Dr. House (2004) (seriál)

Vývoj nezastavíš. Antihrdinové jsou dneska v kurzu. Peněz a uznání chtivý chemik, masový vrah s pokřiveným smyslem pro spravedlnost a pak tady máme arogantního misantropa, jehož profesní a osobní zájem končím slůvkem „já“. Všichni jmenovaní jsou zářným příkladem někoho, kým bychom nikdy nechtěli být, ale u kterých si nemůžeme pomoci, ale musíme se jim obdivovat. Housova jedinečnost tkví v jeho unikátním pohledu na svět. Co může z dálky vypadat jako zatrpklost zabalená v neúctě vůči ostatním, je při hlubším pohledu mnohem víc. House je novým prototypem hrdiny, kterého omrzelo žít ve společnosti lidí, jejichž žebříček životních hodnot (rodina, náboženství, kariéra) z nich dělá předvídatelné otroky vlastních potřeb. Je unavený ze života ve světě plném pokrytectví a falešného zájmu. Lidé se k sobě nechovají slušně, protože to mají v povaze nebo protože je to těší, ale protože se obávají odvety, pokud by se do stejně nezáviděníhodné situace dostali oni. Diagnostický mág se za léta strávená se svými diváky vyvíjel, ale nezměnil se k tolerantnější nebo laskavější verzi sebe sama. Tvůrci zůstali věrni podstatě postavy. A tak to má být. Při impozantní délce jakou seriál běžel, jsme zažili vrcholy i pády. Museli jsme skousnout odchod původního týmu a příchod čerstvé krve. Ale bezesporu to bylo skvělých 8 let. Long Live, Greg. Moje Top 10. 1. Série: 90%, 2. Série: 95%, 3. Série: 95%, 4. Série: 100%, 5. Série: 85%, 6. Série: 80%, 7. Série: 85%, 8. Série: 80%. Oblíbené postavy: Gregory House, Alison Cameron, Lisa Cuddy, Martha Masters.

Nepřítel třídy (2013)

Generační střet dvou odlišných, ale stejně pravdivých světonázorech na život, kterým otřásla tragédie. Po tragické sebevraždě studentky, strhne část studentů zbytek třídy k otevřenému odporu vůči třídnímu učiteli. Začíná psychologická válka kantorů a žactva. Příkopy jsou vykopány, barikády vybudovány a cesta ke společnému dialogu je značně složitá. Studenti dávají nastalou situaci za vinu svému učiteli němčiny a jeho kolegy obviňují z nezájmu a pokrytectví. Jejích třídní učitel je v odpovědi naopak nabádá, aby se od tragédie odprostily a pokusily se dívat v životě dopředu a zaměřily se na svou vlastní budoucnost, což většinu z nich ještě více popuzuje, protože to chápou jako projevenou neúctu vůči jejich zesnulé kamarádce. Antré nadějného slovenského filmaře Roka Bička se vyznačuje absencí dobra a zla. Strany sporu jsou jasně definované. Pro obě lze nalézt pochopení. Sympatie se odvíjejí do značné míry podle divákova věku. Snímek akcentuje otázky osobní volby, respektu k názorům druhých a mezigenerační tolerance. To vše na pozadí středoškolské tragédie, která vystavila své aktéry těžké životní zkoušce. To, zda v ní obstáli, nechť posoudí každý sám. P.S. Zvláštní, že při hledání viníka máme často tendenci ukazovat prstem na ostatní a zřídkakdy začínáme u sebe :).

