Vítr a lev (1975)

,,...JA ROVNAKO AKO LEV ZOSTÁVAM NA SVOJOM MIESTE. ZATIAĽČO VY, ROVNAKO AKO VIETOR, NIKDY NESPOZNÁTE, KDE JE VAŠE MIESTO." __ Pred mnohými X rokmi som ako maličký videl tento film v TV a samozrejme na mňa zapôsobil - sir Connery v čiernom hábite s obojručným mečom ale aj niekoľko kompozícií záberov. Keď sa mi ho znovu po rokoch podarilo pozrieť, zafungovala nielen nostalgia ale aj filmárske remeslo s akým je nakrútený. Ako spomína ,,tartan" vo svojej poslednej vete, hodnotím podobne, no beztak je Roosevelt vs. Raisuli plnohodnotným dobrodružstvom, ktoré možno nie je dokonalé vo všetkých smeroch (hlavne zo začiatku až zbytočne parodický humor) a silou príbehu výraznejšie neohromí, no je jedným s popredných zástupcov svojho žánru čo ani na okamih vo svojej dvojhodinovej stopáži nezačne nudiť. Najlepší predstaviteľ Jamesa Bonda si v tom istom roku zahral ešte v ďalšom z nezabudnuteľných filmových dobrodružstiev môjho detstva - Muž, ktorý chcel byť kráľom. (104. hodnotenie, 9. komentár k filmu)

Frankensteinova pomsta (1958)

,,ČO JE NA TOM ZLÉ?" ,,NIČ. JEDNODUCHO SA MI TO NEPÁČI." __ Hammerovským Frankensteinom zrejme neprídem na chuť a mňa je pokračovanie kvalitou rovnocenné prvému dielu. Možno je chyba v tom, že námet monštra je predsa len až priveľmi bolestivý, než aby bol spracovaný do formy rôznych béčkových prerobenín. Väčšinu času je film takou veľkou žvástanicou, čo síce nie je nudné, ale ak má v popiske ,,horor" čakal som aspoň nejaké napätie a to vlastne za celý čas vôbec neprišlo. Jednotka mala obludného Christophera Leeho a pokračovanie je z hľadiska monštra viacej drámou, Karl (nie Fritz ako je uvádzaný v obsahu, a tiež nie trpaslík) pripomínajúci mi Johna Hurta tu má postavu skôr ,,Hydeovského" razenia. (38. hodnotenie, 4. komentár k filmu)

Lagaan - tenkrát v Indii (2001)

,,...ALE AJ PO TOMTO VÍŤAZSTVE ZOSTALO BHUVANOVE MENO ZABUDNUTÉ NIEKDE V PREPADLISKU DEJÍN." __ Áno, tento film kedysi naozaj pár krát išiel na HBO a práve tam sa mi kúsok z neho, čo aj tak bola dobrá hodina a pol, podarilo vidieť a skutočne ma uchvátil. Zaoberať sa otázkou kolosálnej takmer 4 hodinovej stopáže tu nemá žiaden význam - film je isto v mnohých smeroch natiahnutý a ak by sa niektoré pasáže odstrihli až tak by mu to neublížilo, lenže aj napriek tomu som sa ani chvíľočku nenudil a toto je nespornou a hlavnou devízou ,,Dane". Zaujímavé je tu práve označenie muzikál, pretože väčšia časť je podriadená príbehu, čiže až také množstvo hudobných čísiel ako v ,,západných" muzikáloch sa tu neobjavuje. Hudba oscarového A. R. Rahmana (MIlionár z chatrče) ponúka celý rad naozaj chytľavých piesní, podotkol by som však, že použitie inštrumentálnej vložky do niektorých scén mi prišlo (aspoň pre ucho Európana) trocha neobvyklé. Presto však považujem Lagaan (,,Daň") za najlepší muzikál, aký som zatiaľ videl, uchvatnú farbistú exkurziu do krajiny, ktorá síce nakrúti najviac filmov ročne, no len máločo z jej produkcie sa našincovi podarí vidieť. Lagaan je skvostom kinematografie na celosvetovej úrovni. (100. hodnotenie, 14. komentár k filmu)

Forbidden Island (1959)

