Hanebný pancharti (2009)

Súhlad s Civalom a Cervenakom. Na to, že to má šialených 146 to mohlo naozaj vyzerať ináč. Namiesto toho, aby niektoré postavy dostali viac miesta, su tam keciy, kecy a zase kecy. A čo si budeme hovoriť, nie vždy sa koná počas 20 min dialógu to ospevované budovanie napätia lebo geniálna pointa na konci. Čo sa postáv týka, napr. nechápem, prečo Tarantino tak rýchlo odstavil postavu Tila Schweigera, ktorá je ako vystrihnutá s jeho predchádzajúcich filmov.. Mimochodom, čo sa postáv týka, v tomto filme to naozaj vyzerá tak, že Taratino trpí úchylkou zavraždiť každú postavu, ktorá je niečim zaujmavá. Obsah filmu prezentovaný distribútorom je totálny dríst (ako väčšinou vždy). Pachanti sú vlastne spomínaný iba okrajovo a (spoiler!) "geniálny" neúspech na konci sa tiež nekonal. A z Pulp Fiction (nedajte sa vysmiať) to nemá nič spoločné, snáď okrem krvavých scén. Idiotských nelogických wtf momentov má film ako maku, ale Taratino má talent talent zamaskovať ich veľkolepou scénou prestrelky, alebo niečim iným vizuálne zaujímavým a tak to divák v opojení prehliadne. Ignorácia najzákladnejších a notoricky známych faktov o II. sv. vojne tiež filmu na príťažlivosti nepridá, ale budiž, ide o akčný film pre pobavenie, nie hraný historický dokument. Ak to mal byť pokus o alternatívnu históru, nič moc. Pripomínam, že dej sa odohrával po Normandi, t.j. v druhej polovici roku 1944 alebo začiatkom 1945, čiže na samom konci vojny a takýto atentát by na priebehu vojny veľa toho nezmenil. Ak chcel Tarantino písať alternatívne histórie, mal sa inšpirovať napr. Robertom Harissom a jeho Fatherlandom. Celkovo nechápem to opojenie Tarantinovských fanúšikov, mňa tento jeho film z hore uvedených dôvodov veľmi neoslovil, na rozdiel od niektorých predchádzajúcich. Jediné, čo stojí za zmienku je herecký výkon Brada Pitta, ktorý mi pripomenul jeho geniálne stvrárnenú postavu šialenca Jeffrey Goinesa v 12 opiciach.

Nákaza (2011)

Úplne sa stotožnujem s komentármi Darrena a StarsFana. Film mi prišiel "prepostavovaný". Figuruje v ňom plno zvučných mien, ale tí ľudia nemajú čo hrať, pretože ich postavy sú vlastne všetky do jednej epizódne. Pri takom veľkom počte vzájomne nesúvisiacich postáv nie je priestor na vykreslenie ich charakteru, či emócii. Príkladom je postava Matta Damona, ktorej umrie manželka a malý (nevlastný) syn a nemôžem si pomôcť, chová sa tak, ako by sa to stalo u susedov, nie u neho doma. Taktiež dej skáče z jednej postavy na ďalšiu, často bez toho, že predchádzajúci dej bol nejako ukončený. Sem tam mi to pripadalo, že sa pozerám na zostrih 3 samostatných filmov. Ďalej dej je veľmi jednoduchý, akú takú pointu scenárista získal tým, že úvod presunul na koniec :-). Napätie (ak sa to dá tak nazvať) je budované štatistickými údajmi najskôr o počte obyvateľov, potom o počte nakazených a to je na Ačkový katastrofický sci-fi thriller dosť málo. Pátranie po pacientovi X, či antivíre je skôr prehliadkou moderných laboratórnych technológii a hierarchie inštitúcii, ktoré majú v USA pod palcom nákazlivé choroby a aj tak je o hľadaní toho, čo už diváci vedia. Prišlo mi to sterilné asi ako bežná epizóda z niektorého zo seriálov CSI. Na základe tohoto všetkého netúším v čom má byť tento film thriller, alebo dokonca akčný. Sci-fi dráma možno, ale akčný thriller určite nie.

