Krakatice (1996) (TV film)

,,ALE ČO NÁM NATO POVIE GRAVES?" ,,LEPŠIA OTÁZKA JE, ČO MU POVIEME MY." __ Ako aj pre iných i pre mňa to je jeden z filmov, ktorý som ako menší rád pozerával a teda mám k nemu osobitý vzťah. A aj keď som v ňom po rokoch objavil mnoho slabín, stále má veľmi dobrý feeling a dokonca nebyť predovšetkým slabších efektov, bolo by ťažké rozpoznať jeho televízne korene. Krakatica preto v mnohom nad svojimi kolegami z rovnakého súdka vyvstáva ako nadpriemerný film a na televízny produkt disponuje bohatým hereckým obsadením a už spomínanou solídnou hudbou, ktorá dopomáha filmu na jeho atmosfére. Čo by sa dalo vyčítať je práve stopáž, ktorá síce drží pozornosť, no ku koncu som viacej očakával titulky než vyvrcholenie príbehu. Ten je zaujímavo košatý (schválne nepoužijem slovo epický), povedal by som, že je rozhodne ku prospechu filmu, len ako to už býva niekedy je predvídateľný, inokedy nelogický a tie ,,Beverly Hills" pasáže radšej nechám tak. Vo výsledku tie 3* nie sú úplne čisté, avšak niekedy má film naviac, občas na menej, ako pri prílive a odlive...

Pochyby (2008)

,,POCHYBNOSTI MÔŽU BYŤ ROVNAKO MOCNÝM A VYTRVALÝM PUTOM AKO ISTOTA." __ Ďalší zástupca rady malý veľký film. Ešte pred príchodom filmu do kín som nemal pochýb, že pri takom kvalitnom obsadení (Streep - Hoffman) bude Doubt minimálne v oscarových nomináciach. Potom predovšetkým Hoffmanova rola je výborne zahraná; ako keby sa tento herec pre zvráteno-úchylné postavy priam narodil. Zamrzí však určitá dejová jednoduchosť, kedy ak vezmeme u úvahu závažnosť témy (či aspoň pochybnosti o nej) sa nekoná žiaden výraznejší zvrat ak nepočítam hádku v riaditeľni. No a ževraj to je mysteriózny film?

Kam orli nelétají (1968)

,,...SCHOVAJTE MI KÁVU." ,,BUDE UŽ STUDENÁ." ,,TO NEVADÍ, AJ TAK JU NEUVARÍTE DOBRE." __ Toto je jeden zo super starých, vojensky zameraných filmov (spolu s ,,Najdlhším dňom" to najlepšie čo som zatiaľ videl) a ja som si ho takmer náhodným stiahnutím po rokoch krásne pripomenul. Klady tu už boli nespočet krát zmienené a mne ostáva len napísať, že sú z môjho pohľadu určite pravdivé. Richard Burton patrí medzi mojich obľúbených hercov a ak sa k nemu pridá Clint Terminátor, ktorý by dokázal vojnu za pár týždňov vyhrať, výsledkom je inteligentný filmový zážitok, navyše obom pánom to v uniformách SS naozaj sluší. Menšie trhliny a ,,len" 4* má na svedomí fakt, že film je úplne zbytočne občas dopletený a u spomínanej scéne u krbu som mal v hlave len dobrý zmätok. Práve kvôli tejto skutočnosti a tiež pre niektoré ďalšie deje, sa akoby strácala v celkovom kontexte logickosť. Tieto vrtochy však počas filmu prekrýva príťažlivé zasnežené prostredie alpského masívu, len dodávajúce všetkému na originálnej atmosfére. Hudba, výprava, kamera aj strih (nie až natoľko spomínanej rýchlosti) sú aj napriek pokročilému veku snímky na stále skvelej úrovni. Inde možno premrštená stopáž tu nie je žiadnym handicapom. Práve naopak.

Sfinga (1981)

,,...SÚ TU SAMÉ HOVÄDÁ." __ Od tunajšieho hodnotenia som neočakával žiaden mimoriadny zážitok. Nakoniec som teda nijako sklamaný nebol a pravdou je, že v z drvivej väčšiny je tento film podpriemerný. Tešil som sa na sľubné herecké obsadenie, no Sir John Gielgud sa poberie k Anubisovi než by ste stihli mrknúť, postava J. R. - Daviesa je absolútne nevyužitá a zo začiatku veľmi solídny Frank Langella sa postupne necháva unášať vlnou ostatných parodicky hrajúcich hercov. A zlého humoru či parodovania všeličoho možného je vo filme toľko, až sa mi miestami zdalo, že sa jedná o nevydarenú komédiu. Vo výsledku teda nie vyslovene nudné, len hlúpe a plné nezmyselných zvratov, až sa divím, že to nenominovali na žiadnu Zlatú malinu. Zvláštne ako dokáže uznávaný režisér nakrútiť tak nevyrovnaný film. Povšimnutie si zaslúži miestami vydarená hudba, no vôbec nechápem prečo sa film volá tak, ako sa volá. (1. komentár filmu)

Tyranosaurus: Zhouba Aztéků (2007) odpad!

,,BOH BUDE S VAMI. ALE JA NIE." __ Tyranosaurus bežne nevrhá tieň, nie je ho vôbec počuť a vidieť aj keď je len na dva metre od vás, Cortézova ,,armáda" číta asi 6 mužov vyzbrojených asi o 200 rokov mladšími puškami (to isté platí aj o plachetnici) a jedným delom, náčelník fandí vo futbale Nemecku, pyramída ako je na obrázku je naozaj len na obrázku... To je realita tohoto filmu, bohužiaľ až nehorázne krutá. Na jednu hviezdičku to nevytiahne ani jediný duchaplnejší výkon Jacka McGeea, a tiež pretože aj u iných filmov vítaná 85 minútová stopáž sa tu až neuveriteľne vlečie. A to mám inak túto filmovú sortu celkom rád.