,,ODREŽTE KOTVU!" ,,ALE NEMÁME INÚ." ,,AJ TAK JU ODREŽTE." __ Tento film som si musel pozrieť - takmer nikto ho predtým nevidel, navyše dokonale dobrodružný názov sľuboval prinajmenšom podívanú s nevšedne prijateľnou dĺžkou. LENŽE! Zabudnutý ostrov má všetky kvality ultra zlého filmu. Po 1. názov je úplne scestný a ostrov, ktorý nie je zabudnutý, len je neobývaný, tu slúži protagonistom len na nocľah a veľmi časté šantenie medzi robotou. Po 2. film má až nehorázne tupý scenár s dialógmi ako od nejakého orangutana (nič proti opiciam nemám), navyše v zlom slovenskom dabingu vyznievajú ešte banálnejšie. Väčšina hereckých výkonov je samozrejme potom tiež otrasná, o ,,kvalitách" réžie radšej pomlčím a filmový strih, ktorý usekne všetko vždy tam, kde sa má niečo diať je tiež kapitola sama o sebe. No a po 3. je toto všetko myslené úplne vážne. Koniec sľubovať zaujímavý zvrat s hlavnou hrdinkou, no zdá sa, že nie všetky náboje boli ostré. (Vysielala TV Markíza 23. 3. ´10 o 3:25; 2. hodnotenie, 1. komentár k filmu)

Vikingové (1958)

,,LÁSKA A NENÁVISŤ SÚ DVA ROHY NA JEDNOM CAPOVI." __ Pri sledovaní Vikingov treba mať mať hlavne na zreteli, že sa jedna o vyše 50 ročný film a snáď až potom si z úžasom uvedomíte ako je na svoju dobu neuveriteľne dobre zvládnutý a to po všetkých stránkach, takže vo svojej dobe to musela byť ozajstná ,,akčná pecka". Herecké obsadenie je naozaj skvostné a aj dobre hrajúce a aj keď údajne krásny Kirk Douglas by mohol vyzerať viacej ,,vikingovsky", na jeho zjazvenú tvár je radosť pozrieť, narozdiel od Curtisa, ktorý svoju useknutú paprču lacno maskuje kusom omotanej handry. Scéna dobýjania hradu je vrcholom filmu, nechýba v nej dôvtip a mňa osobne strhla natoľko, že by som neváhal chopiť sa meča a rúbať tých inglišov hlava-nehlava. Ešte by som upozornil na naozaj prekrásne titulky, na svoju dobu nezvyklo až na konci filmu (na začiatku sú obrazy doprevádzané Wellesovým prológom). Tak som zvedavý ako sa s témou chystá popasovať Gibson. (76. hodnotenie, 10. komentár k filmu)

The Gorgon (1964)

,,NAD DEDINOU VANDORF SA TÝČI HRAD BORSKI. NA PRELOME STOROČIA SEM PRIŠLO ŽIŤ MONŠTRUM Z DÁVNYCH DÔB: NEBOL NIKTO, KTO BY PREŽIL STRETNUTIE S NÍM..." __ Po správnosti Megera, vyniká predovšetkým veľmi dobrou atmosférou, ktorá však predsa len miestami len len že nezačne nudiť, začo môže fakt, že hlavný bod záujmu sa v celej svojej kráse ukáže až vo finále. Vzhľadom ku skutočne otrasnému prevedeniu Gorgony je to vo výsledku tak len k dobru veci. Tvorcovia tu aj v iných smeroch zvláštne popustili uzdu fantáziu, až sa zdá, že si len robili srandu - proces skamenenia. Lee skôr vo vedľajšej, no i tak hrdinskej úlohe tu s fúzmi pôsobil miestami groteskne. (20. hodnotenie, 4. komentár k filmu)

A Challenge for Robin Hood (1967)

,,SRNA JE CHRÁNENÉ ZVIERA, CHLAPČE." ,,SME MENEJ AKO ZVIERATÁ?" ,, TO NIE, ALE AKO ZVIERATÁ SA MÔŽETE DO VÔLE NAPÁSŤ TRÁVY." __ Film dokonale spĺňajúci koncepciu pre ranné víkendové vysielanie v typickom hábite doby, kedy bol nakrútený. Necharizmatický hlavný hrdina stvorený v šablóne dokonalého (?) muža 20. storočia s nie až tak zeleným oblečkom a k tomu množstvo vtipných scén a hlášok, ktoré boli myslené vážne a naopak tie humorné sa minuli účinku. Príbehovo ponúka stále to isté čo aj iné filmy o Robinovi, no ostrovanom to asi na pobavenie úplne stačí. Oceniť treba tiež nakrúcanie v pekných exteriéroch a šerif z Nottinghamu je čo do podoby zrejme nejakým príbuzným Vincenta Pricea. (8. hodnotenie, 3. komentár k filmu)

