Pomsta mravenců (2008) (TV film)

,,MOŽNO SOM BLÁZON, ALE MNE TO PRIPOMÍNA KÁBLE NA POČÍTAČ." __ To, že naša distribúcia sa obyčajný názov ,,Úľ" rozhodla po zrejmom ,,megaúspechu" Marabunty prekrstiť na jej akože pokračovanie ma zo začiatku iritivalo, nakoniec ale majú tieto filmy nemálo spoločného (obidva u mňa 1*) a ak by som mal ,,dvojke" vyčítať len toto, bolo by ešte dobre. Ináč mám tieto filmy rád, no tu som mal naozaj čo robiť aby som to dopozeral. Hlavne zamrzí, že sa všetko tvári neuveriteľne vážne, pritom je to tak dementné, že by im to nezhltlo snáď ani 5 ročné decko. Oproti Marabunte sú to o niečo lepšie efekty, i keď zrejme robené na tom ,,mravčom počítači", ale čo už, miestami sa celkom drží hudba. Tak ma napadá, či sa tvorcovia neinšpirovali Anakondou a tiež aj Chobotnicou (inak tiež v originále Deep Rising)...hmmm... (5. komentár k filmu)

Bílá velryba (1956)

,,KEBY BOH CHCEL BYŤ RYBA, TAK BY BOL VEĽRYBA." __ Jedna z klasík môjho detstva, ktorú som si vždy rád vychutnal, no už peknú riadku rokov nevidel, takže som možnosť pozretia vrelo privítal. Fantastický dobrodružný príbeh vie nielen očariť každého malého chlapca, ale i bežného človeka túžiaceho po dobrodružstve, aké sa dnes už len tak nevidí. Diabolský Gregory Peck (,,ACHAB." ,,KTO JE ACHAB?" ,,PRE TEBA KAPITÁN ACHAB." ,,KTO JE KAPITÁN ACHAB?") posadnutý osobnou pomstou neváha ísť tak povediac ,,cez mŕtvoly". Predsa len však ma niektoré okolnosti pri hodnotení filmu nútili ísť na 4*. V Technickom spracovaní nad ktorým sa človek dnes už skôr pousmeje (vo svojom vzniku však určite jeden z kladov filmu) by som zásadnú chybu nevidel, skôr mi vadilo hlavne postupná teatrálnosť a pátos. Taktiež veľký John Huston sa tu vo svojej práci nepretrhne, čo je myslím na škodu. Záverečný lov bol však fantastický, to sa musí uznať a posledný záber krásne symbolický. Greenpeace musí film samozrejme kliať oči :-) no vo finále vlastne vyhrali. ,,TAK SME ULOVILI PRVÚ VEĽRYBU A ZVARILI JEJ TUK NA JEMNÝ ČISTÝ OLEJ VĎAKA KTORÉMU BUDÚ SVIETIŤ LAMPY V TISÍCOCH DOMOVOV, HODINY BUDÚ TIKAŤ NA KRBOCH A MOŽNO POMAŽE AJ HLAVU KRÁĽA." _ P.S. dabing MGM opäť hrozný.

Poslední údolí (1971)

,,MODLITBA, POKIAĽ VIEM, JE LEN ILÚZIA." __ Po dlhšom čase sa aj mne podarilo vidieť tohoto nenápadného favorita databáze a aj keď som to troška zvažoval Posledné údolie si plné hodnotenie zaslúži, nakoľko ako pred rokmi aj dnes je ho možné označiť za mimoriadny film (pritom zvláštne, že nedosiahol žiadneho ocenenia). Okrem nepopierateľnej filozofickej roviny by som jeho jeho klad videl v krásnom nádychu mysticizmu, ktorý ruku v ruke s vizuálnym štýlom predvádzajú neopakovateľné predstavenie. Radu úvah a diskusií o otázkach viery a náboženstva medzi katolíkmi a protestantmi je potom (možnom s menšou nadsázkou) prirovnať k neskoršiemu Menu ruže. Celkovo je film postavený na zrkadlení cirkevného a svetského života a ich vzájomných stretov. Spomínaná Barryho hudba je síce pekná a vie dotvoriť atmosféru, je v nej ale cítiť ovplyvnenie jeho skorším ,,Levom v zime" (napr. nástup zboru v pekných úvodných titulkoch). K tejto skutočnosti ale výhrady nemám. A ešte by som sa pridal k poznámke liquido26 - naozaj priam ľubozvučná angličtina.

