Mafiáni (1990)

,,ČO SI PAMÄTÁM, VŽDYCKY SOM CHCEL BYŤ GANGSTROM." __ Tento Scorseseho opus ma ničím výnimočným neprekvapil a dôvod je snáď v tom, že som skôr videl Kasíno, ktoré je nakrútené de facto identickým štýlom. A i keď spôsob podania Kasíno prebralo od Mafiánov (úvod do príbehu, rozprávača, tempo strihu), bolo napr. o pol hodiny dlhšie no pritom ma bavilo omnoho viac. Možno to bolo len od mojej nálady, ale prvá hodina ma takmer vôbec nezaujala, Scorsese všetko podáva v jeho typickom balení a až postupne chytá snímka dych, pričom som si aj tak niekoľko krát neodpustil pohľad na hodinky. De Niro tu vlastne hrá druhé, ak nie až aj tretie husle; zaujal ma Paul Sorvino.

Kerberos (2005) (TV film)

,,LEN SA SMEJTE, ALE NA SVETE SÚ VECI, KTORÉ VIEME A VECI O KTORÝCH SI LEN MYSLÍME, ŽE ICH VIEME.“ ,,A JA VIEM TO, ŽE STE VŠETCI V HAJZLI.“ __ Zase až taká vtákovina to nebola. Iste, triky boli poslabšie, ale to je v tomto žánri bežné a s miernou nadsádzkou sa dá povedať, že postavy zase často konali tak, ako by v danej situácii konal hocikto iný – čert zober to, že je to reálne nemožné. Ak k tomu prirátam obstojnú hudbu (pripomínala mi Goldsmitha) a ako-tak vydarené hlášky (,,TO JE BLATO ALEBO SRAČKY? BLATO NENÁVIDÍM.“) je na nenáročnú zábavu pred TV na hodinu a pol postarané. A obrázok je opäť raz iný, ako ten hafan vyzerá vo filme... (14. komentár k filmu)

Konstantin Veliký (1962)

,,PRÁVE TAM SÚDIA KRESŤANOV." ,,TAK TO BY SOM CELKOM RÁD VIDEL." ,,PREČO NIE? SÚ TO VYNIKAJÚCI HERCI, KEBY PREDVÁDZALI TRAGÉDIU OD SENECU ZOŽALI BY OBROVSKÝ ÚSPECH." __ Talianske sandály zo 60-tych rokov sa vyznačujú poväčšine inšpiráciou antickou mytológiou, po prípade ak sa nejedná o bájnych hrdinov, historicky sa na nejaké udalosti veľmi neviažu, preto je Konštantín Veľký zaujímavou výnimkou. Treba ale povedať, že istotne si ani on na historickej presnosti veľmi nezakladá. Keďže ale dejiny tohto obdobia veľmi neovládam, bolo mi to vcelku jedno a na film som sa díval čisto z hľadiska záujmu. Ak môžem zhodnotiť, vo výsledku sa jedná o čisto priemerný (a snáď aj sériový) produkt, ktorý neurazí ani nenadchne. Výprava je trocha slabšia, davové scény armád sú vcelku uchádzajúce, herci prehrávajúci a film sa tak hlavne v druhej polovici za podpory pretiahnutej stopáže stáva často krát nudným. A pohľad na kresťanov čo sa radi pokrájajú aj na slížiky ... to sa musí vidieť. (16. hodnotenie, 2. komentár k filmu)

Hadí jáma a kyvadlo (1967)

,,NIE JE TO ONO. JEJ KRV MI DÁ ELIXÍR, KTORÝ POTREBUJEM PRE VEČNÝ ŽIVOT, ALE ONA NEMÁ DOSŤ STRACHU." __ Dokiaľ som si film nepozrel, nerozumel som jeho označovaniu za paródiu, keď v popiske nemá napr. žáner komédia vôbec uvedený. Je to vlastne strašná kravina, ale ak sa správne naladíte čaká vás slušná zábava i keď 80 minútovú stopáž je tu paradoxne skôr prepísknutá, keď polovicu z nej zaberá cesta v kočiari na ,,Drakulov" hrad. Pobavila ma tam scéna, keď kočiš informuje starého Shatterhanda, že sa blížia do stredu Vrchoviny, pritom po nejakých kopcoch široko-ďaleko nič.

