Vzkříšení démona (2015)

Lazarus Effect v prvom rade nie je prvoplánová vyvražďovačka a teda nie je zábavou pre po krvi bažiacich "buranov" (viď. niektoré hodnotenia). A zďaleka to nie je iba kvôli hodnoteniu PG-13, ale najmä pre snahu autorov priniesť okrem dávky strachu aj pomerne "inteligentnú" úvahu o tom, čo je za čiarou zvanou smrť. A slušne sa im to darí, pretože prezentované (pseudo)vedecké fakty a vysvetlenia majú hlavu a pätu a neurážajú inteligenciu divákov . Z tohto hľadiska by sa veľmi hodilo doplniť do žánru filmu v jeho popise aj slovíčko "mysteriózny". Námet možno originálny nie je, samotný príbeh a najmä záver filmu rozhodne ano. Pokračovaniu, ktoré by mohlo vyplývať zo záveru filmu by som sa nebránil, ak bude aspoň tak slušné ako tento film. Naviac je film slušne obsadený a zahraný. Negatíva sú tiež, najmä veľké množstvo "osvedčených" horrorových klišé a samoúčelných ľakačiek, ale kvôli niektorým nepochopiteľne nízkym hodnoteniam to moje zámerne nadnášam - 5*.

Labyrint: Útěk (2014)

Tá v súčasnosti módna vlna tri-(a viac)-lógií mi už začína liezť na nervy. Človek už má pocit, že sa neda urobiť knižka a následne film s pribehom tohto typu, aby to malo od začiatku do konca hlavu a paätu a aby to autor vypočítavo nenatiahol na viacero knižných pokračovaní po vzore úspešných predchodcov. Maze Runner trpí práve tým, že autor, vedomý si ďalších pokračovaní, sa neunúva vykresliť pointu príbehu v širších súvislostiach a mnoho aj tých vysvetlených vecí nemá (aspoň zdanlivo) zmysel a logiku. Film však bezpochyby má svoje kvality a pokračovanie si určite pozriem. P.S. Odkaz pre rýpalov (a la verbal): Vrchom utiercť nemohli. Táto možnosť bola spomínaná v jednom z dialógov vetou, že to skúšali, ale nepodarilo sa. (Spoiler) Dôvod síce uvedený nebol, ale ľahko si domyslieť, že ľudia, ktorí ich sledovali by akýkoľvek pokus o stavbu nejakého lešenia sabotovali. Bohužiaľ, s výtkou o tom, že na čo to všetko testovanie bolo vlastne dobré, súhlasím, lebo žiadna logická možnosť ma teda nenapadá. Ale snáď ďalší diel poodhalí niečo, čo tomu dá väčší zmysel.

Víc než zločin (2014)

Film má zaujmavý námet, ale ten by si zaslúžil podstatne kvalitnejšie spracovanie, najmä inteligentnejší scenár. Film totiž obsahuje množstvo doslova idiotských WTF momentov (NASLEDJÚ SPOILERY), ako napr. keď mladý muž sa nechá taxíkom dooviezť až priamo pred dvere vily únoscov a vôbec ho netrápi, že ktokoľvek vo vnútri okamžitie o ňom vie a má čas zareagovať. A o chvíľu neskôr si pri úteku vzorne naloží do auta vedľa seba na mieto spolujazdca brokovnicu a hneď pri následnej naháňačke nechá záporáka do svojho búrať a strielať a nikdy počas tej dlhej naháňačky ho ani nenapadne použiť ju, alebo požiadať ženu aby ju použila, keď mal prácu s riadením auta. A do tretice: On stojí par metrov za záporákom, ktorý už už ide zastreliť jeho manželku, pričom absolútne netuší, že má niekoho za sebou. Namiesto toho, aby mladý muž využil situáciu a okamžite strielal a pomohol jej, nezmyselne sa prezradí výkrikom požiadavky na odhodenie zbrane a vôbec ho netrápi, že predtým mal jej záchranu istú, ale po jeho prezradení jej život závisí len na rozhodnutí šialenca poslúchnuť alebo streliť. Záporák následne napočudovanie skladá zbraň, miesto toho , aby jej ďalej mieril na hlavu a pokúsil sa nejako vyjednávať s mužom za chrbtom. Hneď nato dostane veľmi hlúpy nápad, že sa stihne otočiť o 180°, namieriť a vystreliť skôr než muž za ním stlačí spúšť ! V inom mieste filmu dostane iný záporák úlohu robiť mladému mužovi "bodyguarda" a okamžite ho zastreliť ak neposlúchne pokyny a niečo vyvedie. Mladý sa mu dá na útek, a on za ním len uteká, pričom až po veľmi dlhej naháňačke mu zázračne docvakne, že môže aj strieľať ! (KONIEC SPOILEROV). Takéto hlúposti a zvlášť takto nakopené v jednom filme ma vo filmoch iritujú, takže nemôže ináč a dávam **.

