• Pohádka

Hoodwinked Too! Hood vs. Evil (2011)

Jednička byla skvělá, ale tohle se těžce propadlo. Tvůrci se po úspěchu filmu snažili nacpat sem co nejvíc narážek, akce a vtípků, ale moc tlačili na pilu. Navíc se vytratila chytrost celé zápletky. První díl vtipně parodoval jednu známou pohádku, přičemž zápletka byla chytře obrácená naopak, každá z postav měla vlastní, nenudící příběh. Tady je plácnuté všechno dohromady s bezduchým dějem ve stylu akční jízdy, který ale není na rozdíl od jedničky nijak promyšlený, jako by ho vymyslel brigádník během sezení na záchodě. Fungují jen některé vtípky a hlášky části postav, které celou tu nepovedenou podívanou trochu zachraňují.

Nespoutaný Django (2012)

Kdyby ten film vypadal úplně stejně, jen ho natočil jiný režisér, měl by tak o 25% méně. Dějová linie je úplně prostoduchá a klišovitá - mladý týpek jde do učení ke starému mistrovi, naučí se od něj bojovat, jeho učitel zemře a on pak za něj dá na prdel záporákovi. V kolika filmech už jsem tohle provařené schéma viděl? A tady je natažené na 3 hodiny! Jediným účelem akčních scén je zřejmě ukazovat režisérovu perverznost, protože každá mrtvola musí být prostřelená ještě aspoň 10x, aby to bylo víc cool (a kvůli tomu samému zřejmě Foxx nosí i v té době evidentně neexistující stylové sluneční brýle). Hlavní hrdina nikdy nemine a je schopný jedním prstem zabít snad padesát chlapů, což mi připomnělo Stevena Seagala. Kdyby ten vtípek s ku-klux-klanem byl třeba v Manitouově botě, všichni by se pohoršovali nad jeho dětinskostí, ale takhle je to ukázka Tarantinova nadhledu. Podprůměrný, předvídatelný film.

Maigret - Maigret a noc na křižovatce (2017) (epizoda)

Kriminálky, zejména ty moderní, většinou vůbec nesleduju - pro mě je většina z nich, a to i zde vysoce hodnocených, někde na úrovni odpadních telenovel. Ale Maigreta v Aktinsonově podání jsem si po prvních čtyřech filmech velice oblíbil - a to jsem čekal jen velký průser. Stylová atmosférická krimi ze starých časů, na jakou se tuzemští a ani současní zámořští tvůrci nikdy nezmohou. Velkolepá, do detailů propracovaná výprava, stylová hudba, ale i zajímavé zápletky a postavy. V čele toho všeho exceluje Rowan Atkinson, jehož proměna z hloupého ztřeštěného poplety v citlivého melancholického myslitele člověku vyrazí dech. Šťávu filmu dodáva i výborně napsaná postava jeho bystré ženy a dva inspektoři, u kterých bych ale uvítal víc charakteristických rysů, zdají se trochu nijací. Funguje to jak po technické, tak příběhové - zatím nikdy nešlo jen o pouhé vyšetřování, ale následovala další úmrtí, což zvlášť v tomto případě trochu skomírající děj úplně nakoplo. Já jsem spokojený a těším se na další díly. Od teď už pro mě ke jménu Maigret bude nerozlučně patřit nejen stará Paříž, dýmka a Zlatnické nábřeží, ale i mírně vykulený beanovský pohled.

Maigret - Maigret a případ mrtvého muže (2016) (epizoda)

Po prvním a čtvrtém filmu zhlédnut tento a jsem čím dál spokojenější. Maigret se tady konečně začal chovat jako člověk, projevovat nějaké emoce, a to filmu hrozně pomohlo. Jeho dva inspektoři dělají spíš dojem mafiánů, ale to vůbec není na škodu. Co se děje týče - mám rád filmy, kdy všechno nehasne první vraždou, ale je hrou detektivů s vrahy - a to zatím splnily všechny viděné "maigretovky". Tady je celý případ trochu zamotanější, což je super, zpočátku je to celé dost záhadné, přestože je jasné, že oba případy se propojí. Změněné scény jsem zhlédl v originále i v češtině, a je třeba říct, že čeština i slovenština je v původní verzi zvládnutá perfektně (přestože vás může trochu zabolet, když velvyslanec říká, že Slováci žijí jako zvířata, a i dva Češi jsou jen tupé feťácké kreatury), zatímco rádobyruský přízvuk těch dvou gansterů zřejmě Rusové nedabovali. Ale to už není chybou tvůrců. Jediné, co bych vytkl, je hudba. V prvním filmu byla perfektně minimalistická, tady začíná připomínat moderní kriminálky, což se ke stylu 50. let nehodí. Každopádně spokojenost a těším se na další díl.

