Rec 2 (2009)

Dvojka je o poznanie horšia ako jednotka. Síce chválim nápad začať dej druhého dielu sekundu potom, ako končí prvý. Avšak ďalej logika vážne pokyvkáva. Jednotka SWAT sa správa podivným spôsobom. Hoci po zuby ozbrojená, neráči moc strieľať a hneď stretnutie s prvým zombie preriedi ich rady. Miestami sa swat members chovajú zarážajúco neprofesionálne. Aj laikovi musí byť jasné, že poslať kolegu samučičkého prehľadávať byt, pričom ostatní zostanú neúčelne stáť niekde o dve poschodia vyššie na medziposchodí a hlúpo sa vypytujú čo vidí, nie je zrovna vzorový postup z príučky pre taktické týmy. K tomu ešte farár, ktorý bez skrupulí používa slová ako "kurva" a neváha na rozdiel od "kuklacov" rozstrelit brokovnocou ksicht zombie decku.... A najmä to infekčne prenosné posadnutie diablom naozaj nemôže skúsnuť.

REC (2007)

Väčšinou ma "handycam" horrory dokážu slušne vystrašiť (Blair Witch, Paranormal Activity...). No tomuto sa to nie celkom podarilo, nedokázal ma vtiahnuť svojou atmosférou na rozdiel od vyššie menovaných. Môže za to niekoľko rušivých vplyvov, najskôr prílišná dynamickosť, rýchle striedanie záberov, ale najmä rozostrené a miestami až nechutne roztrasené zábery. Neviem neviem, ale profesionálny kameraman, ktorý sa živý TV reportážami by odviedol lepšiu prácu aj napriek vyhroteným situáciám. A v neposlednom rade hysterické pokrikovanie reportérky "máš to...točíš to...čo je tam", bolo v mnohých záberoch tak zbytočné až liezlo na nervy tak moc, že som sa tešil, kedy ju niektorá z tých potvor klofne. Taktiež som musel neustále myslieť na človeka za kamerou, z ktorého v celom filme ukážu iba topánky. A podľa ich veľkosti išlo o chlapa ako hora. Napriek tomu (s výnimkou záveru) nikdy nezasahuje do deja a aj v situáciách, keď by iný človek odložil kameru a utekal na pomoc, musí byť vyzvaný aby konal. V niektorých v scénach pôsobí jeho neangažovanosť skutočne zarážajúco. Záver je brilantný a naozaj strašidelný. Namiesto pokrikovania a nahánačkám po schodoch a vestibule, ktorému sa film venuje tak v prvých dvoch tretinách, mohli autori venovať viac priestoru tomu, čo ponúkli v závere. Skrývajúci sa, neodhalení ľudia, ktorí filmujú zombíkov pri určitých činnostiach - plíženie, plazenie, svačinka, ktorej hlavným chodom je niektorý z ich dalších spolunešťastníkov a pod.

Triangle (2009)

ABsolútne nesúhlasím s komentármi od Jeremy.jk, Shiftera alebo WHMMD. V provm rade by som prehodil poradie žánrov, ktore Csfd uvádza pri tomto filme. Triangel je skôr mysterióziny thriller ako horror. čiže ide tam o niečo úplne iné ako o efektné vraždiace scény (obrázok pi názve trochu zavádza). Z neuvedomenia si tohto faktu vyplýva sklamanie niektorích hodnotiacich. Ďalej, čo sa týka pointy. Rohodne ju Triangel má. Nie je však gýčovito vycapená v závere filmu ale prezrádzajú ju nepriamo a treba jú hľadať na základe rôznych indícií a potrápiť si mozog. Taktiež je počas filmu jasne uvedený dôvod, prečo sa to všetko deje. Ak sa človek zamyslí a logicky pospája indície, dá sa na to prísť (A presne takéto filmy mám rád). Triangel teda rozhodne nie je určený pre fanúšikov nenáročných horrových vyvraždovačiek (potom to s hodnotením dopadne presne ako v prípadoch uvedených v úvode). Vyžaduje si trošku inteligenčne náročnejšie publikum (bez urážky). Na záver ešte poznámka. Moc by som Triangel nedával do súvisu s Los Cronocrímenes. Áno, motív je podobný, ale v prípade Trianglu nejde o časovú slučku ako takú (nejde o sci-fi), ale o úplne niečo iné.

Nářek duší (2009)

Nie že by som sa pri filme nebavil, ale horory od španielských tvorcov ma už dokázali prekvapiť viac. Príbeh ušiel, aj keď mi pripadal trošku moc pritiahnutý za vlasy, čo pre horor nie je dobre. Ten by mal mať aspoň nádych reálnosti, aby sa doň divák vcítil. Týmto reálnostným prvkom tu mali byť dokumenty "agentúry" No-do, ale akosi to nefunguje Ďalej som mal pocit, ža autori až príliš plytvali duchárskymi efektami, takže po čase už divákovi nepripadajú tak strašidelné.

Paranormal Activity (2007)

P.A. je veľmi originálnym znovuoživením nápadu, na ktorom je založený BlairWitch. Tentoraz sa však film, ktorý popisuje určite hrôzostrašné udalosti v jednom dome nedostane k divákovi z ruksaku zakopanom v lese, ale nájde sa medzi dôkazmi v policajnom archíve ako domáce video. Princíp však zostáva rovnaký a funguje na jednotku. Oná pseudoreálnosť robí film miestami skutočne strašidelným. I keď sa tvorcovia snažili dať tomu punc homevideo štýlu, napr. roztrasenými zábermi a la pol ksichtu mimo obraz, je tam cítiť jasný zámer a postupy filmovej štylistiky. Hlavní hrdinovia však odvádzajú perfektnú hereckú prácu. Najmä Katie bola skvelá. Preto nesúhlasím s mnohými diskutujúcimi, ktorí ohŕňajú nos nad jej sympatickosťou, štíhlo líniou, či dokonca krásou. Áno, keby Katie bola supermodelka, väčšinu filmu behajúca hore bez, bola by to síce pastva pre oči, ale film by stratil akúkoľvek reálnosť a tým aj dôveryhodnosť, na ktorej stavia. Veď film má byť domáce video priemerného amerického páru, nie epizóda Melrose Place.