Veronica Marsová (2014)

Symbolické rozloučení Neptunské party se nese na obrovské vlně nostalgie. Prakticky všichni, co něco znamenali, jsou zpátky. Téměř dekádu odvál čas. Přesto si většina našla čas, aby si s námi zavzpomínala na doby, kdy jsme páchali nepravosti s mládežnickou nerozvážností a suverenitou nadopovanou vlastním vědomím neomylnosti. Veronica s neutuchající vášní v srdci a břitkými poznámkami na jazyku. Logan stále zápolící s vnitřními démony a Keith „otec roku“ Mars s nadhledem sobě vlastním. Poděkování ale patří všem. Legendární příběhy si zaslouží nezapomenutelné rozloučení. Veronika Mars je díky oddanosti a odhodlání svých fanoušku dostala. Děkuji za úžasnou jízdu, Verčo. Stálo to za to …

O koních a lidech (2013)

Tragikomická minisérie příběhů o soužití lidí a koní v nádherné a člověkem nedotčené krajině na Islandu. Naši čtyřnozí přátelé sice nemohou mluvit, ale po zhlédnutí tohoto snímku bych dal království za to, abych zjistil, co si o nás myslí :)

Mnich (2014)

Tvrdohlavý stařec, rebelující mnich s MP3 přehrávačem a problémy s prostatou … neschopnost vyprávět zajímavé téma sugestivním způsobem je největším problémem soudobé (nejen) české kinematografie.

Jak jsem poznal vaši matku (2005) (seriál)

Nikdy se nezapomeňte pohybovat v životě kupředu. Velikost odkazu neurčuje výborný rozjezd nebo uspokojivý závěr, ale cesta samotná. HIMYM je bohužel nejsmutnějším případem neschopnosti poznat, kdy je potřeba skončit. Je hrozná škoda, že tvůrci nepřidali na přímočarosti a neukončily to před několika sezónami, mohlo se jednat o jeden z nejlepších sitcomů všech dob. Takhle je to pouze kvalitní přírůstek v rámci žánru s unikátní a neopakovatelnou strukturou vyprávění – aspoň to už mu nikdo nevezme. Ač to tak možná nevypadá, toto není obžaloba. Až se jednou budu s odstupem dívat zpět, nebudu cítit žádné výčitky vůči tvůrcům. Už nyní mně jímá slza nostalgie. Jistě, hořkosladká slza s příchutí nenaplněného potenciálu. Ale to je možná ta nejdůležitější lekce, jakou seriál nabízí. Život je plný hořkosladkých slz, jako připomínka naších často marných snah dosáhnout vysněného cíle. Jenže právě strastiplná cesta, byť sebenáročnější, dává životu smysl a sladký pocit úspěchu na jejím konci. Lekce, kterou Ted a jeho parta na samotném konci zadarmo nabízí je jednoduchá a univerzálně platná. Užívejte si šťastné momenty, protože můžou být bez varování vystřídány těmi těžkými. 1. Série: 95%, 2. Série: 95, 3. Série: 95, 4. Série: 95%, 5. Série: 85%, 6. Série: 75%, 7. Série: 70%, 8. Série: 60%, 9. Série: 65%. Oblíbené postavy: Ted Mosby, Tracy „Matka“ McConnell.

Chirurgové (2005) (seriál)

Láska na první pohled. To není seriál o životě. To je život sám, se všemi zatáčkami, slepými uličkami a nehodami, které k němu patří. Každá generace se může pochlubit špičkovými seriály, které jsou ověnčeny řadou prestižních ocenění a platí za vrchol seriálové tvorby. Některé z nich se následně stanou osvědčenou značkou, které boduje u publika napříč kontinenty. A potom zbylá hrstka klasikou, která zanechává nesmazatelnou stopu ve světě popkultury. Grey´s Anatomy se povedlo skloubit všechny výše zmíněné vlastnosti a stát se jedním z definujících seriálů své generace. Udržet si konstantní úroveň kvality po dlouhou řadu let je výsadou milníků žánru. Jenom párkrát v životě se mi stalo, abych od první episody věděl, že jsem právě narazil na něco unikátního. Čarodějka Shonda Rhimes vdechla život úžasné směsici různorodých postav, jejichž životní kotrmelce Vám prostě nemohou být lhostejné. Přímočará Christina, arogantní Alex, kouzelná Lexie, nezapomenutelné duo McDreamy a McSteamy a třešničkou na dortu je pak Meredith. Každý divák si najde svou „person“. Lidské osudy existují od toho, aby se proplétali. Společně se skupinkou internistů a jejich mentory jsme se učily, jak se stát doktory, pilovali jsme svoje umění, nejen proto být hvězdami operačních sálů, ale i jak být lepšími lidmi. Smrt se stala pravidelnou známou. Některé odchody nám zlomily srdce. Součástí života je i nezapomenout na svou minulost a především na lidi, kteří náš opustili. Pro mě seriál s velkým srdcem, který mi ukázal, jaký život může a umí být. Moje Top 10. 1. Série: 90%, 2. Série: 90%, 3. Série: 95%, 4. Série: 90%, 5. Série: 95%, 6. Série: 95%, 7. Série: 90%, 8. Série: 85%, 9. Série: 80%, 10. Série: 75%., 11. Série: 80%, 12. Série: 80% ... Oblíbené postavy: Meredith a Lexie Grey, Mark Slone, Christina Yang, George O´Malley