Boeing 747: Revoluce (2014) (TV film)

Tento unikátní dokument vám ukáže celou cestu od zdánlivě šíleného nápadu až po nejmodernější osmičku a air force one. Je proložený rozhovory s těmi, kteří stroj tvořili a spoustou tehdejších záběrů. Uvidíte, jak moc tvůrci letadla při výrobě riskovali a kolikrát visel osud celého projektu na vlásku. Boing neznamenal jen stroj, ale naprostou revoluci v dopravě. To všechno podrobně a z naprosto všech úhlů, ale přitom velice zajímavě. Nevidím jediný důvod neudělit plný počet.

Maigret - Maigret klade past (2016) (epizoda)

Tohle je až můj druhý zhlédnutý film s Atkinsonem v roli Maigreta, takže fázi "čekám kdy vytáhne Teddyho" už mám za sebou. O technickém zpracování se nemá cenu bavit - hudba je sice trochu minimalistická, ale to vůbec není naškodu, výprava velkolepá a 50. léta stylovější, než ta skutečná v Gabinově podání. Herci to zvládli na jedničku a Rowan, který zřejmě spoustě lidí vyrazil svou první vážnou rolí dech, i s hvězdičkou. Proč ale nedávám plné hodnocení, je (ne)gradace děje. Ta zápletka je sama o sobě velice silná, takže úplně nabízí tomu, kdo ji zpracuje, tvorbu zcela výjimečného, kultovního filmu (jako byl originál). Ta potenciální psychologická síla tady ale není, tohle zkrátka není film, který by mě posadil na zadek, i když by k tomu stačilo málo. Moment odhalení vyšinutého vraha není tak silný, jak mohl být. A tak pro mě zůstává tento remake "jen" řemeslně dobře odvedeným dílem, které mě mě nalákalo k zhlédnutí celé řady.

Clarence (2013) (seriál)

Šílenější pohádku jsem v životě neviděl... Animace je podivná, Clarence vypadá jako brambora, Jeff jako by měl celou dobu na hlavě krabici a ten třetí je to, co byste uviděli, kdyby si mozkomor sundal kápi. Zápletky jsou dost bizarní a všechny ty vtípky jakbysmet. Nevím, jestli je záběr na to, jak Clarence zatne koule, díky čemuž mu je těsně nerozřízne plovoucí motorová pila, zábavou pro děti, ale já se vlastně bavil dobře.

Na hraně zítřka (2014)

Takhle by měly vypadat filmy podle her :D Je to o tisíc procent lepší, než třeba Válka světů nebo Světová invaze, ale že by to bylo nějak extra důmyslné, že bych si z toho sedl na prdel, to se taky říct nedá. Na jedno zhlédnutí vydařená zábava, ale podruhé bych do toho šel snad jen kvůli Emily... :)

Nico - víc než zákon (1988)

V dnešní korektní době působí Steven jako dinosaurus ve všech směrech, ale právě proto je to taková zábava. Od začátku až do konce drží přesně ten samý kamenný xicht, který tvoří všekerý herecký repertoár všech akčních hvězd 80. a 90. let - Arnolda, Stallona, Chucka,... Tenhle kousek má ale, na rozdíl od většiny jeho ostatních, i něco jako děj, i když ne zrovna důmyslný. Ještě hubený Steven celou dobu masakruje více či méně drsně vypadající komparz, jehož role většinou spočívá v tom, že řekne nějakou hlášku, aby se následně poslušně vrhl na hlavního hrdinu a nechal se jednou ranou zabít, přičemž nakonec stejně hladce pozabíjí ústřední zloduchy. Jdu si otevřít popcorn a pustit Přepadení v Pacifiku.

Podfukáři (2013)

Velkolepé, epické, efektní, naleštěné nic v cool obalu. Kde se vytratila základní logika? Jak to, že ústřední partička neustále porušuje nějaké přírodní zákony, aniž se dozvíme, jak je to možné? Jestli byl Ruffalo celou dobu tím největším mágem v pozadí, proč se i o samotě celou dobu choval jako takový pitomec? Jak se ten kluk sakra dostal z auta jedoucího tak 200 km/hod, když v něm seděl dvě sekundy před havárií? Co měl vůbec znamenat ten konec - to byla skutečná magie? Motivace a jednání postav nedávají žádný smysl. Herci se, stejně jako celý film, tváří strašně cool, ale tenhle laciný obal přebije naprostá tupost celého děje od začátku až do konce.