Resident Evil (2002)

Docela dobrý film. Akce a brutalita je tu bohužel utlumena tím, že je film primárně určen pro teenagerské osazenstvo. Fajn je začátek filmu, kde zjišťujeme jak se vše tzv. dalo do chodu. Pak už se rozjede standartní a rychlá akce. Potěší účast některých monter z herní série. S herní předlohou to ale bohužel nemá mnoho společného jak po příběhové stránce, tak i po stránce kvality.

Kick-Ass (2010)

Velmi nadhodnocený film. Nejprve se to rozjíždí jako další z trapných amerických teenagerských filmů, postupně je to spíše nepovedená parodie filmů na komiksové hrdiny. Skutečně moc humorných okamžiků jsem zde nenašel. Vše bylo takové nijaké, dá se říci i vybrakované z jiných filmů. Herci nesympatičtí a děj celkově hloupý a zmatený. Samozřejmě jsou ve filmu obsaženy "super drsné hlášky" pronášené z úst hlavních hrdinů, které však nepůsobí drsně, ale spíše trapně.

Plivu na váš hrob (2010)

Poměrně jednoduchý film, kde se první půlka docela podrobně věnuje zločinu (znásilnění) a druhá je již pouze o odplatě. Odplata je pak velmi brutální, ale i velmi nápaditá. Snímek je to určitě zajímavý, škoda jen, že v sobě nemá ani kousek překvapení nebo dějového zvratu. Vše je strašně předvídatelné a již od začátku je jasné odkud a kam film směřuje.

Nebe a země (1993)

Zajímavý film, kde jsou události popisovány z pohledu vietnamské dívky. Kromě Vietnamské války, zde uvidíme v podstatě celou historii zrodu samostatného Vietnamu od osvobození od koloniální francouzské nadvlády, přes občanskou válku a konečné vítězství vietnamských komunistů. Všechno toto tvrdě postihuje civilní obyvatelstvo a samozřejmě i hlavní hrdinku. Nejzajímavější částí filmu je změna prostředí a kulturní náraz v momentě, kdy se hlavní hrdinka dostane do USA. Následně pak vyprávění T.L. Jonese o zvěrstvech, které ve Vietnamu páchali některé americké jednotky. Škoda, že se v tomto režisér omezil pouze na vyprávění, když zvěrstva Vietkongu jsou ukazována v celé nahotě. Na druhou stranu je to ale i dost rozvleklý a dlouhý film - mohl by být rozhodně kratší.

Černá smrt (2010)

Atraktivní prostředí, poměrně temná atmosféra, všudypřítomná "černá smrt", Sean Bean v hlavní roli (alá herecká variace na Boromira z Pána Prstenů). To vše nám přináší tento film. Přímo se nabízí srovnání se starším snímkem Jméno růže. Black Death je příběhově značně jednodušší, ale na druhou stranu akčnější a surovější. Pár scén je tu opravdu povedených, nicméně na konci snímku jsem cítil, že tomu bohužel chyběla větší hloubka. Dobrá podívaná, ale také proměrná příležitost na super film.

Geudttae geusaramdeul (2005)

Film, který před nás předkládá události kolem atentátu na jihokorejského prezidenta v roce 1979. Snímek je velmi dobře - řekl bych až s řemeslnou přesností udělaný. Je z něj doslova cítit snaha v celé nahotě ukázat zkaženost tehdejšího politického režimu. Je ale škoda, že zde chybí (alespoň v krátkém intru na začátku filmu) širší osvětlení celé situace nebo postav, které do příběhu zasáhnou. Bez alespoň základních znalostí o jihokorejské historii tohoto období se bude divák v celém filmu značně ztrácet. Právě proto dávám 60%.

Severní Korea: Kdo udává tón (2009)

Další ze zajímavých, ale zároveň docela smutných dokumentů o Severní Koreji. Setkáme se zde nejenom se záběry na některé severokorejské pamětihodnosti a reálie, ale zároveň máme jedinečnou možnost si poslechnout několik (jistě dopředu připravených) rozhovorů s místními obyvateli. Ze všeho je patrné, že politická propaganda tam jasně vládne všemu a z lidí se tak stávají pouhé (a nahraditelné) loutky.

Kakurenbo (2004)

Krátký, ale pěkný mysteriozní animovaný film s prvky hororu. Hlavní pointa je sice poněkud průhledná, ale pěkně hutná atmosféra dělá z tohodle snímku napínavou podívanou od začátku až do konce. Jak by to asi vypadalo kdyby tu místo dětí běželi o život dospělí? Spokojenost - 80%.

Hausu (1977)

Pro mne jednoznačně zklamání. Čekal jsem naprosto něco jiného. Toto mi místo hororu připomínalo značně nepovedenou parodii. Veškeré napětí či překvapení jde někam kvůli přihlouplým dialogům, divnému chování některých postav a všudypřítomnému (afektovanému) přehrávání herců. Možná by to fungovalo, pokud by toto všechno bylo alespoň směšné. Bohužel není. Nezachrání to ani docela zajímavý vizuál.

Timorský sen (2010)

Pěkný a oddechový film se sportovní tematikou. Dějově je značně jednoduchý a dá se říci i šablonovitý. Co je ale na tomto snímku zajímavé je jeho umístění do Východního Timoru. Právě zde se snaží hlavní hrdina - Korejec zbohatnout. Po několika marných pokusech se přeorientuje na trénovaní mladých fotbalistů. Chlapci se pod jeho vedením opravdu činí a jejich snem je podívat se na mezinárodní fotbalový turnaj v Japonsku.