Cosmopolis (2012)

Po Východních příslibech jsem byla na Cronenberga příjemně navnaděně, po Nebezpečné metodě poněkud utlomena, nyní otrávena. Cosmopolis byl dle mého názoru v očích režiséra a všech velmi ambiciózní projekt, který toho chtěl hodně a neotřelou formou říct, jenže se to bohužel nepovedlo... Ve výsledků to působí jako užvaněné rádoby intelektuálské cosi s vizí budoucích dnů, kdy náš svět ovládnou znudění spratkové v čele s tím nejspratkovitějším Pattinsonem.

Nebezpečná metoda (2011)

Suché! Suché! Suché! Kde je to napětí mezi Freudem a Jungem? Zde se o veškeré "napětí" stará slečna Sabina a je to takové hluché a nijaké napětí, podobných "hluboce" plochých postav máme v každém druhém filmu dost a dost. Čekala jsem vášnivé debaty plné ohnivých slov, vyhrocenější spory, osudovější rozchod... Jediná scéna, která mi utkvěla v paměti je ta na přídi lodi, kde se skutečně oba nadobro rozešli (nikoliv názorově, ale lidsky), v okamžiku, kdy Freud odmítne Jungovi vyprávět svůj sen.

Jeden den (2011)

Chtěla bych říct, že jsem četla knihu, navzdory tomu, že se příliš nevyžívám v romantických záležitostech, tak mě její svěží styl dostal do kolen a já přelouskala 400 stran za necelé dva večery. Ohromena literární předlouhou jsem si pustila film... A tady to přestalo klapat. Samotný film nemůže obsáhnout celé knižní kouzlo, zachycuje několik dní, několik momentů, které zase tak moc sami o sobě neřeknou. Je to film, který pouze kopíruje některé části knihy, ani ji nedokresluje, protože ta je sama o sobě dost plastická... Pro mě se jedná o poměrně velké zklamání, zvláště konec, který kopíruje knihu a "dopovídá" story o jejich seznámení je zbytečná. K čem nám bylo vidět, jak si vyběhli na krásný kopec a bla bla?

Dům v růžích (2002) (seriál)

Souhlasím s tím, že délka této adaptaci opravdu pomáhá. Bez ní by to byl jen další béčkový horor, který stojí na ničem. Zde může atmosféra pomalu houstnout a houstnout... Jenže to houstne k ničemu. Nakonec to praskne jak obyčejná bublina. Psychologické zpracování postav není nijak skvělé, to, že vedoucí výpravy je posedlá víme už od samého začátku. Kdyby scénář nenapsal King, tak po tom nikdo ani nevzdechne.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Mé hodnocení nebude nikdy objektivní, já s tím vyrůstala, formovalo mě to přímo i nepřímo. Psala jsem fanfiction, četla ji a celkov si postavy přetvářela k obrazu svému. Můžu být tedy považována za skalního fanouška, i když mi byly vždy fan srazy a vše kolem zcela cizí. Za největší problém filmu považuji, že mi přišly vtipné scény, které být vtipné neměly. Postavy, které měly dostat více prostoru ho nedostaly. Chemie mezi "zamilovanými" nějak nefunguje. Nakonec vám přijde, že jsou všichni jen kamarádi, kteří si dají občas takovou malou kamarádskou pusu. Štve mě, že nedostal více prostoru Draco a jeho rodina (to je přece zajímavé!). Líbí se mi zde znázornění Brumbálovy "lidskosti", už není jen ten "hodný dědula", on je ten, kdo hýbe figurkami i po své smrti (bylo to lépe znázorněno než v knize) a také láska Severuse působila překvapivě věrohodně, v knize jsem tomu nevěřila ani trochu a nevím, zda to bylo tím, že jsem si na to zvykla, nebo kvalitou filmu. Dojemné to přesto nebylo ani trochu. Lidé umírali a ve člověku to nenechalo vůbec nic. To mi přišla dojemnější i smrt Dobbyho. Rozdělili to na dvě části, ale nakonec ta druhá část tak nějak také trpí nedostatkem času, je to příliš zaměřené na "akčnost" (i ta je v uvozovkách) a opomíjí to city. A po 19 letech si mohli také odpustit, to bylo trapné. Skutečně trapné. Viděla jsem v to ve 2D s titulkami, ještě zajdu na 3D. Pro neznalce předlohy to bude asi poněkud zmatené a celkově prázdné. Film sám o sobě skvělý není, ale je to konec mého dětství. A já jsem příliš sentimentální a neobjektivní, proto 5 hvězdiček.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Předlohu jsem nečetla, protože fantasy příliš nečtu (snad jen klasiku jako Pán prstenů a Zaklínač), ale tohle mě nadchlo. Sledovala jsem to sice po Carnivale, takže postrádám onen trochu "hlubší význam", i kdy i to je poněkud diskutabilní, ale přesto tleskám. Miluji cynického trpaslíka (myslím, že je to postava, která má potenciál vždy překvapit a zamíchat kartami) a nezkrotnou mladou dívku a její Jehlu. Je to velkolepé i bez velkolepých bitev. Co bude dál? Zima přichází a jejich lidské a mocenské boje vypadají jen jako celkem nevinná zábava ve srovnání s tím, co se blíží, co je ukryto za Zdí... Těším se na další série. Možná pořídím knihy.

