Welkeom tu Dongmakgol (2005)

Jeden z nejlepších korejských filmů. Také určitě film, který bych neváhal komukoliv doporučit. Film, zasazený do právě probíhající korejské války. Právě tehdy skupinka jihokorejských vojenských zběhů objeví v horách zapomenutou vesničku, v které jakoby se zastavil čas. V ní žijí mírumilovní a přátelští lidé, kteří nemají o okolním světě vůbec žádné potuchy. Opravdu dokonalý ráj, který stojí v jasném protikladu proti válečnému peklu, které v Koreji právě probíhá. Snímek přináší kromě nádherné přírody a pohádkových scén, i špetku nenuceného a hřejivého humoru. Protiválečné poselství je tu velmi zřetelné - zajímavé a pozitivní je třeba to, že konflikt mezi severem a jihem Koreje tu není pojímám jako souboj dobra a zla. Zlo je tu sama válka, která nakonec ohrozí i dosud poklidný život v Dongmakgolu. Perfektní výkony herců v hlavních rolích netřeba zmiňovat, některé scény filmu mi ještě teď běží stále hlavou. Co je ale třeba ještě vyzdvihnout je opravdu nádherná hudba a skvělá hlavní melodie. Je to opravdový filmový zážitek a další důkaz toho, o jaké filmy tu v záplavě nekvalitní US produkce přicházíme. Na velkém plátně to musí být ultimátní podívaná.

Persona -trinity soul- (2008) (seriál)

Jedná se o psychologicko mysteriozní anime. Bohužel provedení se na rozdíl od herních předloh příliš nevyvedlo. Seriál sice obsahuje velmi dobře prokreslené charaktery, ale doplácí na to, že je podáván velmi hutnou a těžkou formou. Kvůli roztříštěnému ději, nevyrovnané kvalitě jednotlivých epizod a některým podivným dialogům má člověk velmi stíženou možnost se v tomto seriálu vyznat. Na konci se sice vše více méně objasní, ale i tak ve mě zůstal pocit promarněné příležitosti na kvalitní temné anime.

Viděl jsem ďábla (2010)

Další korejský film, který se s divákem opravdu nemazlí. Min-sik Choi si zde opět zahrál zápornou roli a evidentně si to ve filmu užívá. Mírou brutalit a násilností patří tento snímek opravdu ke špičce korejského slasher krimi žánru. Co se týká dějové stránky - z počátku je to klasické, korejské téma pomsty, které snad nikdy neomrzí. Bohužel jak film směřuje ke konci, začnou se objevovat některé dějové kolapsy a přemety, které snímku škodí. Hold v tomto filmu 100% platí: "Kdo jinému jámu kopá..."

Počátek (2010)

Film, který předcházela opravdu masivní reklamní kampaň. Film, který slibuje napínavou podívanou od začátku do konce a dobré herecké obsazení. Je to však nějaký "filmový génius" nebo přelomový film? Já si myslím, že zdaleka ne. Navenek se tváří opravdu propracovaně a svým koncem doslova nutí k opětovnému shlédnutí. Bohužel - pod slupkou tohoto dlouhohrajícího snímku se místy objevuje i pocit zbytečné překombinovanosti a nudy. Po emoční stránce na mě film též nijak moc nezapůsobil. Bezesporu je to však řemeslně velmi dobře odvedená práce a také jeden z těch nápaditějších amerických filmů.

Hanyeo (2010)

Psychologické drama o osudech služky, pracující v domě bohaté, "aristokraticky" žijící rodině. Film se mi zdál poutavý od samého začátku, z některých scén běhá mráz po zádech. Samotné finále je sice trochu nelogické a přetažené za vlasy, ale má návaznost na úplný začátek filmu a tímto způsobem ho jakoby doplňuje. Hlavní plus snímku je ten fakt, že hlavní postava filmu není typickou kladnou ani zápornou postavou. Jedná často velmi instinktivně a nepředvídatelně, téměř vždy však bez využití rozumové složky. Typická "love or hate" postava.

Vyšetřování nočních můr (2006)

Tento snímek má dvě tváře. Ta lepší je o výborné atmosféře, zvukových efektech a velmi dobrém hlavním představiteli, který umí vstupovat do myšlenkového nitra ostatních lidí. Ta druhá a horší je bohužel o tom, že celý film se po slibném začátku stává značně nepřehledným a zmatečným. Některé scény se mi totiž zdály nedotažené nebo nedostatečně vysvětlené. Po shlédnutí tohoto filmu jsem měl tedy spíše rozporuplné pocity.

Ggumeun yirueojinda (2010)

Jihokorejská crazy komedie, která se odehrává na korejských hranicích v době MS ve fotbale v Jižní Koreji a Japonsku. Je nutno říci, že snímek obsahuje pár humorných scén, ale celkově je na tom vidět, že je to celé spíše vykonstruované a takové umělé. Spíše mě překvapuje, že takové filmy vznikají zrovna v období, kdy jsou vztahy mezi jihem a severem Koreje po nedávných incidentech na bodu mrazu...

Domov snů (2010)

Nenápadný multižánrový film s některými ale velmi nápaditými scénami. Co je zde na špičkové úrovni jsou opravdu skvěle udělané, ale také velmi brutálně zobrazené slasher scény. Hold do bytu vběhne šílená ženská a začnou se dít věci - trochu mi to připadalo jako začátek filmu Martyrs. Co ji k tomu vede se dozvíme až v průběhu filmu a zde bohužel nastává ta nudnější a vysvětlovací část filmu. Navíc toto vysvětlení není nijak slavné a celkově je její motivace k těmto činům docela hloupá. Každopádně pro milovníky slasher filmů je tento snímek povinost a já také dávám hlavně proto čtyři hvězdy.

Pohwa sogeuro (2010)

Po technické stránce je to velmi dobře natočený film. Válečná vřava je tu opravdu zachycena velmi reálně a drsně. Horší je to už s příběhem, který samozřejmě obsahuje tradiční jihokorejské vlastenectví a hrdinský patos. Dojde tu i k několika flashbackům, které mají příběh ještě emociálně doplňovat. Co film hodně drží nahoře je samozřejmě postava severokorejského generála, který je daleko nejzajímavější postavou celého filmu. Film je natočen na základě skutečné události a na konci filmu při závěrečných titulcích jsou zobrazeny rozhovory s tehdejšími studenty, kteří se pouze shodou okolností nemohli přidat ke svým kamarádům a jen díky tomu dnes ještě žijí. Měl jsem to štěstí vidět tento film v jihokorejském kině v Soulu a musím říci, že na všechny korejce docela emociálně zapůsobil (na konci přišly na řadu kapesníčky a slzy).

Džisacu manual (2003)

Velmi podivný a dá se říci docela dost nevyrovnaný film. Celé se to točí kolem sebevražd, které se ve filmu šíří pomocí tajemného DVD. Snímek je podán docela syrovým a rozvláčným způsobem, vůbec nic nevysvětluje a je třeba ho velmi pozorně sledovat. Mnohé příběhové zvraty tak možná divák ani nepostřehne. 2* dávám za pěknou a zajímavou "asistentku".