Všichni dobří rodáci (1968)

Obrazově i herecky vybroušený klenot české kinematografie, jehož poetika na mě bohužel vůbec nezapůsobila. Je mi líto...

Inkoustové srdce (2008)

Pravděpodobně jeden z posledních dozvuků vlny fantasy filmů pro děti, která započala úspěchem prvního dílu Narnie a doufám, že neúspěchem toho třetího taky skončí. Ne že by se na Inkoustové srdce nedalo koukat, jen už mě prostě tenhle žánr unavuje. Nejvíce mi film připomínal Hvězdný prach, jen byl asi o třetinu nudnější, mdlejší a celkově nepřinášel nic nového. Skutečně si den po shlédnutí nemůžu vybavit jedinou scénu, která by mě nějak zaujala a to je dost špatné. Věřím, že děcka do 10-ti let se u Inkoustového srdce pobaví, ale těm starším toho bohužel moc nenabízí. (kdo neviděl Narnii nebo Stardust, tak si může hvězdu přičíst). Ta pravá obroda fantasy žánru nás ovšem čeká až v roce 2011 s příchodem Hobbita.

Stěhování pana McAllistera (2007)

Jedno z největších hoven co jsem v poslední době viděl! Doporučuji pouze fanouškům Mily Kunis, protože kromě ní (a někdy Jona Hedera) to byla zoufalá marnost nad marnost. Naprostý přehmat!

Symptom Pandorum (2009)

Já jsem byl s tímto sci-fi survival "hororem" nadmíru spokojen. Skvělá ukázka toho, jak se dá i s nízkým rozpočtem, béčkovými kulisami a minimem herců natočit velice slušná atmosférická podívaná (trochu mi to v tomhle směru připomnělo Černočernou tmu). Zamlouval se mi i námět včetně zajímavého vyvrcholení, no a napětí, tak to by se dalo v určitých momentech krájet (jsem rád, že film nebyl postaven jen na laciných lekačkách). Můj oblíbenec Ben Foster sice neměl moc příležitostí se nějak výrazněji předvést, ale i tak byl jeho výkon klasicky nadprůměrný a s přehledem celý film utáhl. Na Pandorum jsem se celkem těšil a můžu říci, že mě nezklamalo.

500 dní se Summer (2009)

Rozhodně svěží vítr do zatuchlého a šablonovitého žánru. Tahle analýza (ne doslovná) polodivného vztahu obsahovala několik opravdu výborných momentů (Tomův proslov při vystřízlivění bych napsal na přání a rozdal všem romantikům na týhle planetě, protože je to dřív nebo později stejně všechny čeká). Jen je škoda, že se film nevyhnul slušné řádce nudných a nezáživných pasáží, které ho v mých očích dost srážely. Jsem ale rád, že se někdo rozhodl vzít většinu holywoodských romantických klišé a rozcupovat ty hovadiny na cucky. Beznadějní romatici ale nemusejí mít strach, protože prostor pro tu trochu optimismu se v závěru přeci jen pootevře.

Pařba ve Vegas (2009)

Pokud se někdy zúčastnim nějaký rozlučky, tak doufam, že bude v takovymhle stylu! Nejlepší zábava letošního roku + blbej tygr navrch = plná palba.

Legenda o Zorrovi (2005)

Je to ale spíš 2,5. Celou dobu to byla relativně koukatelná dobrodružná podívaná, ale to finále na vlaku bylo hodně over the top. Říkal jsem si, že jestli Zorro s tim koněm při tý honičce udělá trik, který pak skutečně udělal (alá Kurýr 3), tak s tim filmem končim :-). Palec nahoru si rozhodně zaslouží kaskadéři, protože ti odvedli naprosto špičkovou práci. První díl zůstává ale zdaleka nepřekonán a tohle pokračování je jen jeho slabým odvarem.

Odplata (1999)

Jednoduché, stručné, výstižné! Námět byl podle mého gusta, ale největší problém jsem měl s hlavní postavou. Mel Gibson je pro mě v podobných polohách prostě skrz naskrz klaďas Martin Rigs a chladnokrevného zabijáka jsem mu neuvěřil. Nechci tím říci, že by nezahrál dobře, jen mi tam prostě nelícoval (momentálně mě napadá nejméně 5 "více sednoucích" jmen na Porterovu roli). Zdejší komentáře potvrzují, že Director's Cut verze, kterou jsem viděl já, je asi dost odlišná od původního sestřihu, takže hodnotím podle ní. 3,5

Strážci - Watchmen (2009)

Kdybych měl Watchmeny popsat jedním slovem, bylo by to určitě slovo neobyčejný. Skutečně se jedná o adaptaci, která se na plátně nevidí každý den, jestli vůbec někdy. Komiks jsem nečetl, proto moje hodnocení nevychází ze čtenářské pozice, ovšem film sám o sobě byl i tak dost spletitý a mnohavrstevný. Musím se přiznat, že dobře do poloviny jsem moc nechápal o co jde, a co si mám o filmu vůbec myslet. Kromě Rorschachovi linie mi unikaly motivace jednotlivých postav a chyběla mi jakákoliv příčina dění či náznak pointy. O to víc jsem byl překvapen propracovaností příběhu, když do sebe jednotlivé střípky začly zapadat a všechny události a flashbacky začly dávat smysl. Vše pak vyvrcholilo v grandiózním finále se zajímavým eticko filozofickým přesahem (po valnou většinu filmu na mě však ty pseudofilozofické a psedovědecké kecy vůbec nezapůsobily). Navíc jsem se utvrdil v tom, že Zack Snyder možná není nejlepší vypravěč, ovšem stylovou a brutální akci se skvělým vizuálem zvládá znamenitě (hrátky ve věznici, cokoliv s Rorschachem, finále) a začínam se těšit na jeho Sucker Punch. Viděno v Ultimate Cut verzi, která je doplněna o Tales of the Black Freighter a je skutečně výživná. Úplnost je však vykoupena brutální stopáží. Rozhodoval jsem se mezi 4 a 5, ale nakonec s 5 počkám na případné druhé shlédnutí. Silné 4,5.

Strážci - Watchmen: Příběhy Černé lodě (2009)

Je to zvláštní, ale přišlo mi to chvílemi jako takový drsnější Trosečník :-) Hlavní hrdina a Tom Hanks měli skutečně podobné osudy : oba skončili na pustém ostrově, oba se rozhodli sestavit vor a vyplout vztříc smrti nebo záchraně, oba měli svého "pana Wilsona" a oba byli hnáni láskou kupředu (kapitán měl ještě pár pohnutek navíc). Na moři se sice jejich příběhy rapidně rozcházejí, ale jisté podobné rysy v příběhu by se tu najít daly. Samozřejmě pominu-li celkové vizuální ladění, psychologickou trýzeň a vyvrcholení, které byly u Černé lodě naprosto skvělé. Doufám, že se podobného stylu někdo ujme a přinese nám podobně vizuálně i příběhově nekompromisní film i mimo Watchmen universum. (Viděno nastříhané v Ultimate Cut verzi a popravdě mi docela uniká spojitost s příběhem Watchmenů.)