Polární bouře (2009) (TV film)

Suhlasim s Quasimodom, skutocne, nezmyslov a hluposti sa da najst v tomto filme viac ako dost. Ked aj akceptujem zaklady akt na ktorom film stoji o elektromagnetickych burkach a zmene magnetickch polov (o tejto hypoteze som uz nieco cital), dalsie nasledky tohto javu su vo filme viac ako zarazajuce. Uz len samotny fakt, ze ak niekto vypol motor, nerstalo sa mu nic, ak bol motor pri burke zapnuty, usmazilo ho to ako fasirku v mcdonalde aj napriek tomu, ze vodic sa v aute pri jeho obsluhe dotyka iba ovladacich prvkov (volantu), ktore su z plastu ! Naviac karoseria auta posobi ako Faradayova klietka, co znamena ze aj keby na strechu auta padol zivy kabel 110kV vedenia, tym vnutri sa nic nestane.

Země ztracených (2009)

Tak tento film ma veľmi príjemne prekvapil. Čakal som naivnú dobrodružnú teenagerskú záležitosť a la Journey to the Center of the Earth, ktorou som chcel zabiť nudné popoludnie a vzhliadol som nadupanú komédiu, ktorá sa na nič nehrá a akúkoľvek sistuáciu dokáže vytiahnuť do úplnej absurdity. Príbeh filmu je síce tuctový, ale autori z neho dokázali vydolovať takmer maximum. Tento film ma bavil dokonca oveľa viac ako aktuálny Rok jeden. Oná homosexuálna epizóda, ktorá sa tak často v súvisloti s týmto filmom spomína, je iba nafúknutá bublina. (*spoiler*) Je to iba vyústenie dalšej z absurdných sutuácii, ked profesor pod vplyvom "alkoholickych" plodov v ramci stavky bozkava svojho neandrtalskeho priatela. Ked uvazime, ze neandrtalca hrala v skutocnosti zena, vlastne ani o nic nejde.

Rok jedna (2009)

Mám z tohto filmu dosť zmiešané pocity. Neviem, možno Joe Black nie je komik podľa môjho vkusu, ale čakal som viac. Chválim síce luxusnú výpravu, exteriéry a kostýmy, ale scenár mi prišiel slabý. Čakal som viac situačného humoru, lepšie prepracované dialógy. Často mi mnohé situácie vo filme pripadali skôr trápne ako komické, česť výnimkám. Niekto tu už spomínal "Land of the Lost", na rozdiel od Roku jedna, na tomto filme spm sa bavil naozaj kráľovsky.

Push (2009)

Tak nam Dakota Fanning vyrastla do krasy a je z nej sexi slecna. Dufam, ze nedopadne tak zle ako za onoho casu iny detsky objav Stevena Spielberga Drew Barrymore. V kazdom pripade hra skvele a jej postava bola pre PUSH skvelym osviezenim. Cely film mi vsak prisiel moc serialovy, aj ked radsej som ho urcite vzhliadol takto ako v podobe 100dielneho serialu, kde by sa hlavna dejova zapletka stracala v chaose zbytocnych epizodnych zapletiek, urcenych len pre natiahnutie serialu. Taktiez ani uplny koniec filmu neriesi mnoho veci, ktore boli pocas deja nacate. Ze by bolo v plane pokracovanie? Asi by som sa neurazil, aj keby ano. Aj ked by sa dalo vytknut este dost veci, nepokazili mi celkovy dojem z filmu a bavil som sa dost dobre, takze davam s kludnym svedomim ****.

Tajemství domu Usherů (2008) (TV film)

Aj podľa hodnotenia a väčšiny komentárov je jasne, že pod pojmom sexy horor si ich pisatelia predstavovali sporo odeté slečny a ich vnady. Tento film je však trošku iný a sklamanie a rozčarovanie vyplývajúce zo zistenia, že ide o homo erotiku zráža hodnotenie takmer do záporných čísel. Buchnúť na film hodnotenie "odpad" len preto, že sa mi nepáči, že sa tam bozkávajú dvaja chlapi považujem za extrémne neobjektívne. Keby sa tam hladkali dve kozaté blondýny, padajú 3* len za kozy, že? Je pochopiteľné, že mnohým nebude tento film po chuti, no skôr sa čudujem tomu, že fakt že film je homo nevyzistili ešte pred jeho spustením. Veď už len obal hovorí za všetko.... A naviac film vyšiel v edicii iBoys.cz, čo je podedicia DVD-Edice, ktorá je priamo určená pre filmy sz gay tematikou. Takže aké pohoršovanie? Všetci zhrozeny heteraci, pre podruhy raz sa lepšie pozrite čo idete pozerať, aby ste tu potom nemuseli vypisovat tie homofóbne výlevy typu "Co to mělo jako kurva bejt????" a iné podobné? Samotný film nie je zrovna veľdielo, no kombinácia homo erotika a Poe je minimálne pozoruhodná. Všeobecne si film zaslúži podľa môjho názoru 2-3 hviezdičky a k nízkemu hodnoteniu (viď. dôvody uvedené vyššie) si pripočítajte takých cca. 20% (V čase písania tohto komentáru má film 19%). Aby som však aspoň trošku vyrovnal ten výrazný homofóbny mínus v hodnotení, dávam 4*.