Horton (2008)

Vzhledem k nudnému traileru, podivné animace a nezajímavě vypadajícím postavám jsem se rozhod, že Hortona z jeho filmového smítka neuslyším ani kdyby na mě použil Rammsteiny a zpěv Paris Hilton. Ale je to pohádka a v těch všecko dopadá dobře, tak jsem přece jen Hortona uslyšel...a uviděl. A nebylo to vůbec zlé. Ty ochranářské pocity však zas tak mimo nebyly. Opravdu je to podivně vymodelované a postavy byly na animák dost nevýrazné. Ne, ani to chlupaté vzdychající cosi jménem Katie nebylo sympatické. Zápletka byla ale hodně originální a vypravěčsky na vysoké úrovni, pár skvělých scén se tu také najde, zvláště ta anime vložka, že se těm kladným ohlasům ani nedivím. Vtipné to místy bylo hodně, ale ta oscilace mezi infantilními a chytrými gagy byla až moc patrná. Celkově však milé překvapení.

Reportér v ringu (2007)

Další ze sportovních filmů, tentokrát po Americku. No, nebudu to protahovat, Japonci jsou v tomhle žánru mnohem jistější (skvělý Ping Pong a Waterboys). Možná je to tím, že Reportér se bere strašně vážně a je zase strašně podle skutečné události. To nic nemění na tom, že je to sterilně zrežírované bez špetky invence. Na druhou stranu je příběh poměrně zajímavě rozvíjen (až na to přeamerikanizované finále, ne - nebrečel jsem). Dalším plusem jsou určitě herci, Hartnett je vpoho, Teri Hatcher si svou mini roli pořádně vychutnala a Samuel byl skvělý, ale ten jeho přízvuk byl na vraždu už po deseti větách. Jacksonův Sattlefield to řekl na začátku a já souhasím - "I´m about 60 %."

Pochyby (2008)

Původně divadelní hra, rozehrává svůj spletitý, psychologicky vystavěný souboj dvou "klášterních" autorit na velkém plátně. Shanley má rozhodně veliký cit pro správné načasování dialogů i vedení herců. Pochmurná atmosféra z toho opravdu cítit je a nic tedy nebrání rozjet opravdovou partii kdo s koho. Ty jemné náznaky a sympatie či antipatie vyjádřené pomocí dokonalého herectví Streepové (pro ni by akademici mohli vyhradit vlastní kategorii na Oscarech) a Hoffmana, stupňují napětí a film nezačne nudit a dojde i na pár skvělých scén, jako třeba metaforické kázání o peří. Po zadu není ani Amy, o které jako snad jediné nebudete mít Pochyby, že do daného "nevinného" prostředí přirozeně patří. I když by samotná bitva mohla jít do větší hloubky a zlomyslnosti, chápu režisérovu zdrženlivost, mohla by z toho být fraška. Nestalo se a Pochyby jsou příjemným inteligentním dramatem bez otrocky jednoznačného konce.

V údolí Elah (2007)

Poctivě a precizně natočená detektivka, okořeněná aktuálními válečnými tématy. Haggis svůj dramatický a nezávislý styl režie předvedl ve skvělém Crash, a stejně tak dobře si vede i v Elah. Práce s herci je výtečná, Lee Jones i Theron jsou lidsky přirození. Haggis neselhává ani po stánce scenaristické a je jasné, že Hollywood získal obrovský talent, sledovat!

Soudný den (2008)

Další z řady B-pitominek, tentokrát režiséra výborného Pádu do tmy. A zase patláme, pokud tedy máte v oblibě úchylnosti, bizarnosti a šílenosti, nejspíš si tuhle jízdu pořádně užijete. Chvílema je to na kroucení hlavou, to když proti sobě stojí Statečné srdce revival a punkoví kanibalové řídící auta jako ti největší machři z Rychle a zběsile. Rhona Mitra hraje strašnou drsňačku, někdy jí to vychází, jindy ne. Marshall si tohle vyloženě užívá a to také přenesl na mne, takže vypnout mozek a bavit se.