Carnivale (2003) (seriál)

Jsem unavená ze seriálů ze "všedního života", kdy se nás charismatický cynik snaží vyléčit (House), kdy dva pošahaní vědci hltají jednu blondýnu od vedle (Teorie Velkého Třesku). Kriminálky, nemocniční vztahovky i humorné estrády typu Přátel mě momentálně nijak neberou. Carnivale bylo pro mě něco nového a úžasného. Ze seriály z HBO jsem se setkala už dříve, ale tohle mi vyrazilo dech. Boj dobra a zla, kdy dobro prezentuje mladý prosťáček a zlo ztělesňuje kněz, který se snaží konat dobro, ale jeho dobro je automaticky přetvářeno na zlo (trochu záminka pro dnešní agresivní ateistickou společnost), jeho postavu považuji za jednu z nejzajímavějších, jeho rozpolcenost a síla přirozeného "zla" je fascinující. Carnivale je vlastně takový "malý" náboženský epos, mnoho dílčích částí, mnoho podobenství a mnoho výrazných postav. Myslím, že neplánují natočit další sérii a je mi to upřímně líto, všech 24 dílů jsem stihla za tři dny, takže jsem jen koukala a občas i spala. Doporučuji!

Kajínek (2010)

Vzhledem k současnému dosti vysokému hodnocení (72%) bych čekala mnohem více. Film ovšem nabízí opravdu málo. Drsný Konstantinův výraz se nemění, paruka Vilhemové nesluší a celkově to vyznívá jako německé krimi na odpoledne a ještě by byla moje babička naštvaná, že se nedozvěděla, jak to s tím vězněm vlastně dopadne. Točit film o Kajínkovi, který zase tak moc o Kajínkovi není, ale tváří se tak... Blbost. To si i ten konec mohli domyslet. Ehm.

Alenka v říši divů (2010)

Patřilo to k nejočekávanějším filmům tohoto jara. Alenka od Tima Burtona? To bude bájo. Ale ono prostě zase takové "bájo" není, hezky se na to kouká, barvičky jsou dostatečně syté, postavičky dokonalé a příběh je prostě taková nafouklá bublina o ničem. Jednou se to dá, podruhé bych do toho nešla. Počkám si na něco lepšího. P. S. : Omlouvám se za to hrozné bájo.

Twilight sága: Nový měsíc (2009)

Nový měsíc je velmi slabá kniha, neboť vážně nevím, kdo by si mohl libovat v tom, že hlavní hrdinka po celou dobou štká nad svou zhrzenou láskou, trpí depresemi a je ochotná riskovat život pro vidinu toho, že on se možná vrátí. Tedy má rada - holka, řekl, že o Tebe nestojí, tak se s tím smiř, zde se nabízí ten vtipný opičák (pardon – vlkodlak) s napumpovanými svaly a lepší holub na střeše, než-li holub v hrsti, víme? Konec cynického proslovu. Bylo by mnohem lepší, kdyby mě poslechla, neboť mám vytvořený svůj skvělý alternativní konec pro všechny fanynky Jacoba. Ve třetím a ve čtvrté díle bychom mohli vidět hrdinčinu amputaci končetin v důsledku vztahových rozporů mezí ní a Jacobem. A následné „zachlupatění“ celého jejího těla a možná i maličká rozkošná štěňátka. No nic. Nicméně dávat odpad mi přijde trapné, jsou i horší filmy.