Nic nás nerozdělí (2012)

S kvalitami filmu, ktoré popisujú všetky tie nadšene komentáre (napr. livingdead) súhlasim iba do cca. prvej polovice. Tá zobrazuje priebeh samotnej katastrofy a okamihy bezprostredne po nej. Toto všetko film sprostredkováva najmä z pohľadu chlapca, najstaršieho syna. Mimochodom Tom Holland, ktorý túto postavu stvárňoval, to zvládol bravúrne. Potom, keď dej odhalí, že aj všetci ostatní členovia rodiny prežili katastrofu takmer bez ujmy, je film už len o kombinatorických schopnostiach scenáristov a vhodnom spôsobe ako dať rodinu dokopy. Film stráca napätie, pretože všetci sú už relatívne v poriadku a divák sa nemá o koho "báť". Toto je potom suplované tým, že členovia sa vzájomne strácajú (niekedy dosť nezmyselne), aby sa nakoniec šťastne všetci stretli. Bez urážky, ale scéna s náhodným míňaním staršieho syna a otca v nemocnici patrí skôr do bláznivých komédií s Ružovým panterom. Takiež to hromadné náhodné stretnutie na nemocničnom parkovisku pôsobí trošku rozpačite. Taktiež si kladiem otázku, prečo boli hlavné postavy poameričtené, ked ide o španielsky film a pôvodná reálna rodina bola tiež španielského pôvodu. To potom trochu vyvoláva dojem, že američania sú čimsi výnimočný a majú copyright na šťastné konce katastrofických filmov. Tento dojem americkej nadradenosti podčiarkuje záverečná scéna, kde sa rodinka vezie z Thajska sama v úplne prázdnom dopravnom lietadle. Neverím, že by v tej situácii ešte niekto nepotreboval odvoz..

Ve stínu (2012)

Ve stínu nie je detektívka. Preto výtky na nedotiahnutie detektívnej línie ako sú napr. nedovysvetlenie niektorých logických detailov a odhalenie vraha nie sú absolútne na mieste. Ide o politický thrillet z 50 rokov a tak treba k nemu aj pristupovať. Takmer od začiatku bolo jasnè, kto je zrejme za veci zodpovedný a išlo iba o to potvrdiť túto hypotézu a označiť konkrétne osoby. Autori chceli záverečným odhalením zrejme povedať, že odhalený vrah dostal politickú úlohu veci zorganizovať a nie, že ich vykonal všetky sám. Veď záverečná pointa ani nespočívala v odhalení vraha (ktorý bol aj tak jasný z kontextu deja) ale v tom, ako dokázala Trojanova postava ofintiť systém. Aj keď mam strach, že v reále by sa súdruhovia tak ľahko nevzdali a nasadili by aj 'cezhraničné' tajné služby. Celkovo vzdávam holt kvalitnej filmárčine a skvelému herectvu. Dávam plný počet.

Skyfall (2012)

Som asi Jeden z mala, co moc nemusel Casino Royale a aj nasledny Quantum of Solace som povazoval za lepsi priemer. Dovod bol celkove vyznenie filmov, rozhodne nie Craig v ulohe Bonda. Ten bol podla mňa dobrá voľba a názory, že je málo pohľadný považujem za nezmyselné. Veď Bond musí mať mnoho predností, ale model nutne nemusí byť. Koniec koncov ak nepočítame prvého Bonda v podaní Seana Conneryho, všetci ďalši herci, ktorí hrali Bonda na základe "cukríkového" ksichtu sa v jeho roli moc neudržali (Lazenby 1x, Dalton 2x.). Mimochodom, verbal, tradícia čisto angilckých Bondov už bola "formálne" porušená, pretože prvý v zátvorke menovaný je australan. Ale späť k Skyfall. Tímto filmom Craig definitívne potvrdil, že mu úloha Bonda právom patrí. Mendes a jeho tím urobil skvelú prácu, pretože Skyfall je veľmi vydarený a na Bondovke som sa už dávno tak nepobavil. Taktiež oceňujem originálneho a skvele zahratého záporáka, akého Bond ešte asi nemal (ex agenta, bláznivého Gaya). A tvorci Bonda splnili "hrozbu" o ktorej sa šuškalo niekedy po premiére Casina Royal, pretože Bond má takmer sexuálnu scénu z chlapom. Ale nebojte sa, je to natočené veľmi vkusne a najmä humorne so skvelou Bondovou hláškou. :-) Tomu všetkému kraľuje nádherný titulný song od Adel, ktorý je nový, originálny ale napriek tomu pripomína bondovské klasiky typu Golden Eye od Tiny Turner. Za to vsetko plný počet *.