Megalodon (2002)

,,TO JE VÁŽNE ÚŽASNÉ." ,,ÁNO, NA DISCOVERY TI UTRHNÚ RUKY." __ Až tak prehnane kriticky by som tento film ako sa o ňom píše v odpadových komentároch nevidel. Ono je pravda, že tomu miestami citeľne chýba logika (z 22 člennej osádky ropnej plošiny vystupuje vo filme asi 8 ľudí, ten zvyšok ako by útok megarybičky vôbec nezaujímal a mali to celé na háku) a atmosféru to tiež bohvieakú nemá, ale to je u týchto filmov úplne bežné tak čo potom? Dokonca by som povedal, ako tu poznamenal aj Paldini, že do príchodu hlavného aktéra má film omnoho väčšie napätie ako potom. Najväčšou chybou tu je, že v druhej polovici (alebo v poslednej polhodine ak chcete) chýba ako akcii tak aj rybke väčšia dravosť a žiadne nervydrásajúce scény netreba čakať. Tie efekty nič moc, ale v žánri som videl už aj omnoho horšie, takže sú na takej priemernej úrovni. Nenudil som sa však ani chvíločku, páčilo sa mi tiež prežitie viac ako dvoch jedincov, takže tie 3* s polovičným prižmurením oka môžem kľudne dať.

Skafandr a motýl (2007)

,,E, S, A, R, I, N, T, U, L, O..." __ Filmy o ťažko nevyliečiteľne chorých nevyhľadávam, u tohoto filmu som sa však rozhodol urobiť výnimku (hlavne preto, že v TV nič lepšie nešlo) a môžem smelo prehlásiť, že je to zatiaľ najlepší film, aký som z tejto tématiky videl (ak sem neradím Slonieho muža). Všetky štyri nominácie na Oscara sú rozhodne zaslúžené a dosť by som polemizoval či ,,Až na krv" vyhralo zaslúžene pred v mnohom novátorskou a symbolicky záberovou kamerou ,,Spielbergovho" Janusza Kaminského. Česť však patrí aj výborne hrajúcemu Mathieuovi Amalricovi a tiež sympatickej drobnej úlohe legendárneho Maxa von Sydowa. Osobitne ma dosť zaujal personál nemocnice, ktorý sa mi zdal aspoň z pohľadu našich pomerov až priveľmi starostlivý a ústretový. Dúfam, že mne ani nikomu z mojich blízkych sa nikdy nič takéto nestane. Takmer 5*.

Havajané (1970)

I keď nerád, ale musím dať len 2*. Film má pomerne zaujímavý námet len je podaný veľmi vlažne a nezaujímavo. Väčšinu prepísknutej dva a štvrť hodinovej stopáže som sa skôr nudil, prípadne plne nerozumel niektorým súvislostiam. Myslím, že zato z časti môže aj nevydarený strih, ktorý bez nejakého výraznejšieho upozornenia preskakuje dianie zaberajúce obdobie mnohých rokoch, u mňa poznajúc hlavne vďaka postupne šedivejúcemu Hestonovi. Najzaujímavejšia mi prišla pasáž na ostrove malomocných Molokai (Hestonovi z Ben-Hura určite známe), avšak i tá sa poľahky stratí. Malo to vlastne nejakú myšlienku? (3. komentár k filmu)

Stanley a Iris (1990)

,,...VŠETKO JE MOŽNÉ." __ Spomínam si, že keď som tento film pred riadkom rokov videl, udivil ma svojou jednoduchosťou a krásou. Dnes mám k nemu niekoľko výhrad, avšak stále mi nepríde vhodné dať mu 3*. V snímke hlavne dosť kolíše logika De Nirového detstva a s tým spojený jeho analfabetizmus. Občas sa tiež objavia niektoré ustálené klišé, no obidvaja hlavní predstavitelia sa síce herecky nepretrhnú, ich výkony však rozhodne nie sú priemerné čo svedčí o ich veľkých skúsenostiach. No a Stanleymu som na konci jeho prekonanie analfabetizmu a pracovný i osobný úspech naozaj veľmi prial. Škoda len hrozného dabingu MGM s Vladislavom Benešom (De Niro), pamätám si ešte na pôvodný. Málokto má oprávnenie prepožičiavať Bobbymu hlas.

Stínové komando 2 (1999) (TV film)

,,BOHUŽIAĽ NIE JE TO TVÁR AKÚ SOM CHCEL, ALE NEMÔŽE BYŤ KAŽDÝ BRAD PITT." __ Sú filmy, ktoré nie sú o len ,,hviezdičkách" (napr. Lynchova Mazacia hlava) a skutočné objektívne hodnotenie sa im dáva naozaj ťažko. Tento film som si pozrel náhodne na byte s kamarátmi a takmer dve hodiny bol pre nás výborným zdrojom zábavy. Najprv som chcel filmu s fleku napariť 5*, no nakoniec uprednostňujem zlatú strednú cestu. Film totiž v týchto vodách drží hlavne Hogan, pretože sa stará o dostatok zábavy v akčných scénach, inak sú ,,kecacie" pasáže pre dialógy ako z pera 5-ročného dieťaťa ubíjajúce. Moje 3* tak zrejme vyznievajú nadhodnote, myslím si však, že umelecké ambície tvorcov boli minimálne a tak toto dielko nijako nespizdili. Na a záverečný odchod z bojiska sa jednoducho musí vidieť.