Gran Torino (2008)

Mistrovské a přitom docela skromné dílko. Po poměrně výpravné detektivce Výměna, se Eastwood režijně vydává na úplně jiné území. Gran Torino je natočené mnohem osobitěji a dynamičtěji, než Angelinino melancholické čekání. Neodměřenost a úspěšná snaha se napojit na diváka je umocněna Eastwoodovou přítomností jako herce, jehož skvěle napsaná bručounská postava Walta Kowalského dodává snímku pověstný "náboj" a to vždy v pravý čas. Rasistické narážky, úsečné prupovídky, vrčení, Americká vlajka na verandě, popichování s místním holičem i záblesky v očích, které prozrazují, čím vším musel Walt projít, vyvolávají přesné reakce u diváka a hlavně nikdy nepůsobí trapně, pateticky nebo přehnaně. Stejně uvěřitelná je proměna ze zatvrzelého rasisty ze staré školy, jež vyhazuje příslušníky vlastní rodiny kdykoli mu přinesou telefon s obřími číslicemi, ve starostlivého, odměřenost si však uchovávajícího, staříka. Ta nastává, když se potká s Thaem, hwongským mladíkem ze sousedství. I taková zdánlivě banální zápletka se díky Clintově zručností mění v zájímavý sled událostí, které Walta s Thaem a jeho rodinou sbližují. Když ale sestru Thaa zmlátí a znásilní místní gang, bere Walt spravedlnost do vlastních rukou - i tady Gran Torino překvapivě boduje. Netypický a poměrně překvapivý konec smutně připomene, o jakého režiséra Hollywood přijde, pokud se Clint Eastwood opravdu rozhodne skončit s filmem. V komentáří k Výměně jsem napsal, že pokud GT zklame, přidám mu pátou hvězdu. Nezklamalo, takže Angelino, promiň!

Vymítač ďábla (1973)

Film, který i po 35 letech od svého vzniku ve mě dokáže vzbudit mrazení v zádech a vyvolat nefalšovaný strach, si těch pět hvězd opravdu zaslouží. O kvalitách si můžete přečíst v ostatních komentářích.

Děti se vracejí (1996)

Scénáristicky další z řad typických novodobých japonských tragi-dramat, nejvíc připomínající vynikající Blue Spring. Díky specifické režii a citlivému uchopení postav režisérem Takeshi Kitanem si ale toto dílo zaslouží pozornost.

Mezi námi děvčaty (2003)

Jedno z největších překvapení na poli moderních komedií se vyklubalo z toho podivného, Lindsay na cracku Lohanovou obsazeného filmu. Jeden vtip za gagem střílí všemi směry, slzy smíchu tečou proudem a tím vším nás provádí výborná Jamie Lee Curtis. Tleskám!

Madagaskar 2: Útěk do Afriky (2008)

Stalo se přesně to, čeho jsem se nejvíce obával. Vidina tvůrců ve snadný zisk balíku peněz kouká snad z každého druhého záběru, zato humorně všechny přítomné postavičky zchudly.

Pátek třináctého (2009)

5/10 - Jason našel masku a se svou věrnou mačetou se opět vydává zbavit svět pár idiotských teenagerů...No, úplně starý známý Jason to není. Naučil se lukostřelbu, pobral více mozkových buněk a omezil teleportační schopnosti. Což ale vůbec nevadí, protože potencionální oběti, rádoby prototypy náctiletých, kteří mají místo mozku trávu a krve alkohol, jsou spolehlivě pořád stupidní. Scénář je sympaticky přímočará, dvoukolová vyvražďovačka. V prvním kole je cítit opravdu hustá a hororvá atmosféra, kolo druhé ztrácí atmosféru a přidává na brutalitě. Jason atakuje oběti pokaždé stejným způsobem a s nápady na usmrcení si také hlavu příliš nedělá. Proti němu stojí parta ultranesympatických hrdinů posbíraných z televize, porna (snad všechny herečky tam ukázaly k...) či videofilmů až na fajn Jareda a skvělého Aarona Yoo, kterého jako jediného za 30 let napadlo Jasona plně vyzbrojit:-). Ten kluk by měl začít šilhat po lepších rolích, šaškoidní asiat za chvíli přestane bavit.

V tom domě straší! (2006)

Nezvyklý animák s perfektní atmosférou a neobvyklou zápletkou. Občas zakolísá rovnováha mezi mrazivou dospěláckou atmosférou a infantilním zbytkem, nicméně takhle dynamickou jízdu s opravdu cool záporákem jsme tu dlouho neměli.

Jsem kyborg, ale to nevadí (2006)

Kouzelně roztomilé představení z jednoho blázince. Vtipné postavičky zahrané vskutku skvělými herci v ulítlém, ale city vyplněném příběhu.

REC (2007)

"Panebože, já bydlím taky v činžáku," první hrůzná myšlenka, která se objevila po titulcích tohoto šíleného hororu. Od pomalého rozjezdu až po naprosto zdrcující finále, kde se atmosféra ne-dala krájet, ona krájela mě! Nebýt nevyváženého poměru mezi světlými rozjezdovými, šerými akčními a tmavými hororvými pasážemi, ne moc originální zápletky a otravné hlavní herečky, bylo by to za čistých pět. Ale i tak jde o jeden z nejlepších hororů co jsem viděl, a ta poslední část, z té bude snad i kult! PS: Zapomeňte na dřevěné boudy u lesa, hororovým prostředím no.1 jsou paneláky!!!

Cheot nun (2007)

Čistokrevná romantika bez extra přídavku cukru.