Mučedníci (2008)

První polovina filmu je opravá smršť. Divák je vržen do víru značně surové a krvavé akce. Vůbec není čas na nějaké vysvětlování. Na obrazovce se prostě děje šílené a značně zneklidňující peklo. Následně dojde k dosti zásadnímu příběhovému zlomu, který film otočí úplně jiných směrem. Po krátkém a povinném vysvětlování dospěje film ke své nejbrutálnější, bohužel však již příběhově nulové části. Samotný závěr je sice zklamání, ale i tak donutí k zamyšlení. Filmu dávám 4 hvězdy hlavně za první půli, dále pak za odvahu něco tak šíleného vůbec natočit.

Joyuu-rei (1996)

Jeden z prvních hororových filmů Hideo Nakaty. Tradiční japonská duchařina naroubovaná do filmového prostředí. Bohužel tempo snímku je zoufale pomalé a i to minimum strašidelných scén nebylo dle mého vůbec využito. Výsledkem je pomalý a nevýrazný mysteriozní film, u kterého není problém usnout nudou.

Kaiki! Shinin shôjo (2004)

Krátká mírně hororová zombie hříčka, která má sice zajímavý nápad, ale nic moc provedení. A je to škoda, protože to mohlo být daleko vtipnější a prostě lepší. Místy mě to bohužel uspávalo.

Saw 3 (2006)

Kvalita série jednoznačně upadá. Režisér se snaží doplnit příběhově hluchá místa prvního a druhého dílu, zároveň však ukazuje i nového hrdinu, který musí projít obtížným testem. Výsledkem je docela velká slátanina, která už místy vaří z vody. Zdá se, že nyní už jde v sérii hlavně o brutalitu pastí nebo o zobrazení nechutností. Kvalitní a promyšlený příběh je minulostí.

Saw 2 (2005)

Nový režisér se snaží navázat na výborný první díl, ale daří se mu to jen z části. Pasti jsou tu snad ještě záludnější a asi je tu i více krve. Tou hlavní změnou je ale to, že nyní jsou mnohé pasti koncipovány tak, že i při jejich překonání testovaný subjekt zemře. Na konci snímku je znovu vidět evidentní snaha diváka šokovat - tentokrát to už však není taková bomba jako u jedničky. Přesto to jako celek docela funguje a co je třeba říci je to, že právě až tento druhý díl dokázal na tuto filmovou sérii nalákat většinu dnešních SAW fanoušků.

Saw: Hra o přežití (2004)

Toto je film, který odstartoval celou dlouhosáhlou SAW sérii. Sice je to snímek nízkorozpočtový - přesto je právě tento díl jednoznačně nejlepší. Velmi důležité je nic o příběhu tohoto snímku (před samotným shlédnutím) nevědět. Předčasným vyzrazením pointy je film více než poloviční. Vynikající je dějová promyšlenost. Dá se říci, že téměř vše do sebe na konci zapadne. Navíc nás snímek drží v napětí až do posledních sekund. Závěr sám o sobě je naprosto nečekaný a šokující (doplněný vynikajícím hudebním motivem). Hlavně díky němu přidávám ještě jednu hvězdu a promíjím i některé malé nelogičnosti a nevýrazné herce. Zajímavé je sledovat jaké divácké šílenství dokázal tento film odstartovat (lidé si mezi sebou dokáží vyprávět o záludných mučících pastích). Bohužel to má za následek i to, že se další pokračování SAW série začly točit jak na běžícím pásu a kvalita velmi upadla.

Wedingdeureseu (2010)

Pěkný, ale zároveň velmi smutný korejský film. Jasně, hraje dosti okatě na city, opět zobrazuje snad největší klišé korejských romantických nebo rodinných filmů (nenadálá nemoc). Na druhou stranu je to velmi kvalitně zpracované a některé momenty jsou opravdu dost pěkné a srdcerivné. Vyzdvihl bych výkon malé herečky Hyang-gi Kim (poprvé na sebe upozornila již ve filmu Heart is...). Ona je tím, kdo tento snímek posouvá kvalitativně výše. Jinak jde po celý film hlavně o vztah matky a její malé dcery - mužský element je tu úplně minimální a do děje prakticky nezasahuje. Opravdu stojí za shlédnutí.

Tokugawa irezumiši: Seme džigoku (1969)

Film zobrazuje mrzutý život prostitutek ve středověkém Japonsku. Neustále se to ale točí kolem tetování těchto dívek nebo následném bičování a mučení. Příběh sám o sobě nic moc nenabízí a je to spíše takový chaos. Gore efekty se objevují velmi zřídka (a ten úplně nejzajímavější je až na samotném konci). Na svou dobu ale pravděpodobně odvážný a kontroverzní film.

Makai tenšó (1981)

Dle mého velmi nevyvážený, rozvleklý a docela nudný film. I když námětově to vypadalo docela zajímavě. Bohužel zpracováním mi to místy připadá jako nějaká divadelní hra (hodně dialogů, přehrávané výrazové emoce). Existuje spousta jiných (a stejně starých) alternativ, které jsou lepší než tento snímek (Lone wolf and Cub).

Ve spárech yakuzy (2000)

Fajn, pohodový film. Člen Yakuzy Yamamoto musí nedobrovolně opustit Japonsko a vydává se do USA, kde se mu podaří založit nový silný gang. Tento gang je zajímavý tím, že kromě japonců jsou v něm i pouliční černoští týpci. Dochází tak k zajímavému střetávání dvou velmi odlišných kultur. Kitanův film opět obsahuje plno černého humoru, násilí nebo vynikající hudební doprovod. Ale co se mi líbilo nejvíce byl vztah Yamamoty s mladým černochem Dennym - ti táhnou prakticky celý film. Nezapomenutelná je jedna z posledních scén "se starou taškou se špinavým prádlem".