• Pohádka

Columbo - Sex a ženatý detektiv (1989) (epizoda)

Ok, jsem asi jediný, kdo tomuto dílu dává pět hvězd. Není to nejlepší díl série, je ale jeden z nejlepších. Proč? Protože tolik humoru napěchovaného do jediného dílu se jen tak nevidí. Pochod s tubou, ruská uklízečka, hovory se sexuology, scéna s kufříkem u praskajícího ohně v krbu, jízda výtahem... jedna velká jízda a snad žádné hluché místo. Miluju tenhle díl a Columbo je v něm naprosto kolosální. Melancholická hudba dokresluje atmosféru a dává tomuto dílu punc vyjímečnosti.

Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (2006)

Opět za pět. Vizuálně podmanivé, triky skvostné, fantastický Johnny Depp i Bill Nighy v roli slizkého Davyho Jonese. Pravda, děj je roztahaný, stopáž dlouhá, ale právě kvůli brilantní vizuální stránce mi to nijak nevadilo. Jízda od začátku do konce. Ostrov lidojedů byl celý super, od nalezení truhly úžasně trhlé přetahování o klíč i o samotnou truhlu, souboj na mlýnském kole (totálně geniální) a i samotná finální bitva Perly s Krakenem neměla chybu. Úžasné pokračování dokonalé jedničky. Jo, přiznám se, že mám slabost pro tuto pirátskou sérii.

O Janovi a podivuhodném příteli (1990) (TV film)

Jistě, je tu pár chybek a nedotažeností, jsou věci, které by se daly udělat lépe, ale k čertu s tím. Za tu atmosféru, za nádhernou hudbu Petra Hapky, za přítomnost Josefa Kemra - ale hlavně za to, že mě jako jediná pohádka v historii (byť se jedná pouze o TV film!!!) v závěru dokázala téměř rozbrečet a doopravdy chytnout za srdce, zaslouží si plný počet hvězd, mé smeknutí a čestné místo v galerii mých NEJ...

Na ostří nože (1997)

Poutavý příběh zasazený v úchvatné aljašské krajině dělá společně s fenomenálním herectvím charismatického Anthony Hopkinse vzrušující zážitek. Záběry medvěda Barta jsou skvělé, bohužel k udělení pěti hvězd něco málo chybí - drsnější vyvrcholení filmu. U mne je to 4,5.

Krásná pokojská (2002)

Jedna hvězdička za Ralpha Fiennese, i když je pravda, že i jeho výkon v tomto filmu budí rozpaky - ono se ani není čemu divit, je to celkově slabý film. Vlastně jsem se na to podíval hlavně z respektu k tomuto herci. Jednou stačilo, děkuji.

Láska s výstrahou (2002)

Říkejte si co chcete, ale mám tuto komedii moc rád. I přes průměrnou režii a absenci jiskření mezi hlavními postavami - výtečné jsou dialogy a některé scény jsou jednoduše skvělé a zachraňují zmíněné slabiny filmu. Pravda, ústřední dvojici si těžko dokážu představit jako milence, ale o humor jde v komedii především... a o ten tedy nouze není. K výslednému výslednému hodnocení přispívá i fakt, že je Hugh Grant mým oblíbencem v kategorii komedií.

Rambo II (1985)

Některé skvělé scény, všechno mi ale zkazil souboj Ramba s ruským bitevním vrtulníkem. Trochu přitažené za vlasy. Stallone je ale skvělý a stejně jako originál, i toto je klasika.

Columbo - Případ diplomatické imunity (1975) (epizoda)

Je pravda, že logická dedukce, že byly dokumenty spáleny až po otevření sejfu, byla geniální. V tomto díle Columbo plně dostojí přirovnání "jako slon v porcelánu", nicméně výsledný dojem poněkud kazí závěrečné odhalení. Aby se poručík losangeleské policie takto spolčil se samotným králem, je přeci jen trochu přitažené za vlasy.

Sekretářka (2002)

Nebudu to nijak dlouze komentovat. Je to netradiční, komorně laděný snímek s vynikajícím scénářem i hereckými výkony obou hlavních představitelů. Jamesovi i Maggie jejich role věříte a právě Maggie Gyllenhaal je tu přímo k sežrání, prostě přesně vystihla ten typ žen, které byste šoustali od rána do večera. Pátá hvězdička je také proto, že se film naprosto přesně trefil do mého vkusu i přesvědčení.

Mumie (1999)

Dobrodružný film s několika kouzelnými scénami a hláškami, krásně odsejpá a hlavně se na to taky krásně dívá. Nemá to snad hluchý místo, ani na chvíli nehrozí nuda, i když už to vidíte poněkolikáté. Pro mne má tento film nezaměnitelnou auru. Tento a jen pár dalších... Holt starověký Egypt musel být kouzelný.