Jánošík - Pravdivá historie (2009)

,,...A EŠTE SA HOVORÍ, ŽE MÁŠ V OPASKU ZAKLIATU SILU." ,,TO JE PREDSA OPASOK PO MNE. DAL SOM MU HO VTEDY KEĎ SA MI UŽ PUPOK DOŇ NEVOŠIEL. ALE TERAZ ASPOŇ VIEM, PREČO SOM NA STARÉ KOLENÁ TAK OSLABOL." __ Kade som chodil, len samú kritiku som na Terchovčana počul. Dokonca, keď mi už aj kamarát povedal, že ,,Panna Zázračnica je oproti tomu Shawshank", (obaja nevieme nájsť skrytú výnimočnosť tohto Uherovho diela) vravel som si, že na tom teda asi aj niečo bude a nakoniec sa dlho plánovaná návšteva kina ani nekonala. Keď sa mi ho teraz podarilo vidieť, opäť som sa raz utvrdil v tom, že netreba veriť davom. Film to nie je zlý, doplatil však na súčasný trend, kedy si väčšina ľudí myslelo, že bude vyzerať inak. Od Jánošíka však netreba čakať megalomanské epické dielo s kvantom davových scén a nespočtom mŕtvych (á la holyvúd) , ale už podľa podtitulu príbeh, na aký možno nie sme zvyknutí, no pritom je to doteraz najpravdivejšie vylíčenie života nášho národného hrdinu. Jánošík nie je rozhodne dokonalým, má však aj prednosti ktorých nie je málo. V prvom rade Agnieszka Holland má veľký cit pre detaily, čo je aj tu veľmi dobre vidieť. Interesantný je tiež pohľad do hlbokej a bohatej studnice našich folklórnych zvykov a národného mysticizmu. Žiadne výčitky taktiež nenachádzam ani na Štrbovej kamere, ktorú tú pre jej údajnú ,,roztrasenosť" v bojových či akčných scénach (rovnako postupoval aj Kaminski vo ,,vojakovi Ryanovi" a vyhral Oscara) viacerí odsudzujú a slušne odvedená je aj hudba. Pravdou ostáva, že príbeh či scenár je podaný neforemne, ale nikdy som sa nepristihol, že by som sa vyslovene nudil, skôr mi trocha chýbal pohľad z druhej strany, pretože celý film je rozprávaný prakticky len z pohľadu Jánošíka a keď ho naháňajú hajdúci, prišlo mi to, ako by spadli kdesi z neba. Záverečná poprava ma prekvapila určitou chladnosťou a intímnosťou (len účasť katov a pár pozorovateľov) a úplne posledná scéna má podľa všetkého svoje posolstvo, ale načo?

Ztracený svět (1925)

,,KTO MÔŽE POVEDAŤ, ČO MOŽNO ŽIJE V TEJ DŽUNGLI - TAK OBROVSKEJ AKO CELÁ EURÓPA." __ Stratený svet je míľnikom svojej doby a filmom, ktorý nestratil nič zo svojho čara ani po 85 rokoch a stál na prvopočiatku dobrodružných monster filmov. Stop-motion je v tomto filme úžasná a je až neuveriteľné ako prepracovaná bola táto triková technológia už na svojom začiatku. Navyše film je absolútne kúzelný, nie je vôbec tak naivný ako dnes už iné diela tej doby, dokonca sa nijako nevytratilo ani tempo a napätie a objaví sa aj pár rýdzo detinských vtípkov (katapult). Som teda plne spokojný. (57. hodnotenie, 12. komentár k filmu)

Zrození šampióna (2009)

,,KTO BY SI POMYSLEL, ŽE BUDEME MAŤ ČIERNEHO SYNA, NEŽ SME SPOZNALI DEMOKRATKU." __ Raz mi kamarátka vravela, že videla najlepší film svojho života pri ktorom sa nemohla zdržať sĺz. K jej filmovým odporúčaniam sa staviam skôr zdržanlivo, no keď som tu videl hodnotenie 86% a a množstvo chvály hlavne na Sandru, povedal som si, že na tom možno niečo pravdy bude a za stiahnutie predsa nič nedám. The Blind Side je priemerný film. Bodaj by sa veľkému negrovi nesplnil american dream, keď natrafil na famíliu v slušnom balíku, ktorej nerobí problém kúpiť mu káru za 22 litrov. Keby som sa aspoň dozvedel, prečo to tá Bullocková spravila, no počas filmu to nie je vlastne ani raz poriadne vysvetlené. Pokiaľ ide o Sandru, tá v 45-ke vyzerá stále exkluzívne, no rád som pohľadom spočinul aj ja jej dcére (Lily Collins). Jej opevovaný výkon ma však nijako mimoriadne nenadchol, hrá asi dve veľmi podobné polohy a síce nie zle, no len ľahko nadpriemerne. Okrem toho som niekedy len krútil hlavou ako taká povýšenecká a tvrdohlavá osoba mohla na seba zobrať to bremeno o polovičnej váhe dobre vykŕmeného prasaťa a tiež aj ako sa do všetkého pchá a vyzná sa. Nie som síce zástancom teórie ,,žene do ruky len dve veci: varechu a to druhé...", no tu to bolo občas až príliš. Celkom ma zato zaujala postava dámy vedľajších úloh Kathy Bates. Film nemá žiaden poriadny zvrat, je zabalený v takom sladučkom rodinnom balení, ja si však zuby šetrím...