Seal Team 6: Dopadení Usámy bin Ládina (2012) (TV film)

Film ma na svedomí National Geographci, takže ide skôr o hraný dokument ako plnohodnotný film. Tým pádom je veľmi zrejmá snaha a prvoradý cieľ autorov, natlačiť do filmu čo najviac reálnych faktov a situácií podobne, ako keď sa tvorí dokument. Toto všetko je však pospájané tak, že scenár filmu ako celok vyznieva príliš skratkovito, naivne a miestami až propagandisticky. (SPOILER) Napr. je tam situácia, keď sa rozhoduje, čí sídlo UBL zničiť raketou, alebo vykonať tam zásah vojenským výsadkom. Argumetny pre možnosť A sú, že veď už sme to tak urobili mnohokrát predtým pri zásahu na iných ľudí al-kaidy, tak prečo nie teraz. Argumetny proti možnosti A sú, že sa nebude dať "telo" po zásahu raketou identifikovať ani podľa DNA. Preto sa volí možnosť B, zásah a zrazu každého vrátane zasahujúcich vojakov úzkostlivo trápia civilné straty (ženy, deti), čo je veľmi chvályhodné, ale nič to nemení na fakte, že ešte pred chvíľou reálne uvažovali, že ich všetkých jednoducho rozprášia dobre miereným "tomahawkom" tak ako mnohokrát predtým...

30 minut po půlnoci (2012)

Film má úctyhodnú dĺžku, ale ani raz som nemal pocit, ze by posobil natiahnuto, alebo dokonca nudil. Koho áno, mal ny skôr siahnuť po filme "Code Name Geronimo", ktorý pojednáva o rovnakej udalosti, ale je natočený skor pre "prostoduchejšie" publikum. Na Dark Zero si cením taktiež to, že takmer vôbec neskĺzava k propagande.

Argo (2012)

Nie že by na tomto filme nebolo čo kritizovať, avšak atmosféru tej doby a najmä diania v Iráne film vykresľuje absolútne dokonalo. Tvorcovia si dali naozaj záležať a niektore veci sú zobrazene s dokumentárnou presnosťou. Taktiež si cením, že film zostava objektívny a nesnaží sa rozhodovať za diváka, kto je dobrý a kto zlý. FlyBoy by si asi mal o tejto veľmi známej udalosti niečo prečítať, ak by poznal historické fakty, nenapísal by do komentára tie drísty o propagande. Tento film práve naopak priznáva historickú pravdu, že fanatický náboženský režim, ktorý je v Iráne doteraz dostala "nechtiac" k moci CIA zvrhnutím demokraticky zvoleného premiéra a dosadením diktátora na objednávku ropných anglo-amerických spoločností nespokojných so znárodnením ropy (Viď. prológ filmu). Cervenak by si zase mal uvedomiť, že jedným z hlavných cieľov filmu bolo verne popísať konkrétne historické udalosti, čo dosť limituje scenáristove možnosti sebarealizácie. Inými slovami, musel sa držať toho čo sa stalo a dať tomu prednosť pred vymýšľaním bombastických scén a dialógov. Záverom: Ja som sa bavil, u mňa bolo napätie prítomné takmer počas celého filnu. Záver síce naozaj pôsobí mierne hollywoodsky klišoidne (CIA hodí "náhodou" letenky do systému v DC presne v momente, keď o ne Ben žiada dámu pri pulte v Teheráne na letisku a pod.). Napriek tomu dávam plný počet.