Mzda strachu (1977)

,,NIKTO NEMÔŽE BYŤ LEN ,NIČ VIAC´ ." __ K tomuto filmu som sa dostal vďaka výbornému soundtracku od Tangerine Dream, ktorý by som pre jeho silne elektronický a nemelodický, zato však úžasne atmosferický základ radil skôr do sci-fi žánru a až o niečo neskôr som sa dozvedel k akému filmu bola v skutočnosti táto hudba zložená. Po jeho pozretí môžem konštatovať, že hudba mi prišla lepšia na samotnom albume, vo filme sa miestami stráca akoby ju nebolo počuť. Pôvodný francúzsky film sa mi zatiaľ nepodarilo vidieť, no podľa všetkého je ešte lepšie spracovaný ako tento vydarený remake. ,,Čarodej" je snáď po všetkých stránkach parádny film, či už sa to týka hereckých výkonov, technických dispozícií, spomínanej nervy drásajúcej atmosféry (a to nielen v scéne prechodu mosta) bezpochyby dosiahnutej za podpory režiséra, pre ktorého však paradoxne znamenal odchod do ,,druhej ligy". Začiatok filmu sa môže zdať byť rozťahaným, rozhodne však nenudí (ako aj film celý) a je potrebným ako pre zoznámenie s postavami, tak aj pre úplný pesimistický záver. Drobne prilepšených 5* je tak v tomto prípade na mieste.

Vlčice (1982)

,,NAZVAL SI MA SUKOU, TAK AKO SUKA ZDOCHNEM." __ Vo väčšine prípadov sa tu viem približne stotožniť s percentuálnym hodnotením filmu aj s názormi iných užívateľov, no práve Vlčica sa dá radiť ku známemu úsloviu: Výminka potvrdzuje pravidlo. Pamätám si ako tu ešte pred istým časom mal tento film hodnotenie okolo 86% s chválami dotýkajúcimi sa nebies, čo však už o niečo pokleslo no i tak sa pýtam: o čom to tu toľkí tak točia? Aká hrôza, zastavovanie srdca, ježenie vlasov a nedajbože ešte aj atmosféra - čo tí ľudia pozerali iný film? Môžem napísať, že som od Vlčice čakal hodne a bol som na ňu aj patrične naladený, vo výsledku som bol však značne sklamaný. V prvom rade film je polovicu stopáže vlastne dosť nudný, chýba mu poriadna atmosféra čo je možno do istej miery zapríčinené jeho viditeľnou lacnosťou. Čakal som nejakú zemitosť a naturalistickejšie spracovanie, krv, špinu a pod. Miesto toho sa mi skôr zdalo, ako by som sledoval nejaký film z poľského národného obrodenia obohatený o milostné hrátky. Myslím, že film má zbytočne obšírny dej, kde sa sem-tam nájde nejaká nepokojnejšia scéna aj to v najviac vydarenej poslednej polhodine. Ako už bolo spomenuté, ak by sa jednalo o poviedku, všetko mohlo byť o triedu lepšie zvládnuté. Z poľského vlkolačieho (?) ,,kultu" tak na poli nudy a priemernosti vyčnieva akurát výkon hlavnej hrdinky, občasne vydarená hudba a letmý náznak atmosféry. V budúcnu však tomuto filmu šancu na zlepšenie dám.

Free Radicals (1958)

Prvý šetrič obrazoviek monitorov. (7. komentár)

Zálesák (1966)

,,NIE SI NA PREDAJ? BRAL BY SOM ŤA AJ S LUSTROM." __ Zálesáka som videl kedysi pred rokmi, už ani neviem kedy presne ale viem, že to bolo jednu nedeľu na ČT 2 a v ten večer malo na HBO premiéru Statočné srdce. Porovnávanie týchto dvoch filmov by bolo isto od veci, ale ak by som sa mal predsa vyjadriť obidve snímky považujem za mimoriadne kvalitné. Azda najviac ma vo filme zaujalo predovšetkým jeho surové spracovanie, ani na rok vzniku nijako neprikrášlujúce realitu ťažkého života v divočine ako to občas vtedy bývalo vznikom (jemnejšia chvíľka ako kŕmenie veveričky sa tu mihla len v jednom zábere). Scéna keď ranený Oliver Reed bojuje proti svorke vlkov o holý život má vo svojej brutalite a celkovom podaní stále veľmi silný náboj. K autenticite tiež prispievajú skvelé výkony oboch hlavných predstaviteľov, ako často krát až neuveriteľne neotesaného, surového a hrubijánskeho Olivera Reeda, tak aj jeho nežnejšia polovička nemá a nenápadne pôvabná Rita Tushingham, predvádzajúca snáď ešte lepší výkon. Veľké pozitívum vidím aj v tom, ako tu už spomenul tahit, že film sa nesnažil byť ,,niečím viac", čím vlastne dokonale splnil všetky predpoklady byť ideálnym dobrodružným filmom. Doteraz tu opomínanú hudbu je taktiež možné označiť za dostatočne uspokojivú.

