Prokletý ostrov (2010)

Musím přiznat, že mě Scorsese dostal a sežral jsem mu to i se staniolem. Už zpočátku jsem přistoupil na jeho pravidla hry, proto mně nevadila pozvolná (možná až příliš) výstavba děje a užíval jsem si následné stupňování napětí i snové hrátky s divákem. Mnohým bude finální zvrat a vysvětlení připadat hodně laciné a v důsledku toho smetou Prokletý ostrov ze stolu, myslím si však, že by to bylo vůči Martymu nefér. Společně s DiCapriem, který byl opět naprosto výborný, mi tahle dvojice připravila další skvělý filmový zážitek. (Doporučuji jít na film bez zásadnějších informací a nenechat se ovlivnit trailerem, který je dost zavádějící co se žánru týče.)

Dvojí hra (2009)

Průmyslová špionáž je téměř "stejná" jako ta klasická. Stejní agenti, stejné postupy jen bohužel prosta jakéhokoliv napětí. Žádné zbraně ani honičky, žádné tiché likvidace prostě povětšinou nuda jak prdel. Plán nebyl špatný, ovšem jeho naplnění...nic moc. Přišlo mi to jako nuznější brácha Dannyho parťáků.

Hitler: Vzestup zla (2003) (TV film)

Hitler byl na jedné straně nedostižný rétor, vychytralý manipulátor a politik, a na straně druhé naprosto šílený demagog a psychicky narušená osoba. Jemu podobní spasitelé se vždy objevují na vrcholu každé krize přinášejíc to nejdůležitější - naději, a lidé jim budou v dobách nejtěžších vždy naslouchat. Je proto třeba na nejkrásnější sliby vždy pohlížet s nejvyšší mírou podezření, protože k ovládnutí společnosti a ztrátě svobody může dojít i za potlesku davů. Robert Carlyle byl výborný a tento hraný dokument skutečně hodnotný. Kdo chce zažít předvečer vzniku Třetí říše tak tímto filmem rozhodně neprohloupí.

Wall Street (1987)

Sice jsem rozumněl jen asi tak polovině věcí, o kterých byla řeč, ale i přesto to bylo zajímavé a v dnešní době nanejvíc aktuální. Jak se ukázalo, tak se Stoneův obraz Wall Streetu vůbec nezměnil, jen se na něm provedly jemné restaurátorské práce a dostal nový hi-tech rám. Pořád tam sedí stejní Gordonové Gekkové, pořád jde jen o prachy, a na všechno ostatní pořád sere pes. Douglas byl dokonalý, Charlie Sheen dostačující a Daryl Hannah jen na okrasu. Největší slabinu pro mě představoval finální zvrat, protože prohnaný žralok Gekkova formátu by nikdy tak idiotskou, naivní a imbecilní chybu neudělal (mám na mysli samozřejmě závěrečnou konfrontaci na tvrdo a bez deštníků). Tady Stone diváka hodně podcenil.

Ninja Assassin (2009)

V několika ohledech zbytečně přepálené, ale jinak jsem překvapivě spokojen. Skalní příznivci martial arts si pravděpodobně v Ninja Assassinovi nepřijdou tak úplně na své, protože se souboje většinou odehrávají ve tmě a jsou tím pádem dost nepřehledné. Já jsem však toho názoru, že je to tak z podstaty věci v pořádku. Ninjové totiž skutečně nebyla partička týpků, co se promenádují za bílého dne v různobarevných pyžamech po plážích jako v Americkém ninjovi. Tajemnost a mysterióznost klanu ninjů je ve filmu zachycena celkem dobře a nebýt některých copperfieldovských skillů, tak se jedná, s přimhouřením oka, o "uvěřitelnou" záležitost. Akce byla prostě z mého pohledu více než slušná, a kdyby se tvůrci krotili v digitálu, tak mohla být ještě lepší. Musím ještě smeknout před Rainem, protože na to, že přišel z nějakého asijského gay boybandu, tak se dokázal na roli skvěle připravit. Netvrdím, že by uměl hrát, ale do role "polocitného" zabijáka Raiza mi sednul parádně. Příběh sice nestál za moc, ale v rámci možností byl v pohodě. Jak taky chcete 1000 let staré zabijáky rozumně naroubovat na dnešní hi-tech společnost? Florentinova Ninju jsem ještě neviděl, ale Ninja Assassin mě celkem potěšil. 3,5.