Invaze zombie nácků (2012)

Áno, tomuto filmu je možné vytknúť veľmi veľa. Koniec koncov je to produkcia fy Asylum, takže to ani nemôže byť ináč. Napriek tomu toto dielo nie je z ďaleka taka katastrofa, ako väčšina filmov tejto spoločnosti. V prvom rade treba oceniť naozaj originálny námet okolo alternatívneho konca druhej svetovej vojny. Film teda prekvapivo nie je vykrádačkou námetu iného "slávnejšieho" titulu. Základnou podmienkou je nebrať film vážne, ale iba ako šialený úlet, ktorý ma za cieľ iba jednu jedinú vec - pobaviť diváka. O nejakom budovaní napätia, alebo desivej atmosfére nemôže byť ani reči. Film skôr zaujme v prvej polovici zopár vydarenými gore efektami a v druhej - dosť netypicky na tento žáner - humorom. Ja som od filmu dostal, to, čo som čakal - pobavil som sa a preto dávam hodnotenie ***. Odporúčam tento film napr. pre "skupinové" pozretie s priateľmi, o zábavu bude postarané. Záver: Na čo sa pozastavovať nad debilným scenárom, hereckými výkonmi, efektami... Tento typ filmu a zvlášť od tejto konkrétnej spoločnosti v tom nikdy nevynikal a pochybujem, že niekedy bude. Komentáre typu Mexican82, Topmoovie a pod. majú asi taký zmysel, ako kritizovať futbalové mužstvo z Hornej dolnej, že nehrá v Bundeslige...

Alcatraz (2012) (seriál)

Z Lost to ma este viac spolocne, akoby sa na prvy pohlad zdalo. Autori sa nas pokusaju opit roznymi mystifikaciami a pseudozahadami, aby pritiahlli divaka aj k dalsiemu dielu. No podobne ako v Lost, otazok pripuda, ale odpovedi nie, resp. odpovede prinasaju nove otazky...., a tak stale dokola. Oblubenou ingredienciou autorov je rovnako ako v Lost vziat nejaku banalnu vec, alebo fakt a obmotat ju zahadnopu mystifikaciou, ktora udrzi clvoeka pred TV niekolko dalsich epizod. Horsie je, ked ta bublina praskne a divak zisti, ze bol podvedeny, lebo zase sa nic nove ohladne hlavnej zapletky nedozvedel. Na odhalovanie hlavnej zahady su vyhradene tak posledne tri minuty kazdej epizody po dolapeni fifury, podla ktorej sa dany diel vola. No ako som uz pisal, niekedy to este viac zamota hlavu, ako nieco odhali. Najviac sa clovek logicky dozvie v prvych dvoch pilotnych a zaverecnych dvoch epizodach prvej a zatial jedinej serie. Ale aj tak, ak by som aj chcel spoilerovat a prezradit ako sa vlastne ti vazni dostali 50 rokov do buducnosti, nemozem, pretoze poodhalene bolo v tych 13 epizodach vselico, aj to, kto za celou vecou stoji (neprezradim, pozrite si serial), ale prave odpoved na tuto zasadnu otazku nie. Nuz autor serialu mal velmi zaujmavy a originalny napad - vazni a personal s tajomstvami opradeneho alcatrazu zmizli v roku 1963 a zahadne sa objavuju sa po 50tich rokoch v nasej pritomnosti... Pokial tajomstvo zostava tajomstvom, serial ma potencial a da sa mystifikovat divakov roznymi waw zapletkami, zahadami..., ale ak to bude pokracovat a pride cas odkryt karty, nezavidm autorom, ako seriozne (tak aby si serial zachoval uroven a vaznost) ten presun vysvetlia. Alebo serial sa vyzmyka co to da a ak uz nebude mat sledovanost, uz bude jedno akou blbostou z tretotriednych sci-fi sa tovysvetli? Ak sa z takmyto niecim pocita, pojde o podvod na divaka, ale z hladiska sledovanosti klobuk dolu. Okrem uvedeneho mi v Alcatraze vadi aj velke mnozstvo logickych chyb, takze davam ***.