V oku tornáda (2014)

Čakal som priemerný katastrofiký film plný ohraných klišé a prehnaného sentimentu, ale ono nie. Vyklubal sa z toho asi najlepší katastrofiký film, ktorý som za posledné roky videl. Vizuálne aj zvukové efekty, hudba naozaj stoja za to. Klišé síce sú, (pri katastrofikom filme sa m nejde vyhnúť z princípu), ale väčšinou umne maskované v akcii a v efektoch. Dramatugia príbehu mohla byť prepracovanejšia, ale obávam sa, že dôsledkom by bolo ešte viac klišé a vykalkulovaného sentimentu. Fádnejšia dramaturgická stránka tomu však dáva určitý pseudodokumentárny štýl, čo iba podčiarkuje obsadenie menej známych, neopozeraných hercov. Veď hrdinovia filmu (chvalabohu) nemajú žiadne veľkolepé ciele typu záchrana sveta a priľahlého vesmíru, v podstate ide len o jednu jedinú vec, prežiť katastrofu.

Nejhledanější muž (2014)

Po filmovej a umeleckej stránke určite na jednotku, ale ako thriller to moc nefunguje. Že to nie je dynamické a plne naháňačiek a prestreliek, nie je vôbec prekážkou, skôr naopak. Ale od thrilleru sa očakáva dramatickosť, napätie...niečo, čo vtiahne diváka do deja a táto zložka filmu absolútne chýba. Súhlasím s inými komentármi, že je to nedivácke a asi pre väčšinu ľudí nudné plus k tomu tá premrštená dvojhodinová stopáž.. SPOILERSPOILERSPOILER Aj tá údajne geniálna pointa na konci je len o tom, že jedna taná služba vyfúkne zatýkaného druhej tajnej službe.

Je těžké být bohem (2013)

Film pristupuje k divákovi, ako k ďalšej filmovej postave. Ostatné postavy mu občas niečo povedia (priamo do kamery), pošlú niekam, alebo odstrčia ho a pod. Je to akoby svojský pokus o historickú "found fotage" , aj keď film obsahuje aj statické zábery. Film je kompletne čiernobiely, čo podtrhuje silnú vizuálnu stránku. Režisér sa však formálnej a vizuálnej stránke filmu venoval asi až príliš, pretože obsah a dej v nich celkom utopil. Keby som mal prerozprávať, o čo to bolo, bude problém. Väčšinu filmu totiž tvoria chaotické zábery v detaile a polodetaile, ktoré síce skvelo popisujú absurdnú stredovekú atmosféru na planéte, ale divák nemá jasno, čo a prečo sa deje, prečo tak postavy konajú a pod. Chýba tomu výraznejšia dejová linka, ktorá by z toho urobila konzistentnejši celok. Potom film pôsobí nezáživne a nudne a to zvlášť v kombinácii s premrštenou stopážou 170 min. Za všetko hovorí účasť na projekcii na Artiflme 2014. Film bol ako jeden z mala vyblokovaný rezerváciami niekoľko hodín pred premietaním. Na začiatku bola plná, asi 100 ľuďová sála, potom s pribúdajúcim časom sa diváctvo počas filmu postupne trúsilo von a na konci, keď sa rozsvietilo, zostalo 15 ľúdí, z toho asi 12 spiacich. P.S. A s "Hrou o tróny" to naozaj nemá veľa spoločné.

Stav ohrožení (2014) (seriál)

No, Ben Nevis vo svojom komentári úplne presne odhadla ako sa serial bude vyvíjať Seriál má zaujmavú a slušne spracovanú zápletku. Únosci unesú skupinu prominentných detí z istej Washingtonskej strednej školy a držia ich na neznámom mieste. Zúfalí rodičia, ochotní urobiť všetko pre záchranu svojich detí sa stávajú nástrojmi v rukách únoscu. Prominetní politici, vysokí vládny úradníci, veľvyslanec cudzieho štátu, či šéfka nadnárodnej korporácie neváhajú na požiadanie únoscu zneužiť svoju funkciu, vplyv, peniaze, kontakty...aby zachránili svoje deti ale zároveň nevedomky pomohli skladať únoscovi kúsok po kúsku jeho sofistikovaný plán. Plán, ktorý dáva slušne zabrať celej mašinérii amerických tajných služieb, ktorá je v seriáli zastúpená agentom tajnej služby a agentkou FBI. Po prvých troch epizódach konštatujem, že serál má slušnú atmosféru a napätie. Samozrejme, v rámci žánru sa nemohli autori vyhnúť určitým klišé a predvídateľnosti, ale ešte stále sa darí prinášať aj nejaké zaujmavé zvraty a prekvapenia. Obávam sa však, že téma, ktoré si autori zvolilil, nie až tak seriálová (aj keď sa im ju zatiaľ darí spracovávať veľmi slušne) v zmysle dlhodobejšieho pokračovania. Ak, si má seriál udržať dynamiku deja (a tým aj atmosféru a napätie), nesmie byť premrštený v počte epizód, pretože automaticky skĺzne do stavu, keď sa bude samoúčelne naťahovať lapsusami scenáristov a nelogickosťou konania postáv a bude z toho blábol. Zatiaľ sa to však nestalo, takže hodnotím 75%. Avšak uvidíme, či nebudem nútený neskôr hodnotenie znížiť.