Jumper (2008)

Potenciálně chytrý námět naprosto hloupě podán. Nesmyslné scény (skoky?), postavy se chovají neuvěřitelně dementně a dojde i na několik WTF scén. Herci přinejlepším nemají co hrát, přinejhorším to neumí. Celkový chaos nespasí ani pár skvěle natočených akčních sekvencí. Případného dalšího Jumpera nezatracuji už kvůli tomu nápadu, ale chce to někoho MNOHEM schopnějšího v režisérském křesle.

Pinpon (2002)

Zábavné a nehollywoodské pingpongové pokoukáníčko s praštěným Kobuzokou. Lepší volba než sportovní přenosy na Nově.

Strážci - Watchmen (2009)

Hned na na začátek, původní komiks jsem nečet a zahanbeně přiznávám, že o Watchmenech jsem se dozvěděl, až začal vznikat film. Po prvotních rozpacích z nedůvěryhodného obsazení a nic neříkajících trailerech jsem dál těmto antihrdinům, či minimálně dost pochybným hrdinům šanci na stříbrném plátně...Předně se budu mlátit do hlavy za předchozí myšlenky. To nedůvěryhodné obsazení je naprosto trefné a umocňuji už tak dost realistický svět, kde Watchmeni bojují nejen se zločinem, ale především samotným lidstvem. Co mě fascinovalo, byl fakt, že psychopatický správňák Rorschach, milá a nebezpečně sexy Hedvábný Přízrak (jo, blbě se to skloňuje) či modravě impozantní Dr. Manhattan nepotřebovali mít na sobě neustále přilepenou kameru, aby jako postavy ovládli plátno a vytvořili takové výboje charismatu. Charaktery jsou jednoduše geniální a to nejen na komiks. Záblesk v očích Malin Akerman a Sůvy, když uviděli chumel vězňů zralých na nakládačku, udělal ze sterilních hrdinů obyčejné lidi. Zvrácené, labilní a kruté, ale lidi. Zack Snyder umí, to už víme dávno, a přestože zde svoje exhibicionální výtvarné orgie krotí, podaří se mu pár dokonalých scén (Rorschach na WC). Se scénářem je to trochu na štíru. Je očividné, že komiks bude komplexní dílko plné postav a vedlejších zápletek, jejichž přesný význam a výskyt ve filmovém zpracování občas do celku moc nepasuje nebo nevíte, proč tam vlastně je. To se týká především filozofických rozprav Manhattana. Více akce by neuškodilo, ale to kecání aspoň vede k chytrému závěru, před kterým ať se klidne zkloní i Temný rytíř.

Růžový panter 2 (2009)

Nejvíce, čím mě Panter 2 zaujal, bylo jak neskutečně balancoval na hranici naprostého trapasu a příjemné snesitelnosti. Je třeba ale varovat, že od jedničky šla kvalita příběhu (větší počet logických chyb a nesmyslů než známých hvězd (???) v hlavních rolích - čili HODNĚ) i vtipů (opravdu vydařené byly možná tak čtyři) a absence koukatelné krásky (umělá Aishwarya Rai fakt ne, kde je Bey?). 30% s tím, že nebýt tak milé společnosti se mnou v sále, tak bez diskuze 1 hvězda.

Vášeň v tanci (2006)

Na hudební film málo hudby, přestože ty salsa úryvky byly zajímavé, na životopisné drama zas...málo životopisné. Latinská atmosféra z toho ale číšela a bylo to i pěkně barevné a špinavé. Takové filmy většinou stojí na hercích. Tady jsem byl překvapen a dokonce i šokován. Marc Anthony je jistě hlavně Pan zpěvák, postavu Hectora Lavoa ale uhrál se ctí. Fuckující, fetující a stále superhot Jennifer Lopez v roli Puchi je ovšem skvělá! Podvědomě víte, že její postava je sobecká mrcha, avšak pro její živočišnost a energii vám bude sympatická. Přikláním se k jedné ze zahraničních recenzí, že pokud je nějaký větší důvod proč vidět El Cantante, je to právě J.Lo ve své dosud nejlepší roli.