku mezi své oblíbené.

Jako jed (1985)

"Polez ven... cigoško..." Mít za manželku Alici (Libuše Švormová) nebyl určitě žádnej med. Běda mužům, kterým žena vládne. Pravdivá sonda do mezilidských vztahů v socialistickém státě, podbarvená fajn hudbou.

Homolka a tobolka (1972)

O hlavu lepší než druhý díl, o půl hlavy horší než první díl. "No to bude horor" :D

Svět pod hlavou (2017) (seriál)

Hodnotil jsem každý díl zvlášť. Čím hlouběji jsem do děje seriálu pronikal, tím víc si mě získával. Díly "Rodinná záležitost", "Orchidej na smetišti" a třeba taky "Mrtvý lidi" by samy o sobě vydaly za plné hodnocení. Bohužel, kvůli slabému pilotnímu dílu a zpackanému konečnému zúčtování s Klementem Kratěnou - což mi vadilo nejvíc - je to celkově na čtyři hvězdy. Faktem ale je, že se mi seriál moc líbil... Osud Plachého se mnou docela zamával.

Columbo - Nebezpečná hra (1973) (epizoda)

To "usvědčení" snad nemysleli vážně... To mohl Dudek do té drtičky klidně upadnout sám a stroj nikdo nezapnul, protože tam nikdo jiný nemusel být, ne? Ty nepřímé, dílčí důkazy beru, ale hlavní důkaz neexistuje. Slabé, velmi slabé... A aby si mistr světa nechal v simultánce dát mat bláznů, to už svědčí o totálně mizerném scénáři. Miluju Columba, ale tento díl je s přehledem nejslabší. Slabé dvě hvězdy, jsem zklamán.

Strašáci (1971)

Stará, známá pravda o nudící se ženě zde dostává nový, drsný rozměr. Víc než na čtyři hvězdy to nevidím, s ohledem na některé nelogičnosti v ději - řeč je o Amy. Ta koketa je nebezpečná sobě i svému manželovi a vlastně celému okolí. Pozve si dál bývalého nápadníka, zatímco je David na lovu divokých kachen, i když moc dobře ví, co bude následovat. Chvíli se brání, chvíli si to užívá, zase se brání... Dustin Hoffman je perfektní, z drsného závěru až mrazí. Co na závěr? Ženám, jako je Amy, se vyhýbejte obloukem. Takové se dobře hodí na občasný sex, na vážný vztah, notabene do manželství, už nikoliv.

Vyšší princip (1960)

Stydím se za to, že jsem tento film viděl poprvé teď, na jaře 2017. Míjel mě a nakonec by mě asi minul úplně, kdybych se nepodíval na žebříček nejlepších filmů CSFD. 90% je, myslím, plně zasloužených. Hutná atmosféra heydrichiády v protektorátním Československu musela být natolik temná a skličující, že se mi vůbec nechce věřit tomu, že byl člověk v ní žijící schopen vůbec nějakým způsobem fungovat, natož mít třeba sex... chápu, že hluboká a upřímná nenávist ve vše, co je německé, musela plnit srdce lidí ve všech koutech trápené Evropy. Nevím, co je horší - udílet trest smrti zastřelením nebo s nehranou lhostejností ukusovat namazaný chleba při zapisování ortelů. Při scéně, kdy blonďatá kurvička s totálním nezájmem klapala do stroje ony ortely nad třemi studenty gymnázia, zatímco ukusovala chleba, se mi vážně ježily všechny chlupy na těle a otevírala se kudla v kapse... Před tímto filmem smekám. Opravdu, hluboce smekám...

Columbo - Past (1972) (epizoda)

Poměrně nudný díl s naprosto nesympatickým šaškem (Roddy McDowall) v záporné roli, kterému jsem měl v průběhu filmu několikrát velkou chuť nafackovat... ale protože tento díl obsahuje asi nejgeniálnější a naprosto skvostné finále v historii seriálu, dávám čtyři hvězdy.