Pevnost Saganne (1984)

,,MÁM ČESŤ VÁM OZNÁMIŤ, ŽE TU TO VŠETKO STOJÍ ZA H*VNO." __ Nie som síce žiaden veľký romantik, ale tieto výpravne produkcie odohrávajúce sa začiatkom 20. storočia si pozriem vcelku rád. Prečo však tento film musel trvať 3 hodiny, keď 50% času sa tam prakticky nič nedeje - teda okrem nehoráznej nudy. Iste, film má naozaj skvostnú kameru snímajúcu nielen prenádherné púštne scenérie a krásne znie aj hudba (za obidve tieto veci by sa nemusel hanbiť ani Leanov Lawrence z Arábie, i keď mne Saganne skôr pripomínal novšie Štyri pierka), avšak to je na ponúkané parametre akosi primálo. A vôbec nechápem prečo tu film za dajme tomu tri bojové scény (z toho dve majú asi 1 minútu) nesie žánrové označenie akčný a vojnový? Veľmi slabé 3* a s druhým pozretím už nerátam. (napísané 13. 10. ´09, 6. komentár k filmu)

Gargoyl (2004)

,,CELÝ TENTO HROZNÝ PRÍPAD JE AKO POVIEDKA OD EDGARA ALLANA POEA." __ Tento druh filmov si vždy rád pozriem i keď od nich žiadne veľké umenie nečakám. Po zhliadnutí Gargoyla som si len neveriacky povedal: Tento film má len 23%? Samozrejme, že ako i jeho ,,kolegov" aj jeho trápia rôzne nešváry kde logika pár krát silno zaškrýpe. Gargoyl má však aj množstvo kladov - predovšetkým atmosféra (síce nie bohvieaká, no iným filmom z tohto súdka zase úplne chýba), obomletý ale fungujúci príbeh, obstojné efekty ale hlavne fantastickú HUDBU (soundtrackom by som nepohrdol) za ktorú by sa nemusel hanbiť hociktorý z popredných filmových skladateľov. Trocha mi vadil mierne uponáhlaný záver a akože vtipná možnosť pre pokračovanie, aj tak som bol minimálne za 3*. A keďže je film v žánri vlastne svetlou výnimkou (oproti nedávno videnému Kyklopovi je Gargoyl Forrest Gump), nemám nič proti aby som ešte mierne neprilepšil. Zrejme najlepší film Jima Wynorského. 3.5*

Kyklop (2008) (TV film)

,,VEDEL SOM, ŽE AKONÁHLE MA DAVY OBČANOV UVIDIA S CHYTENÍM KYKLOPOM BUDE CIRKUS" ,,A CIRKUS TO BOL..." __ Aj napriek nevalným kvalitám mám tento druh filmov veľmi rád a ako náhle som sa dozvedel o námetovo vďačnom Kyklopovi, hneď ma zaujal a pravidelne som si čítal všetky, hlavne kritické, komentáre. Myslím si však, že tento film si také opovrhovanie nezaslúži. Vo svojom žánri tvorí lepší priemer a je len na škodu, že tvorcovia zahodili takmer celý ponúkaný potenciál. Väčšiu časť filmu preto tvoria mocenské intrigy v starom Ríme, avšak pre neskonale dementný scenár sú k zaplakaniu. Príbeh chudáčika kyklopa (nechápem prečo sa film volá v originále Cyclops, keď v ňom vystupuje iba jeden) sa tak mnohokrát odsúva natoľko, že postupne sa na neho zabúda. Pritom práve on vyrába najväčšie ,,porcie" zábavy tohoto filmu. Toto ma miestami dosť sra*o a tiež i to, ako sa v mnohých oblastiach k tomuto filmu pristupovalo. Napr. záber na Rím pri úvodných titulkoch je vystrihnutý s televízneho Spartakusa (2004), tak isto ako aj lesný boj medzi otrokmi a Rimanmi. Rovnako do očí bijúca je predovšetkým v arénových scénach inšpirácia Scottovým Gladiátorom. Trpký záver, kde by som ako malý určite aj vyronil slzičku ukázal, že hranica medzi slobodou a smrťou je neuveriteľne tenučká. Nech žije republika!