Ritual (2013)

Ano, zvuk a zvukové efekty sú v tomto iflme naozaj "number one". Tie dlhé ( a často akoby nezmyselne zakomponované) zábery sú naozaj originállne a spolu s uvedeným (pa)zvukom geniálne budujú atmosféru. Majú však zásadnú nevýhodu. Film takto naberá na stopáži a do obvyklých 90 min sa týmto štýlom zmestí menej, než je obvyklé. Film potom končí zhruba v mieste, kde sa žánrovo podobné filmy (dejovo) rozbiehaj do finále. Koniec tohoto filnu je rozpačitý a zahmlujúci. Záverečné titulky sú síce bohato vyplnené zábermi z videokamery, avšak čisto pre efekt, bez ladu a skladu a bez nejakého významu. Taktiež nevedno či otáznik blikajúci v titulku "THE END" má doslova naznačiť pokračovanie, alebo len nepodarene metaforicky hlásať, že oni sú tam niekde vonku a budú pokračovať.... Napriek uvedeným negatívam dávam za veľmi vydarenú audio-vizuálnu stránku 4*.

Uzavřený kruh (2013)

Na tento typ námetu sme zvyknutý skôr z druhej strany atlantiku. Keby sa filmu chopili američania, som si istý, že bude efektnejší, dynamickejší, plný automobilových naháňačiek a prestreliek. A v závere by si to hlavní záporáci pekne zlýzli, najskôr tiež a lá guľka do hlavy. Close Circuit presne taký nie je a to je dôvod (najmä záver) prečo mnohím ľuďom nesedí a dožadujú sa napr. dlhšej stopáže a podhodnocujú hodnotenie. V štýle typickej anglickej kriminálnej drámy, sa napätie darí budovať aj bez uvedených efektov a pozátok. Film má svoje chyby a veľmi trefne ich popísal v svojom komentári napr. Traffic, ale mne vreľmi sadol. To je možno dôvod prečo monžno dávam o jednu hviezdičku viac, ako by si zaslúžil.

Diaz: Neuklízej tu krev (2012)

To, že činy policajtov v tomto filme sa Vám zdajú prehnané, alebo vykreslené príliš negatívne, nie je dôvod považovať film za neobjektívny. Kto si dal robotu zistiť zopár reálnych faktov vie, že tí policajti sa tam naozaj chovali ako prasce a film neprifarbuje udalosti. Dôkazom je, že mnoho s tých poliajtov bolo za tie činy súdených a aj odsúdených (aj keď nie potrestaných kvoli premlčaniu). A že prostestujúci neboli úplne svätí, ukazujer aj film. Veď na úvod bolo jasne povedané, že niektorí protestujúci byvakujúci v Diaze boli skutočne vandali. Ďalej pre zámienku na záťah sa stačilo policajtom previesť okolo tej školy, flaše hádzali samotní protestujúci. A nakoniec čo sa úlovku po záťahu týka, podstrčené boli iba tie dva molotovy, všetok ostatný dôkazový "materiál" sa naozaj našiel v Diaze. Taktiež cieľom filmu bolo dokumentovať nevhodný záťah polície, takže je predpoklad, že tvorcovia búdu jemne nadŕžať druhej strane. Negatívnom filmu je, že mu ku koncu chýba akási katarzia, ku ktorej to má nábeh (kamerovanie udalostí a následne nájdenie záznamov, návšteva súdu pre podanie žaloby na políciu a pod.), ale nič z toho sa ďalej nerieši, alebo rieši v chabých náznakoch. Od polovice do úplného konca je gro času venované vykresľovaniu týrania, mučenia, bitia...atď atďi. Následné udalosti sú na konci odbavené dvomi vysvetľujúcimi titulkami pred nástupom tých záverečných. Z nich sa divák síce dozvie, že za ten záťah za rôzne činy boli súdení a odsúdení mnohí policajti, no trest im zrušili pre premlčanie činu. Ale už sa nedozvie, že taliani sa nevzdali a po dlhých rokoch niektorých tých zmlátených "protestujúcich" odsúdili na 10,12,13 ročné tresty väzenia.... A pochybujem, že úplne neprávom.