Královský hon za sluncem (1969)

,,POČUJEŠ INKA?! TOTO TI RADOSŤ NEUROBÍ. MY MÁME BOHA, KTORÝ VYDÁ ZA STOVKY TAKÝCH AKO SI TY." __ V kedysi dávno vysielanom dokumentárnom seriály ,,Stracené civilizace", ktorý v jednej zo svojich častí pojednával aj o ríši Inkov som mal možnosť vidieť niekoľko ukážok z tohto filmu (konkrétne to bol masaker v Cajamarce) a bol som absolútne uchvátený. Po rokoch keď som zistil, že ho bude ČT vysielať (samozrejme ,,v tom najlepšom možnom čase") som radosťou zaplesal a po jeho pozretí som bol uchvátený ešte viac než z pár obrázkov, čo som si mlhavo pamätal. Kráľovský lov za slnkom je zabudnutým klenotom svojej doby a výnimočný je tiež z dôvodu, že filmov z touto tématikou je ako zlata v Peru po vyplienení Španielmi. Začína ako klasický výpravný dobrodružný film, no postupne sa vďaka prepracovanému scenáru s vynikajúci dialógmi pretavuje do pôsobivého komorného, ba v mnohom až psychologického príbehu o hľadaní základných právd. Christopher Plummer svojim ,,divokým" výkonom s množstvom škrekov a úžasnými pohybmi tela v úlohe Atahualpu upozorňuje na to, ako sa mohli domorodci správať k veciem a postojom, ktoré prvý krát videli. Taktiež by som rád, rovnako ako blackJag upozornil na zrejmý vrchol filmu - masaker Inkov za sprievodu rytmickej španielky a indiánskeho spevu, ponúka nevšedný zážitok a zároveň predbieha vtedajšie zaužívané princípy filmovej hudby. Vyčítať sa nedá filmu prakticky nič, len snáď zo začiatku trocha zbrklý strih (úvodné titulky skončia až po 12. minútach) a priemerný dabing, začo samozrejme film nemôže. Každý má v sebe svojho Boha. (26. hodnotenie, 9. komentár k filmu)

Poltergeist (1982)

,,ACH! BOŽE TO NEROB ZLATKO! CHCEŠ VIDIEŤ MAMU AKO TIEŽ LEŽÍ V KRABICI OD CIGÁR?" __ Prvá pol hodina mala vynikajúcu atmosféru a ja som si s úsmevom vravel, že na tomto hororovom ,,kulte" naozaj niečo bude. Ďalej ale nasleduje len čistá priemernosť s pár svetlými chvíľkami. Vadila mi hlavne slabá réžia a správanie sa nesympatických postáv (už na druhý deň berú rodičia komunikáciu s dcérou cez zrniacu obrazovku za absolútnu samozrejmosť a pod. ...). Efekty sú však nesporným kladom filmu, spolu s Goldsmithom a výborne hrajúcou drobučkou židovkou Zeldou Rubinstein tak má aspoň v niečom čím zaujať aj dnes. Horor bez obetí - zrejme pre rodinné razenie.

Do nitra Planety opic (1970)

,,KEBY ŤA CHYTILI GORILY, MUSÍŠ SI PAMÄTAŤ JEDNO. NIKDY NEHOVOR." ,,ČO BY SOM MAL, DO ČERTA, HOVORIŤ GORILE?" __ Prvé dva diely Planéty opíc (ďalšie už stoja za...) ma ako malého veľmi zaujali a v mnohom priviedli do desivého údivu, čo bolo samozrejme spôsobené pôsobivými koncami. Kým v jednotke to bol určitý pád monumentality, dvojka bola ešte strhujúcejšia svojim apokalyptickým koncom (ale tiež aj filozofiou a ,,odhalením sa" posledných ľudí), kedy som si prvý krát uvedomil aká ničivá môže byť sila len jednej zbrane. Aj po rokoch sú pre mňa oba diely kvalitou takmer rovnocenné, no kým kedysi u mňa víťazil pesimistický druhý diel, dnes by sa poradie asi vymenilo, pričom sa mi žiada doplniť, že dvojka tu je mimoriadne nedocenená a účasť v červených číslach by si určite zaslúžila. Ďalší z rady slávnych starých filmov, ktorý je zo zoznamu TV repríz zrejme vyškrtnutý. Linda Harrison je jedna z najkrásnejších žien aké som kedy videl.