Tygr lidožrout (2007) (TV film)

,,POVEDZ MI, ŽE SI SA ASPOŇ TROCHA ZĽAKLA." ,,NIE." __ Dávam 2*, i keď je to tak na 2.5*, čiže film by kľudne zniesol aj 3*. Lenže je tu veľa lenže... Pred týždňom som videl od režiséra Oko netvora a tak môžem trocha porovnávať. V prom rade Yates nevie vôbec točiť akčné scény navyše tu zvolil zlú cestu tým, že keďže hlavný aktér je obyčajný tiger, podľa toho sa aj riadil. Človek nemusí byť ani veľký pozorovateľ a zistí že tiger-herec je v skutočnosti veľmi kľudným zvieraťom o čom svedčí fakt, že počas filmu prakticky vôbec necerí zuby, ani pri útokoch len si tak voľne kade-tade pobehuje. V tomto vidím snáď ešte väčší problém než v nezvládnutí akčnosti. Rovnako podobný prípad ako u ,,Chobotnice" je, že napriek hodine a pol film často nudí, pretože režisér prináša opäť veľké množstvo malých zbytočných scén, ktoré ho nijako neobohacujú (malý chalan sa bezcieľne potuluje po lese snáď v každom druhom zábere) a len sa opakujú. Tiež mi vadila až prílišná lacnosť - Oko netvora je oproti Tigrovi veľkofilm. Naopak potešil ma opotrebovaný Gary Busey, štýlovo celý film nahodený v lacnom obleku ;-). Vo výsledku to teda nie je úplne sklamanie, ale čakal som predsa len viac. Škoda no... (2. komentár k filmu)

Legenda o zlaté perle (1987)

,,HAHAHAHA. TAK TÁ STARÁ LEGENDA BOLA PRAVDIVÁ." __ Pri prezeraní staručkých VHS-iek v snahe nájsť ,,Zradu a pomstu" alebo ,,Bojovníka od Žltej rieky", ktoré som ako maličký videl no už si ich prakticky vôbec nepamätám naďabil som na pásku, kde bol za Angelikou nahratý tento film. Keďže má tento film povesť VHS legendy, nemohol som si ho nechať ujsť i keď som poriadne nevedel o čom bude. Obraz a zvuk síce snáď aj pamätali dinosaurov, film však bol širokouhlo nahratý a ten český dabing, čo sa tu na neho poväčšine nadáva nebol z môjho pohľadu tiež vyslovene zlý. Kvázi ,,dobrodružno-zábavné" filmy plné šikmých očí nemám v obľube a tak ma prvá trapácka polhodina skôr odrádzala, no postupne ide kvalita slušne hore a tým aj záujem film dopozerať. Azda najlepším s celého filmu je samotný, dovolil by som si napísať priam bombastický záver, vďaka ktorému sa mi zdalo, že ešte dakedy za čias mýtov a legiend som mohol tento film vidieť. Zvláštnu pochvalu si potom zaslúžia vydarené efekty, ktoré sa skvelo predviedli v už spomínanom závere.

Vražedná chapadla (2007) (TV film)

,,...PREČO SA NENALODÍTE A NEODPLÁVATE DO EURÓPY?" ,,MOŽNO TO SPRAVÍM, ALE OHNIVÚ VODU SI ZOBERIEM SO SEBOU." __ Na Spelbergovu ,,pažravú rybu" by som sa tu neodvolával, je síce pravdou, že určila smerovanie žánru, no film mi skôr pripomenul Krakaticu, vlastne ju v mnohých smeroch značne kopíruje a pravdou je, že od nej nie je ani lepší ani horší. To, že 98% z filmu je z veľkého hlavonožca vidieť len pár chápadiel by mi natoľko nevadilo, avšak aj napriek 90 minútovej stopáži sa tu nájdu slabšie, zámerne nehovorím zbytočnejšie miesta. Lepšia tiež mohla byť réžia akčných scén (alebo aspoň tej záverečnej). (5. hodnotenie, 2. komentár k filmu)

Řecký magnát (1978)