Sherlock Holmes (2009)

Tak už i slavný detektiv Sherlock Holmes byl nakopnut do 21. století. Nové akčnější pojetí je fajn a nemám s ním sebemenší problém, ovšem několika výtkám se přeci jen neubráním. Tak především mi chybělo více napětí a filmového šmrncu. Slušná kadence akčních scén bohužel sama o sobě atmosféru nenavodí, jelikož jí chybí silnější opora. Tím přecházím k dalšímu problému, který představuje scénář. Ne, že by byl stupidní, ale rozhodně není nijak originální a nepřináší nic moc nového (okopírovaná vyšetřovací schémata z různých CSI jsou více než zjevná). V první půli se fim neskutečně vleče a slovní přestřelky mezi hlavními hrdiny mají co dělat, aby udržely diváka v pozornosti. Finále je pak nepřekvapující a takové tuctové. Nejsilnější zbraní, kterou Guy Ritchie disponuje, je rozhodně obsazení. Robert Downey Jr. je perfektní a s Judem Lawem se skvěle doplňují (bez nich by film sklouzl do naprostého průměru). Nový Sherlock Holmes je fajn, ale mohl být určitě lepší. Uvidíme, zda nástup Moriartyho přinese nějaké scénáristické osvěžení.

Top Gun (1986)

Top Gun je prostě pecka a vůbec se nedivim, že se po uvedení filmu zvýšil počet přihlášek do letectva o několik procent. Jestli on to ten Tony Scott nenatočil na zakázku...

2012 (2009)

Emmerich potvrdil roli jednoho z největších megalomanů a bořičů, ale také jednoho z největších patosářů Holywoodu. Vzuálně našláplé, dějově nic moc, a emočně pro mě prázné (založit "nejnapínavější" část filmu na zaseklém šroubováku je fakt slabé). Nevím, co se Rolandovi dostane pod ruku příště, ale schémata jeho katastrof už se začínají nehezky opakovat. Dopuručuji zkusit něco nového.

Turnaj zabijáků (2009)

Trailer mě navnadil, začátek potěšil a film zklamal. O scénáři neradno ani mluvit, protože pocházel z céčkových luhů a hájů, a jak ve filmu zazněly víc jak dvě věty za sebou, tak to většinou vyvolávalo akutní střevní potíže (ještě, že se tak nestávalo moc často). Finální pointa z filmu čněla přibližně po 20 minutách a Robert Carlyle předvedl asi nejotravnější pózu, v jaké jsem ho viděl (role vyšinutého zabijáka by mu rozhodně sedla víc). Co se týče toho nejdůležitějšího, tedy akce, tak ta místy nebyla špatná. Určitě by však neškodil přehlednější střih, rozhodně víc prostoru pro Scotta Adkinse a nápaditější parkour hrátky pro Sebastiena Foucana. Nejsilnější byl režisér v přestřelkách a třeba příchod Vinga Rhamese do strip klubu byla asi nejlepší a nejstylovější scéna celého filmu. Celkově vzato ale nic moc a z námětu se dalo rozhodně vytřískat o hodně víc.

Oko bere (2008)

Vždycky, když dokoukám podobný film, tak je mi chvíli smutno. Uvědomím si totiž, že mi to s čísly jde asi jako mexickýmu lejnu, a že počítáním karet nikdy nevydělám stovky tisíc dolarů... ale co, aspoň mi je nikdo dvakrát nesčoří :-)