Žena (2011)

The Woman nie je určite úplne geniálny film, dalo by sa mu vytknúť viacero chýb. Na druhej strane to vôbec nie je odpadové béčko. Avšak kto čaká samoúčelný krvák, preplnený gore efektami, nahotinkami a s naivným prvoplánovým scenárom (ako to už pri tomto filme býva), bude sklamaný a nečudo, že vrazí filmu "odpad". Sila tohto filmu je práve v kvalitnom scenári. Príbeh je postavený tak, že neodhaľuje úplne všetko, aj keď odpovede ponúka. Tie však nie sú výpovedané priamo, ale často skrýté v chovaní postáv alebo zdanlivo nesúvisiacich dialógoch a pod. Divák je potom nútený zapojiť hlavu aby si domyslel, alebo odhalil a pochopil súvislosti (ako napr. kto je otcom dieťaťa Peggy, alebo ako vlastne chápať koniec :-)), či prípadne pozrieť si to znova. Mám jednoducho rád filmy, ktoré nútia diváka premýšľať. Zaújmavosťou je, že the Woman je vlastne sequel iného horroru z roku 2009 z názvom Offspring. Autori však nechceli spájať svoj film s Offspringom, pretože ten je kvalitou niekde o 2 triedy nižšie a trochu o inom. To je aj dôvod prečo chceli urobiť samostatný film a "nepredávať" ho pod titulom Offspring 2. Pôvodný Offspring nie je nútné vidieť pred pozretím si the Woman, autori však odporúčajú pozrieť si ho aspoň po vzhliadnutí Woman. Divák tak dostane najmä odpoveď na otázku, odkiaľ sa zobrala "lady" z lesa.

Živí mrtví (2010) (seriál)

Ked som o tomto seriály počul prvý raz, napadlo ma, že Frank Darabont sa musel zbláznitť keď sa pustil do seriálu s tematikou zombie, ktorú majú problém zvládnuť aj niektoré celovečerné filmy. Je naozaj odvaha pustiť sa dnes, keď každý druhý seriál končí pre nedostako financií, do seriálu, ktorý si vyžaduje náročné exteriérové zábery postapokalyptického sveta, zložite maskovanie a všetky ostatné špeciálne fx, ktoré k zombie svetu patria. Dead walking toto zvláda na výbornú. Ako som už spomínal, ani niektoré filmy nie sú tak dobre prepracovane v zombie fx, ako tento seriál. To, že občas sú v epizódach hluché miesta je pravda, ale som ochotný to prepáčiť. Je jasné, že finančne by sa seriál nedal zvládnuť, keby mal byť nostop prehliadkou špeciálnych efektov, umelej krvi a zombie vo všemožných podobách, Na to by mali myslieť aj ostatní frfľoši, ktorí vytýkajú málo akcie. Oné hluchémiesta spoň seríál plnohodnotne využíva pre budovanie hĺbky postáv a vzťahov medzi nimi. ************************************************ Update po niekoľkých rokoch: ************************************************* Ani v piatej serii seriál nestratil dych. Chyby a chybyčky sa nájdu, ale stále ich prebyje zvyšná kvalita. WD je bezpochyby jeden z najlepších serálov, v rámci žánru určite najlepší. Aj v hodnotení CSFD je na špici. Napriek tomu ho mnoho ľudí vo svojich komentárov potápa a vytýka mu absenciu kvality (scenár, napätie, hĺbka postáv), ktorú rozhodne má. Keby to bol šunt, nie je tak mega populárny a AMC ho s veľkým úspechom nevysiela už v piatej sérii, Krásny príklad toho, ako tu niektorí uživatelia hlúpo a neobjektívne hodnotia. Viem, že sto ľudí znamená sto chutí. Ale na druhej strane, keď pôjde vegetarián hodnotiť steak bar, výsledok nikdy nemôže byť kladný.

Auta 2 (2011)

Na rozdiel od jednotky tomu niečo chýba. Technicky dokonalé, ale inač o dve triedy nižšie oproti jednotke.

Barbar Conan (2011)

No Jasona Momou som takmer nespoznal bez jeho dredov, na ktore som si tak zvykol v Stargate Atlantis, kde tiež hrál bitkára/barbara Ronona Daxa. Na barbara Conana typovo naozaj sadol. Rovnako ako záporíci a ich Masky, obzvlášť Marique v podaní Rose McGowan. bola geniálna. Až v titulkoch som zistil, že je to Paige zo seriálu Čarodejky. Vizuálne bolo na čo pozerať (FX ušli), ale príbeh bol nudne tuctový. Pôvodný autor Conana, Howard, by ním nadšený nebol. Tiež si mohli autori scenára k súčťasnému Conanovi z Howardovho diela požičať nielen hlavnú postavu a "kulisy" ale aj čosi z jeho príbehov. :-)

Apollo 18 (2011)

Po vzhliadnutí traileru som mal trošku odlišnú predstavu o tom, čo to tam tých kozmonautov postretne. To čo tam bolo ma vlastne trošku sklamalo. Nebudem konkretizovať, aby som nespoileroval. Ale ináč fajn atmosferický film, akurát toho strachu a klaustrofobickej atmosféry sa z toho dalo vytiahnúť viac.