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Hvězda a štít. Symbolu americké nebojácnosti a nezkorumpovatelnosti se jako prvnímu dostává cti prošlapávat novou cestičku v rámci Marvelu. Zatímco předchozí stájové přírůstky byly pouze akční jízdou bez hlubší myšlenky, popř. cestou do rozervané duše hlavního hrdiny odsouzeného bojovat s vlastními démony. Winter Soldier sklízí plody léta pracně a komplexně budovaného univerza a do značné míry je tak zavázán svým předchůdcům, kteří budovali svět, jehož špíně a intrikám musí Steve Rogers čelit. Tentokrát nás nečekají nadpřirozené bytosti, nepřítelem je systém. Právě ten systém, kterému se hrdinové rozhodli, každý po svém, sloužit. Nejnovější komiksové dobrodružství, tak nabízí vysoce ceněnou nadstavbu politického thrilleru, ukazující nedokonalost a zamotanost světa, kterému vládne železnou rukou nadnárodní instituce S.H.I.E.L.D. Paradoxně jsem měl lepší pocit spíše z první poloviny, která je čistokrevnou politickou detektivkou, než z akčního závěru, který už standardně sklouzává do sice efektní, ale při hlubším zamyšlení bezmyšlenkovité řezby, ve které se prostě nejde ubránit pocitu, že se hlavním hrdinům stejně nemůže nic stát. To mi ale nebrání v tom, abych konstatoval, že sledovat Black Widow je potěcha pro oči. Můžu jenom doufat, že studio konečně přiklepne Scarlett vlastní film. Není pochyb o tom, že nový Kapitán nevybočuje z vysokého standardu kvality, na který jsme v posledních letech zvyklý. Marvelu se zatím daří všechno, na co šáhne. Úkol splněn. Očekávání na vrchol druhé fáze – Avengers: Age of Ultron, je na maximu.

Super drbna (2007) (seriál)

Anděl s duší rebela, ďábel s dobrým srdcem, ambice a ctižádost pod maskou nesmělosti, hédonistický casanova s osobitým životním stylem a morální kompas schopný obětovat se pro své přátele. Pět životních příběhů prolínajících se na bojišti nemilosrdného světa plného intrik mocných a ctižádostivých. A jeden z nich je slavná Gossip Girl. Guess who ? 1. Série: 90%, 2. Série: 90%, 3. Série: 85%, 4. Série: 85%, 5. Série: 75%, 6. Série: 85%. Oblíbené postavy: Blair Waldorf, Chuck Bass.

Blízko od sebe (2013)

Na první pohled to vypadá jako seriálové drama ze školních lavic, kdy během srazu celé rodiny vyplouvají na povrch všechna temná tajemství minulosti za škodolibého potlesku zahořklé hlavy rodiny. Povrchní zdání ale klame. Konverzační a rodinné drama rekapitulující nesnadné životní osudy svých strůjců je uvěřitelná a skvěle napsaná studie rozpadlé rodiny a to vše za doprovodu excelentních hereckých výkonů v čele s nestárnoucí Meryl Streep. Příjemné překvapení.