• Pohádka

Columbo - Její příležitost (1971) (epizoda)

"Vy tam, zaplaťte taxi a přineste mi zavazadla!" Velice povedený díl. Maličkosti, na něž poručík na začátku narazil, jsou logické a tudíž uvěřitelné. V některých jiných dílech se mi zdálo, že si ty maličkosti Columbo mnohdy cucá z prstu, ale tady všechno přesně sedí. Popravdě, rozhodoval jsem se chvíli, zda neudělit plný počet, když je i hudba solidní, ale je pravda, že jsou i jiné, lepší díly, proto zůstávám u čtyř.

Polibek draka (2001)

Snad jediný Číňan, který nepostrádá charisma. Jet Li je naprosto skvostnej a je - vlastně vždycky byl můj oblíbenec. Pokud můžu porovnávat, podobně si cením snad jen Jackieho Chana pro jeho nesporný komediální talent, mimo toho, že se taky umí perfektně ohánět :) Naprosto kolosální byla Legenda o opilém mistrovi... Ale zpět, příběh je jednoduchý a snadno předvídatelný, ale o to tu moc nejde, že? Akce je suprová a má ten správný říz, nezapomenutelný je souboj Jeta s oběma bratry (?) v kancelářích policejní stanice. To byla ta pravá třešnička na dortu. Bruce Lee hadr.

S čerty nejsou žerty (1984)

Ultimátní. Ukažte mi nějakou zahraniční pohádku, která by se jen přiblížila tomuto blyštivému skvostu. Nemožné. Dokonce marně pátrám v paměti, zda-li mě chytla za srdce i nějaká jiná pohádka z naší produkce více než tato. Tento počin řadím ještě výš než legendární pohádku "Byl jednou jeden král". Skvostný, charismatický Karel Heřmánek, geniální Petr Nárožný, podmanivá hudba Jaroslava Uhlíře... mám pokračovat? Chtěl bych být potomek Ferdinanda Sličného a Josefy Šílené :)

Columbo - Semínko pochyb (1971) (epizoda)

Jeden z těch slabších dílů. Žádný ze silných momentů, které jinak tradičně zdobí jiné díly, zde není k vidění. Hlavní ženská postava šokuje bezbřehou naivitou, poručík sice vypadá jako "rozestlaná postel", ale hlavu má naprosto v pořádku. Tři hvězdy.

Columbo - Smrt nabízí pomocnou ruku (1971) (epizoda)

Geniální díl. Columbův perfektní odpal na golfovém hřišti a naprosto kouzelná scéna v Kennicutově domě, odkud se snaží odejít dveřmi od skříně... Není to sice nejlepší díl série, ale plný počet hvězd je zde určitě na místě.

Jen o rodinných záležitostech (1990)

Temné, děsivě realistické, atmosférické drama citlivě prokreslené démonickou hudbou... Když navíc připočtu naprosto dokonalé herecké výkony - Bartoška, Hanzlík a Roden - a naprosto úchvatný pohled na ňadra Ilonky Svobodové, bez dalšího rozmýšlení uděluji pět hvězd! Opravdu tleskám.

Dokonalá vražda (1998)

Nebylo to vůbec špatné, Michael Douglas jako bezcitný záporák zářil. Gwyneth je určitě moc pěkná žena, na můj vkus sice až moc vysoká, ale svůj part zvládla. Scénu, kde byla v punčochách, jsem si labužnicky vychutnával :) Jedinou výtku bych tak měl pouze k onomu souboji najatého zabijáka s Emily v kuchyni jejího domu. Byl hodně neuvěřitelný. Chlap jako hora měl být s křehkou blondýnou hotovej hned a ne se s ní tak patlat... prostě chytit za krk, přimáčknout a majznout ji po hlavě některým kuchyňským náčiním, nabídka byla velice široká. Blbec si vzal na pomoc pánvičku a ani nebyl schopnej udeřit. Takže takhle ne, ten tragickej střet měl být natočen jinak, uvěřitelněji... ale i tak, určitě kvalitní thriller, na čtyři hvězdy stopro.

Malý princ (2015)

Přiznám se, že ač je mi už 36, tento krásně animovaný, fantastický dětský svět ve vyprávění starého letce mě úplně pohltil. Na celý film jsem zíral se zatajeným dechem. Ani jsem se nedokázal přinutit udělat si v některé pasáži přestávku na cigaretu, jak je mým zvykem. Zkrátka... vrátil jsem se sám do dětských let a bylo to opravdu moc fajn. Ten film vás svým poselstvím vezme za srdce... prostě MUSÍ. To poselství filmu je totiž evidentní... neberte dětem jejich svět.

Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003)

Tento námořní epos mě minul, viděl jsem ho celý teprve teď, v roce '17... krásná studie života námořníků, které jednoznačně vévodí Crowe v roli kapitána Jacka Aubreyho a jeho hon na francouzskou fregatu Acheron. Skutečně, toho chlapa si zamilujete. Paul Bettany v roli lodního lékaře je taktéž úžasný. Nejvíc se mi na filmu líbila jeho přírodovědecká exkurze na Galapágy, tu jsem si fakt vychutnával... Ačkoliv ve filmu - krom pár domorodkyň v letmém záběru - není jediná žena, zařazuju jej do svých oblíbených.

Já, robot (2004)

Nevím, zda-li jsem až takový kazišuk, ale vždycky mě irituje, když je v nějakém filmu scéna v liduprázdném domě, který ani liduprázdný nevypadá. Mluvím o scéně, kdy večer vejde Spooner do rezidence doktora Hogenmillera, která se má příštího rána demolovat, prochází místnostmi... a všude se svítí - každá lampička, každý lustr. Majitel mrtvý, budova určena k demolici, nikdo v domě není - kromě kočky (čtyřnohé) - a ono se prostě všude SVÍTÍ! Logické? NE! Film je svým způsobem atmosférický, Will Smith skvělý, ale tu již zmíněnou scénu v rezidenci a potom tu závěrečnou bitvu, kde roboti šplhají v houfech na mrakodrap, házejí salta a přemety, že by se i Valenta červenal, prostě neberu. To už bylo opravdu trochu moc...