Falling Skies (2011) (seriál)

Nechápem to zlé hodnotenie. Je to asi tým že väčšina hodnotí pilot. Z toho som tiež nadšený nebol. Ale až ďalšie diely ukázali, že je za tým cítiť Spielberg. Dej je rozprávaný postupne a (spoiler) a napr. až ku koncu série sa zistí ako vyzerá skutočný MZák. Taktiež je jasné, že ani nebolo v pláne točiť horror a gro seriálu je v niečom inom, nie v napätí a v akcii len čiastočne (ktorá tiež samozrejme nechýba) . Efekty sú na tento typ seriálu veľmi dobré, ale v plnej paráde sa prejavia až v ďalších dieloch. To je tiež jeden z prvkov Spielbergovskej koncepcie, nerozbaliť všetko naraz v pilote (viď. Unesení). Všeobecne mi asi tento seriál sadol lepšie ako V, kde sa hralo na napätie, konflikty medzi postavami, ale progres deja nulový a pritom to bol vyslovene seriál, ktorý mal rozprávať ucelený príbeh.. Pravda je, že som Falling Skies prišiel na chuť tak po 3-4 epizóde, kam sa mnohí, ktorí tu píšu tie hodnotenia asi ani nedostali. Ďalej má tento seriál to čo dnes majú máloktoré. Autori vedia čo chcú a snahou je prerozprávať nejaký príbeh. My už sme totálne zvyknutý na seriály, kde sa čosi úspešne začne a potom sa divák naťahuje, chŕlia sa nadupané epizódy plné napätia, konfliktov postáv a pod., ale len kým sú peniaze. Potom to zabalia a nikoho nezaújma, že celý seriál nemá ani hlavu ani pätu...

V (2009) (seriál)

Hodnotenie Včka bolo pre mäa veľmi rozporuplné. Ide o jeden z tých kvalitnejších a pozerateľných seriálov, no an to ho nezachranilo pred predčasným koncom. Autori síce seriál jakž takž uzavreli v rámci svojich možností, ale nie veľmi v prospech diváka. Ide totiž o remake staršieho serálu o invázii mimozemšťanov na zem a boji ľudí proti nim, ktorý bol v závere koruovaný úspechom. Čakal som že aspoň táto základná schéma zostane dodržaná. Zo začiatku to tak aj vyzeralo, no rýchle tempo rozprávania zakrátko spomalilo, až neskôr úplne ustalo. Autori asi čítali komentár od J*A*S*M a a tempo vývoja príbehu v prvých dieloch podobné pôvodnej minisérii (kde bol celý príbeh umiestnený do pár epizód), zvolnili na nulu. V podstate celú druhú sériu som čakal, že sa stane niečo zásadnejšie a rovnováha síl medzi Annou a povstalcami sa zmení, aby sa boj s mimozemšťanmi o kúsok priblížil k víťaznému cieľu. Dočkal som sa akurát konca seriálu. :-( V druhej sérii sa vlastne nestalo takmer nič, autori iba naťahovali divákov a hralo sa na napätie, akciu, konflikty medzi postavami, ale progres deja bol nulový !!! To tempo rozprávania by bolo v poriadku, keby mali v pláne 100-200 dalších epizód. Nepáči sa mi dnešný seriálový prístup. Niečo úspešne začať, natočiť epizód, koľko vydá a zabaliť to ked sa už nesypú prachy. A zvlášť neštastie je to pri seriáli ako tento, ktorý má tvoriť ucelený príbeh.

Pach krve 4: Krvavý počátek (2011)

Ten, kto hovorí v súvislosti s Wrong Turn 4 o návrate k prvému dielu sa musel zblázniť. Okrem vydarených gore efektov nie je v 4 absolútne nič, čo by z toho robilo dobrý horor. Na rozdiel od jednotky (II. a čiastočne aj III.) - atmosféra absolútna nula, dej takziež nula bodov . Logických chýb toľko, že už ani nemá zmysel ich počítať. Autor scenára a režisér musel byť zhulený, keď to tvoril. Tak neuveriteľne idiotské správanie postáv som snáď ešte v horore nevidel, a to som ich už videl nie málo. Tí ľudkovia sa tam chovajú tak strašne, že miestami človek pochybuje kto tam je vlastne psychiatrický pacient. Jeden príklad za všetky: Keď tie baby vyliezajú z tej snehovej diery, prvá vylezie a sedí tam 30 cm od svojej kamošky, pozerá na ňu ako lezie von a reve ako zmyslov zbavená aby si pohla, miesto toho aby urobila tú najprirodzenejšiu vec na svete - pomohla jej. A obdobne debilných situácii je vo filme toľko, že po čase už to nie je ani smiešne, človek len neveriacky žasne, prípadne nadáva A jedno i druhé spoľahlivo zabije aj ten posledný mikroskopický zážitok, ktorý by divák mohol z tohto filmu mať. No, nepotešili ste ma, ani ja vás nepoteším... Odpad jak vyšitý !!!