Gulliverovy cesty (1960)

,,PEKNÝ ŽIVOT, NAHÁŇAŤ SLIEPKY." __ Gullivera by som označil za takého o niečo mladšieho brata Sindibáda (7th voyage of Sinbad) a to nielen kvôli Harryhausenovi, ale predovšetkým pre drvivú podobnosť obidvoch filmov. Začína to animačne rovnakými úvodnými titulkami, a pokračuje cez rovnaké lokácie (napr. pobrežie s útesmi - mnohokrát kompozične identitcké zábery) , kde sa pár rokov predtým nakrúcalo siedme dobrodružstvo bagdadského kapitána. Z predchádzajúceho filmu boli dokonca využité ako rekvizity (Gulliverov čln), tak aj kostýmy postáv. Vyslovene vyčítať to však tvorcom nemôžem, pretože hlavne v prvej polovici filmu odohrávajúcej sa orientálne ladenej v Liliputánii to vôbec nevadí. Zmenšovanie postáv sa v Gulliverovi Harryhausenovi vydarilo až nadmieru dobre (,,menšie" skúsenosti pri zmenšovaní mal už u princezny Parisi v... však už som to spomínal), oproti tomu ma mierne sklamala absencia nejakých príšeriek. Herrmannova hudba v Sindibádovi však bola omnoho lepšia, Gulliver sa zato môže pochváliť scenárom so slušnými dialógmi. Vo filme škrípu rovnaké veci ako aj v iných produktoch žánru, a na úplne čisté 4* u mňa nie je. Tie a možno aj lepšie by bolo ak by bol Gulliver filmom z môjho detstva. (37. hodnotenie, 4. komentár k filmu)

Alexandr: Něvská bitva (2008)

,,...CHCEL SOM TO VIDIEŤ NA VLASTNÉ OČI." ,,AKO KRÁĽOVNÁ ZO SÁBY CHCELA VIDIEŤ ŠALAMÚNA." __ Po tunajších rozporuplných hodnoteniach som bol mierne v rozpakoch či sa na film dívať, no po pozretí som bol vcelku spokojný. Film je miestami trocha nudný, réžia skôr priemerná a Alexander je na 13. storočie až príliš veľký moralista. Oceniť ale treba, že sa nesnaží pôsobiť lacno, zaujímavú pozíciu rozprávača, slušnú naturálnosť hlavne v bitkách a dokonca mi v pamäti utkvelo aj niekoľko obrazov (hlavne vďaka slušnej kamere). Ešte sa mi žiada doplniť, že posledná veta textu distribútora je úplná hlúposť a tiež by som povedal, že asi v 23. minúte sa na scéne chvíľku objaví Jiří Krytinář. 3.5* (38. hodnotenie, 6. komentár k filmu)

Covington Cross (1992) (seriál)

,,ANI SLÁVNY EXCALIBUR NEMOHOL BYŤ TAK... TAK PREKRÁSNY." __ Keď som bol ešte drobný tak som tento seriál úplne žral (rytieri a stredovek to bolo vždy moje) a nevedel som sa dočkať ďalšieho pokračovania a práve o to viac som bol zvedavý a hlavne na pochybách ako ho znovu po toľkých rokoch príjmem, keď sa mi ho teraz znova podarilo vidieť. A opäť raz to bol úžasný zážitok, zrovnateľným s detstvom a ostal som v údive koľko hlášok alebo scén si doteraz presne pamätám. Iste aj mne chvíľu trvalo kým som si zvykol na tú ,,Beverly Hills" štylizáciu akým je tu neprávom nazvaný, ale ak sa tento fakt príjme, niet už veľmi čo vyčítať. Okrem toho si tu zahrala manželská kráľovská dvojica z Excaliburu a pretože mám pre ten film slabosť, nemohol som si občas odpustiť utrúsiť odtiaľ nejakú hlášku (keď sa v prvom diely Nigel ,,Artuš" Terry chňápe so synom jeho protivníka nešlo nedodať: ,,Excalibure, vzývám tvou sílu" :-)). Inak ma tiež zaujal pohľad na tu skôr dobrotivého kráľa Eduarda I., ktorý v Gibsonom prevedení škótskej národnej histórie je zase inakšie kvietko. Seriálu by sa dalo vyčítať veľa drobností, no pritom žiadna poriadne. Niektoré epizódy mohli mať viacej nápaditosti a sem-tam haprujú rôzne vývoje postáv + to, že po prvom diele jeden z Greyových synov záhadne mizne. Výprava je však veľmi slušná, rovnako tak aj hudba a Paul Brooke v úlohe mnícha tu len dokazuje, že je jedným z najlepších anglických hercov vedľajších úloh.