Zastav a nepřežiješ 2 - Vysoké napětí (2009)

První Crank byl celkem fajn, ale tenhle průjem dokazuje, že to byla pouhá náhoda. Neveldine a Taylor jsou jen ubozí amatéři, kterým někdo bůh ví proč dal do ruky kameru místo Playstationa. Takovouhle nestravitelnou, přespeedovanou a téměř nekoukatelnou slátaninu totiž natočí kdokoliv, kdo si zvládne sosnout a udrží v ruce kameru. Občas je až k nevíře, na co dá někdo někomu v Holywoodu prachy. Na Gamera jsem se po tomhle naprosto přestal těšit a už podruhý řikam Jasonovi, aby se vysral na podobný neumětelský kretény. Neveldine s Taylorem se po pár dalších propadácích, který s podobnym stylem zákonitě přídou, snad přesunou do "Direct to DVD" vod kam patří, a nebo při lepšim zase zpátky před videoherní obrazovku odkud přišli.

Adam (2009)

Poměrně originální drama, které nezapadá do žádné romantické škatulky. Příběh nám přibližuje strasti "citového" života lidí s Aspergerovým syndromem (kdo věděl do shlédnutí filmu co to je, tak má u mě bod :-), který jim právě znemožňuje jakékoliv city vyjádřit nebo je poznat u druhých. Zajímavý námět byl podpořen slušnými hereckými výkony a netradičním koncem, který já osobně oceňuji (vůbec se nedivím Beth a osobně si myslím, že to bylo nejlepší rozhodnutí, které mohla jak pro sebe tak pro Adama učinit).

Servírka (2007)

Nathana "kapitána Reynoldse" Filliona je mi fakt líto, že musí hrát v takovejchhle sračkách. Bejt jim, tak zajdu k první benzínce, nafasuju dva pořádný kanejstry a du vypálit zasranejm Foxum studio za to, že mi zrušili Firefly. Kdo má rád americký koláče, tak si může hvězdu přihodit.

The Cake Eaters (2007)

Nikdo mi nevymluví, že Kristen Stewart je dobrá herečka. Jen si prostě bohužel na nohu uvázala hrozivou kouli v podobě Twilightu. Film sám mě nijak závratně neoslovil, ale její výborný výkon mu u mě přidává hvězdu navíc.

Trainspotting (1996)

Trainspotting je klasika, ve které těžce ruluje Robert Carlyle, ale stejně mám radši Human Traffic.

Firefly (2002) (seriál)

Whedon stvořil skvělý sci-fi seriál kombinující různé žánrové prvky, které dohromady tvoří zábavný a zajímavý svět, jež mě naprosto pohltil. Jak už jsem napsal u Serenity, tak hlavní přednosti představují bezpochyby postavy a špinavé "westernové" prostředí okrajových planet a vůbec celý stvořený vesmírný systém. Každý díl přináší vesměs napínavý příběh (nikdy bych nevěřil, že ve sci-fi narazím na horší nepřátele než jsou Borgové), prošpikovaný hláškami a charismatem kapitána Reynoldse a celé jeho posádky. Věčná škoda, že Whedon nedostal víc času pro rozvinutí jakýchkoliv dějových linií. Firefly je další závislost, ze které se budu chvíli vzpamatovávat, a ke které z mé strany směřuje jen jediná a všeobecně známá výtka :-)

Yeopgijeogin geunyeo (2001)

První polovinu naplněnou většinou bezdůvodným nevtipným ponižováním a zhůvěřilými trapnosti jsem skoro nerozdejchal. Sakra jak můžou mít ti Asiati takovýhle smysl pro humor to vážně nechápu!? Druhá půle hraje naštěstí na dramatičtější a vážnější noty, takže toho dost zachraňuje. Vyvrcholení je pak předvídatelné, ale také velmi příjemné. Korejci přitom předvedli, že mají celkem odlišné vnímání lásky. O dost jemnější a méně vulgární než na západě. Příště jen seškrtat ty "komediální" scény (asi první film, u kterého bych radši viděl kratší verzi než režisérský sestřih).

Apokalypsa (1979)

Coppola v Apokalypse podává svůj osobitý pohled na válku, její zbytečnost, hrůzu a absurditu. Závěrečná půlhodina v Kurtzově ležení bohužel nesplnila očekávání (trochu zklamání), ale celou cestu k němu jsem si užil. Stupňující se napětí, deprese a pomalé propadání beznaději, provázeno velmi znepokojující hudbou, dokáže řádně pocuchat nervovou soustavu. Rozhodně zajímavý neválečný film o válce, jejíž působení dokáže člověka změnit k nepoznání a přivést na pokraj "šílenství".

Avatar (2009)

Není to čistá pětka, ale po krátkém rozležení musím uznat, že se mi to hodně líbilo. Příběh nám oživil devadesátá léta, kdy bylo vše tak krásně jednoduché a většině to bohatě stačilo. Spousta klišé a provařených motivů se zde snoubí s dokonalou vizuální formou a vytváří asi nejintenzivnější filmový zážitek letošního roku. Rozhodně nehodlám Cameronovi vyčítat jednoduchost a neoriginálnost příběhu, protože žádnou scénáristickou revoluci nikdy nesliboval a kdo jí po prvních nástřelech děje očekával, tak byl skutečně velmi naivní. Návštěva neuvěřitelného a vizuálně dokonalého nového světa je přesně to, co železný Jim slíbil, a to také do puntíku splnil. Nevím, zda je na místě mluvit ve spojitosti s Avatarem o revoluci, ale jsem přesvědčen, že směr, jakým se bude filmový průmysl v blízké budoucnosti ubírat, Cameron opět definoval. A když ne, tak přinejmenším znovu přilákal lidi ve velkém do kin, za což mu můžu jen poblahopřát.

Earth (2007) (TV film)

Krásně natočené spektakulární přírodní scenérie a výjevy, které však nijak nevyčnívají nad ostatními dokumenty z produkce BBC. Oceňuji především dokonalé sladění obrazové a hudební složky (scéna zpomaleného útoku geparda za zvuků nádherného hudebního motivu hraničila se smyslovou dokonalostí). Nemůžu se však nějak zbavit nepříjemného pocitu, jako by byl tento "film" pouze sestříhán z jiných dokumentů a doplněn zeleným poselstvím...