,,...V POSTUPIME SME TO POSRALI. KDE NÁJDEM ZÁCHOD?" __ J. Lee Thompson bol pomerne významný režisér a Anthony Quinn zase veľký herec, ktorí spolupracovali pri úspešnom filme Delá z Navaronne (mimochodom tiež z egejskej oblasti), no ich ďalší film im už také uznanie nepriniesol. Zorba v postave akože Onasisa nie je rozhodne zlý a predvádza tu výkon v mnohom nezaostávajúci za jeho najslávnejšou úlohou (v slovenčine ho pozoruhodne nadaboval Leopold Haverl), no nezaujatý film on sám ťahať nedokáže. Okrem nahej ženskej a kopy luxusu tak potom tento magnát disponuje prevážne množstvom čírej priemernosti. A ja som pritom zaspal... :-( (4. komentár k filmu)

Pojistka smrti (1944)

,,KDEŽE MÁTE OBÝVAČKU?" ,,TAM, ALE ALKOHOL JE POD ZÁMKOM." ,,TO JE V PORIADKU. VŽDYCKY SI NOSÍM VLASTNÉ KĽÚČE." __ Je tu určitá podobnosť so Sunset Blvd., predovšetkým v štýle rozprávania a v postupnom odkrývaní temnej minulosti, to však vôbec nehrá rolu, navyše vzhľadom k roku výroby bol ten kto kopíroval práve Sunset Blvd. Inak si nespomínam kedy som naposledy videl film, ktorému by som nemal ani v najmenšom čo vytknúť. Poistka smrti je jednoducho dokonalý film, aby som nechválil všetko špeciálne vyzdvihujem skvelú Wilderovu prácu a miestami až na nervy ,,hrajúceho" Miklósa Rózsu. Škoda, že na ceny ostal opomenutý, večne bez zápalky, zato však s výbornými dedukčnými schopnosťami Edward G. Robinson, ktorého rolu považujem za najlepšiu v tomto filme.

Pomsta netvora (1955)

,,NIEKEDY MÁM POCIT, ŽE VŠETCI AMERIČANIA SÚ BLÁZNI." __ Už dlhší čas mlsám jazýčkom po Netvorovi z Čiernej lagúny, žiaľ doteraz som ho nemal možnosť vidieť no i tak som uvítal aspoň túto dvojku. Pre pozretie dvojky však znalostí ,,jednotky" zrejme príliš netreba, pretože všetko podstatné z nej sa tu niekoľko krát dôrazne zopakuje i tak sa ale čudujem názvu ,,Pomsta netvora", nakoľko som nemal pocit, že by sa nejaký revenge konal. Inak som sa s týmto sympaťákom vlastne už kedysi stretol, keď sa epizódne objavil v nevalnom seriálovom Tarzanovi. Nebudem sa ale dlho rozpisovať a komentár ukončím takto: film je typickým sériovým béčkom so všetkými neduhmi čo žáner prináša čiže by si vlastne zaslúžil 3*, mňa osobne však bavil (alebo nudil) zhruba rovnako ako rovnako stará Arnoldova Tarantula, ktorá má u mňa 4*, takže nemám dôvod byť ku človekovi-rybe ešte aj ja zlý. (60. hodnotenie, 11. komentár)

Krvežíznivé opice (2007)

,,TAK JA PÔJDEM PRVÝ A POVIEM TO: O ČOM TO DO PEKLA BOLO?" __ Mňa náhodou tento film prekvapil. Od 9% som nič nečakal a vo výsledku som bol nakoniec dosť spokojný. Škoda, že film nebol nakrútený trocha inak, pretože disponoval rôznymi náznakmi nato, aby sa dal ako vystavať psychotriler, kde by bol strach práve z neznáma, ako sa tu primáty väčšinu času prezentovali. Opice by som odtiaľ úplne zrušil a celé by to fungovalo ako prvé diely ,,Lost". S nepríliš vídaným záverom som bol taktiež spokojný a keď sa to vezme, nijako inak všetko reálne skončiť nemohlo. A Salieri so zelenou šiltovkou je, ako sa zdá, do prípadného filmu o Fidelovi Castrovi jasná voľba. (5. komentár k filmu)

