• Pohádka

Nanuk - člověk primitivní (1922)

Zdokumentování dnes už zaniklého tradičního způsobu života na vzorku jedné rodiny by bylo nadčasové, kdyby nešlo o fake. Když bych sledoval seznamování eskymáka s gramofonem a nic o pozadí scény nevěděl, přišlo by mi to vtipné, ale když člověk ví, že ten člověk překvapení jednom hraje, už si to tolik neužije. Stejně tak lov kopím, které už domorodci neumí používat a veškeré podobné scény. Ústřední rodinou byli zcela nepříbuzní herci. Kdyby byl Flaherty nafilmoval eskymáky tak, jak tehdy opravdu žili, byť by třeba používali pušky, byl by to nevyčíslitelně cenný dokumentární materiál. Takhle je film "jen" schopně natočeným průkopníkem dokumentů.

Nikdo není dokonalý (2012) (pořad)

Jako talkshow nebyla ani česká, ani slovenská verze moc povedená, ale ta slovenská je je předurčena k tomu, být o třídu výš, díky mnohem vydatnější zásobě nejrůznějších východňárských retardů. Celkem chápu lidi, kteří tomu dají odpad, protože tvůrci očividně vybírají největší hlupáky, případně odpovědi sestříhají. Já mám ale pro takové infantilnosti slabost.

České století - Všechnu moc lidu Stalinovi (1948) (2013) (epizoda)

Dnes je to 70. let. Komunisté to svinstvo otevřeně oslavují. Je to doba, která měla na podobu našeho státu asi největší vliv, díl je pořád svým způsobem aktuální, což mu dodává na síle a kontroverznosti. Pro mě prakticky neznámý Jiří Vyorálek svoji roli Gottwalda podal fantasticky, a super byla i například vložka s jeho ženou Martou, párky a sprostými vtípky, která udělala z historických postav debatujících o revoluci partu obyčejných, trochu křupanských chlápků. I Jan Novotný zahrál Beneše tak, že z něj není černobílá postava, ale starý, slábnoucí člověk, který nezvládl situaci. Demokratičtí politici nejsou hrdiny bojujícími proti teroru, ale spíš skupinou bezradných lidí, kteří byli v téhle strategické hře za mazaným Gottwaldem neustále o tah pozadu. Škoda, že to skončilo takhle. Oživovat si ty události a přitom vědět, že ti hajzlíci to vyhrají, to bolí.

SuperStar 2018 (2018) (pořad)

Koncept je zatím úplně stejný, jako každý ročník. Porota - kat, showman, hodná ženská (a jeden do počtu) - jako v každé talentové show. Po prvním kastingu se zdá, že už přestali chodit nejrůznější zoufalci, čímž se zvýšila úroveň, ale zároveň se z toho stala úplná nuda. Celou show strašně shazují ty trapné animace. Jinak fakt netuším, co nového by tahle soutěž mohla ještě nabídnout. Mám radši talentové show, kde je velmi pestrá paleta jak talentovaných, zajímavých lidí, tak bizarních a vtipných cvoků. Sledovat jen zpěváky je dost monotónní.

Inspektor Max - Hračka (2018) (epizoda)

Max se snaží vypadat jinak, než "obyčejné" krimi, ale kolik je v různých filmech a seriálech takových neortodoxních, drsných poldů? Plná p***l. Už kdyby se takhle choval čtyřicetiletý chlap, měl bych za to, že se zasekl v pubertě, ale sedmdesátiletý Kukura vypadá jako pošuk. Myslel jsem, že maximální bizár je v tomhle ohledu už Dlouhého bohatý a sexy kapitán Exner s Jaguárem, ale tohle mě úplně odrovnalo. Místy Maxova perverznost a excentričnost působí až jako parodie, což podtrhuje už úvodní písnička. Samotný případ má vlastně boční úlohu, tvůrci se jen snaží v každé scéně ukazovat, jak je Zoly free a cool. Navíc herci v epizodní roli jsou úplně tragičtí - od kriminálek samozřejmě nečekám, že budou lidé v roli podezřelých a svědků nějak excelovat, ale tady ten předstíraný brek apod. úplně bije do očí. Jediné, co musím uznat, je, že Juraj Kukura si tu roli evidentně hodně užívá.

Normal (2009)

Všechny prvky amerických krimifilmů splácané náhodně dohromady, doplněné rádobycool zpomalenými záběry a podobnýma kravinama, které se snaží vypadat temně a stylově. Celé je to hrůza a nedává to smysl, ani jsem to nedokoukal.

Učitelka (2016)

U sledování filmu jsem měl chuť vzít nejbližší těžký předmět a prohodit ho obrazovkou, kdykoli se na ní tá sviňa objevila. A pokud film dokáže vyvolat v divákovi takovéto emoce, má v podstatě vyhráno. Je to velice šikovná metafora celého komunistického systému, takže námět dalece přesahuje školní lavice. Jsem i rád, že byl film nakonec natáčen ve Slovenském prostředí, protože se v něm objevily talentované, ale pro nás neokoukané tváře - kdyby tam hrál zase Macháček, Mádl, Donutil, Vica Kerekes a další, neužil bych si pro mě skoro neznámého Kassaie, Bebjaka, Havelky a možná ani Zuzany Mauréry, která to celé táhla.

Ecce homo Homolka (1969)

Žádné legrácky Luďka Soboty, ale tohle je opravdový vrchol tuzemské předrevoluční tvorby. Nemá to ještě tu normalizační pachuť filmů, které obsahovaly jen neškodný, nikoho neurážející plytký humor, ale právě naopak se Papoušek tvrdě trefuje do českého maloměšťáctví a buranskosti. Žádný vtípek není primitivní nebo "třaskavý", nesmějete se nahlas, spíš si uvědomujete, kolik takových lidí znáte. Spousta lidí ale zřejmě satirický podtext ani nechápe a hašteřivost filmové rodinky je jen obtěžuje.

V srdci moře (2015)

Z filosofické, metaforické knihy je obyčejný americký blockbuster, což mě trochu zklamalo, ale dalo se to čekat. Vyprávění se vůbec netýká knižní Bílé velryby, ale ztroskotání lodi Essex, a přestože děj vypadá, jako by byl vymyšlen scénáristy, je až na několik detailů zcela věrný skutečným událostem. Příběh o dlouhém strádání, vedoucímu až k zabíjení a kanibalismu mezi starými přáteli by mohl být extrémně silný, tím spíš, že se to opravdu stalo, z čehož člověka úplně mrazí. Ten potenciál je ale úplně nevyužitý, protože charaktery postav jsou úplně ploché, a navíc tam chybí jakákoli chemie, budování vztahů mezi nimi, takže mi vůbec nesešlo na tom, kolik z nich a jak zemře. Místo toho tvůrci sází na velkolepost výpravy a megalomanské triky, což z filmu dělá tuctový americký blockbuster a úplně ho shazuje.

Fokus Václava Moravce (2015) (pořad)

Skvělý výběr hostů, opravdových odborníků, ze kterých diskutéři i moderátor neustále ždímá zajímavé názory. Moravec je profesionál a navíc vybírá aktuální témata. Hosté nejsou politici, kteří by měli potřebu sdělit, že jejich strana je nejlepší, a díky této volnosti skutečně jen debatují. A jako bonus z toho naskakuje žilka nejrůznějším komoušům a zemanovcům, což značí, že Moravec trefil hřebík na hlavičku.