Pat Garrett a Billy Kid (1973)

Hodně netradiční western, ve kterém byste marně hledali černobílý boj dobra se zlem. Většina postav představuje pistolníky ze starých časů, kteří si uvědomují, že na konci století jim nadobro odzvoní. Pat Garrett (J.Coburn) se proto dává do služeb zákona a vydává se po stopách starého přítele Billyho Kida (skvělý K. Kristofferson), který se nehodlá starého způsobu života vzdát. Jak jsme zvyklí z filmů Sama Peckinpaha, objevuje se ve filmu mnoho násilí, které však není nijak samoúčelné. Snímek má melancholickou atmosféru, ve které si staří přátelé zavzpomínají na staré dobré časy, aby se vzápětí rozstříleli na maděru. Tuto atmosféru umocňuje i soundtrack Boba Dylena (v jedné z vedlejších rolí). Škoda, že Knockin' on Heaven's Door zazní pouze jednou, i když ve scéně, do které se perfektně hodí.

Bowling for Columbine (2002)

Nenechte se zmást, Columbine se dokument týká spíše okrajově. Některé sekvence jsou povedené (rozhovor s Marilynem Mansonem, výčet historických podrazů a masakrů spácháných USA), jiné zase naopak trapné a natahované (třeba když se Moore snaží vtíravě za každou cenu dokázat, že většinu zločinů nepáchají černoši a hispánci).

25. hodina (2002)

Film, který nezaujme napínavým příběhem, ale spíše donutí k zamyšlení. Edward Norton je opět skvělý, zde má po i ruce zdatné kolegy. Nejvíce mě zaujal monolog se zrcadlem, ve kterém je krásně shrnuta kritika celé společnosti, a pak také "přátelská" rvačka v tunelu.

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Ritchie sází stejně jako u prvního dílu na koktejl humoru a efektní akce, bohužel tak trochu na úkor příběhu.

Nahoru a dolů (2009) (seriál)

Další seriálová pecka od mistrů z HBO. Kenny Powers (Danny R. McBride byla nejlepší možná volba) si přes všechny své životní pády zachovává svoji hvězdnou obhroublost a aroganci. Namistrované hlášky, které vypouští do éteru, by zanechaly v němém úžasu i Chucka Norrise. Zajímavostí je, že na soundtracku se podílejí i skladby Ennia Morriconeho. Těším se na 3. sérii, ve které by měl Kenny konečně dostat šanci bojovat o návrat zpátky na vrchol.

Ranař (2011)

Jako hokejový fanoušek jsem bral film trochu s nadhledem a nakonec jsem se dobře bavil. Sean William Scott ztvárnil prosťáčka, který najde smysl života v chránění spoluhráčů a lámaní čelistí protihráčů perfektně, a ani Liev Schrieber jako jeho protivník nezklamal. Celá kabina Halifax Highlanders navíc nabízí řadu dalších více či méně zábavných charakterů.

Hraniční hlídka (2006)

"Jugoslávská Lidová Armáda byla vytvořena během druhé světové války komunistickým vůdcem Josipem Brozem Titem. 50 let tato armáda symbolizovala jednotu multietnické Jugoslávie. Všichni muži mezi 18 a 27 lety museli minimálně rok sloužit v jedné z multietnických jednotek."... A jak to nakonec v 90. letech dopadlo... Zápletka je přinejmenším lehce absurdní, ale na to bychom měli být u balkánských filmů zvyklí. To stejné platí o hereckých výkonech, které jsou i v Karaule velice přirozené.

Přizdis*áči (2011)

Před promítáním doporučuju kouknout na pár dílů seriálu, člověk se tak lépe ztotožní s postavami a nebude mu to potom připadat až tak moc ulítlé. Konec 3. série mě poněkud zklamal, ale tento celovečerňák mi to naštěstí vynahradil. Vtipná nostalgie s nutným "americkým" koncem. See you, wankers!

The Inbetweeners (2008) (seriál)

Nesmírně návyková záležitost. Škoda, že bylo natočeno pouze 18 dílů. Tahle perfektně zahraná čtveřice outsiderů zašlapává všechny americké teen komedie hluboko do země. Jako výplň mezi vtipnými scénkami navíc funguje skvělý soundtrack, kde nechybí např. The Libertines, The Cure, The Jam a další britské skupiny.

Lidská stonožka 2 (2011)

Takhle bizarní úchylárnu jsem ješte neviděl, a to už za sebou mám Srpski Film. Těm, kterým se dělalo špatně při prvním dílu doporučuju, aby se tomuto pokračování raději vyhli.