Válka světů (1953)

,,JE TO LEPŠIE AKO LEVIA FARMA ALEBO HADIA JAMA. NEMUSÍ SA TO KŔMIŤ." __ Pekný príklad toho ako aj typické béčko môže byť ocenené Oscarom. Patrilo by sa poznamenať, že túto cenu dostala Vojna svetov nesúťažne, pretože v tom období sa o ňu až tak veľa filmov uchádzať nemohlo. Aj tak musím vzdať hlbokú poklonu tvorcom efektov, pretože ani dnes nepôsobia vyslovene smiešne a o to viac špičkové museli byť v dobe vzniku. Škoda, že také to nie je s celým filmom, pretože naivita je aj napriek žánru neuveriteľná a nepáčilo sa mi ani časté používanie archívnych záberov. No a koniec pôsobí ako úplná fraška.A tak aj keď mi pozostatky po prvých troch obetiach vyčarili úsmev na tvári a tiež režisér sa sem-tam posnaží v detailoch , svedomie mi 4* nedovolí dať (maximálne 3.5*). Mám ísť na Spielberga...?

Podmořská cesta kolem světa (1966)

,,PRISAHAL BY SOM, ŽE TIETO NOHY SOM UŽ VIDEL." __ Podľa názvu filmu som si myslel, že pôjde kvázi o nejakú verneovku plnú skvelých dobrodružstiev a keď som videl, že tu má zatiaľ jen jedno hodnotenie, musel som si to pozrieť. Ach... ten námet je dnes v dobách rôznych klimatických zmien rozhodne aktuálny (snáď ešte viac než v dobe vzniku), no je strašne nezáživne podaný. Zhruba 3/4 hodiny sa zháňa 6-členné osadenstvo ponorky a práve tento úvod je z celého filmu zrejme najzaujímavejší, pretože celý ďalší zvyšok sa tam už prakticky nič poriadne neudeje. Ponorka si pláva oceánmi, vedci ukladajú na dno senzory, občas sa im niečo dramatickejšie prihodí, no vždy všetci vyviaznu so zdravou kožou. Čakal som, že sa na scéne objaví aspoň nejaký žralok či iná háveď (veď sa predsa plavia okolo sveta), miesto toho to boli každú chvíľku nohy hlavnej, avšak nepríliš peknej hrdinky. Nakoniec som sa dočkal aspoň gigantickej múreny, no aj s ňou si vedeli poradiť ľavou zadnou. Keď potom prišiel záver, len som pozeral ako hladko je po všetkom. Ak chce človek skoro dve hodiny do blba čumieť na obrazovku, je tento film správnou voľbou, no ak čaká nejaké napätie či dobrodružstvo, nebude v tomto prípade nijako uspokojený. 3* dávam ako prilepšenie, pretože som čakal niečo na mnoho námorných míľ vzdialené. (2. komentár k filmu)

Dům voskových figurín (1953)

,,JE TO ŠOK VIDIEŤ SVOJU HLAVU TAKTO ODDELENÚ." __ Toto dielo je skvelou ukážkou toho, ako aj chybičkami presiaknutý film môže byť dokonalý(a pritom sa mu dajú odpustiť!). Logika tu rozhodne nie je najväčšou devízou, aj naivita tu má svoje miesto (dedukcie vyšetrovateľov) a nadhľad tvorcov okorenený špecifickým humorom ide miestami do podhľadu. Nechcem veľmi spoilerovať, ale najviac som si tĺkol prštekom do makovičky pri donucovacej scéne s fľaškou chlastu (zainteresovaní už budú vedieť). No a spôsob vytvárania napätia je síce vcelku nápaditý, no väčšinou nedostačujúci (napr. scény v múzeu), preto sa potu hrôzy aj v zimných mesiacoch pri sledovaní filmu naozaj netreba báť. Všetko vyššie uvedené však valcuje fantastická atmosféra a predovšetkým vynikajúci výkon však viete koho ... a v neposlednej rade aj mladého ,,Igora". A ako T2 aj mne prišlo Pricea a jeho diela na začiatku nesmierne ľúto. Jeho je pomsta!