Terra Nova (2011) (seriál)

I ked je mozne vytykat tomuto serialu hned niekolko minusov, ktore sa tu v komentaroch spominaju, mna zaujal, takze davam plny pocet. Toto hodnotzenie sa tyka najma zaciatocnych (1-2) a koncovych epizod (10-13), nezazivny stred radsej vynecham. KevSpa a dalsi, ktory sa nechali odradit poslabsimi nezazivnymi vyplnovimi epizodamy v strede serie, mali ste si pockat na zaverecne epizody a finale, tam to uz stalo za to. Bohuzial aj tento serial trpi tym, ze studia produkujuce americke sci-fi serialy len velmi pomaly chapu, ze doba, ked vznikali serialy o 8-10 seriach, kazda s 30 dielmi su ti tam a pocet epizod treba pri dnesnej ekonomickej situacii v mnohych studiach volit velmi opatrne. To dolezite bez klise a wtf epizod, by sa dalo hravo prerozpravat v takych 6 epizodach a este by aj zostali peniaze aspon na druhu seriu. Plny pocet bodov davam aj za sposob, akym bola prva seria (a podla poslednych informacii asi bohuzial aj cely serial) uzavreta. Ziadny debilny cliffhanger sa nekonal, takze nikto nezostane sklamany, ze nieco dolezite zostalo neuzavrete alebo nevyjasnene, ale drobna hadanka pre mozne pokracovanie tu je. A keby naozaj nic nebolo, stale sa to da povazovat za seriozne ukoncenie serialu. P.S. Co mate proti dejovo ucelenym epizodam? Ano konkretne tieto boli fuj, ale inak na tomoto principe stoja vsetky startreky, stargate a neviem co este. Osobne mam radsej tento system, ako ked ma niekto taha za nos a neuzavrie dej epizody len preto, aby ma nabuduce pritishol k obrazu...

Povinnost a čest (2012)

Na tomto filme je zaujímavá najmä dokumentárna autentickosť, s akou sú natočené scény zásahov seals, ktorá je daná v prvom rade tým, že s filmom viac než výdatne pomáhala samotná US Navy a vystupuje v ňom nie málo jej techniky a jednotiek. Naozaj sa človek miestami cíti ako v počítačovej hre. Rovnako príbeh akoby bol vystrihnutý s počítačovej hry, reálny, ale nie až tak pravdepodobný, no zaujímavý. A ináč to ani nemôže byť keď autorom scenára helfol majster takýchto príbehov Tom Clancy. Som ochotný prepáčiť aj použité typické lacné klišé akčných filmov, že v prológu sa stane niečo zlé v podradnej zemi tretieho sveta (v tomto prípade vybuchla bomba v škole v Indonézii) - vec, aké sa denno denne objavujú v správach, tak to nie je až také zlé, že? :-( A potom ide celý film o to, aby sa niečo také nedajbože nezopakovalo priamo v USA.... Horšie sú na tom výplňové scény medzi zásahmi a dalógy, ktoré posúvajú príbeh vpred. Škrípať to začína až ku koncu, kde už aj spomínaná dokumentárna autentickosť berie za svoje. Je čudné sledovať ako parťáci sealsov z mexických zvláštnych jednotiek padajú v prestrelke ako hnilé hrušky, no samotní členovia seals sú očividne šetrení na dramatické finále :-) . (spoiler) Apropos, finále a scéna s granátom. Andy, asi sa budeš hnevať ale mám iný názor ako prezentuješ vo svojom komentári. Neviem za akej situácie sa vrhol po granáte Michael A. Monsoor, ale konkrétna situácia, ktorá bola v tomto filme sa naozaj dala riešiť ináč.