Rychle a zběsile 6 (2013)

4/10 a hate Tak. A mám toho právě dost. Nepovažuju se za nějak extra náročnýho diváka. V kině jsem schopnej mnoha filmům odpustit hodně. Prostě ten zážitek, velký plátno, zvuk... Tak trochu i ten davovej zážitek má něco do sebe. Domácí kino mi (narozdíl od mnoha přítomných) ani jedno z větší části nenahradí. Když už je tohle řečeno... Před pár týdny mě zklamal Oblivion, pak mě proti všem předpokladům zklamal i Iron Man (ne tolik, naštvanej už nejsem), no a teďka završilo můj černej měsíc v kinech Rychle a Debilně. Asi za to trochu můžu já sám. Nepatřím k fandům týhle oktanem nasycený značky. Viděl sem akorát první díl, který se mi docela líbil, a pak až díl pátý. Auta a tunning mě nic neříkají a tak mě nalákalo ono odbočení k heist movie. A musím říct, že se mi pětka dost líbila a osmičku bych jí napařil okamžitě. Takže jsem dal šanci v kině i šestce. Do kina jsem si to přifrčel svou epesní deset let starou Fabií 1.4 MPI (bez nitro úpravy), zasedl do sedačky, pohledem změřil vyprodaný kino (Weekend, I guess) a sledoval. V trailerech mě nejvíc překvapila World War Z, která na plátně působila asi tak 3x líp jak na monitoru počítače. A pak to začlo. Jelikož sem četl první dojmy Hlada a Imfa, tak sem věděl, že musím vypnout mozek. S tím už sem do kina šel, takže sem neměl problém zařadit neutrál a mozek sem odložil v podzemním parkovišti ve Fabii. Film začal, a já sem se těšil na debilní zážitek, kterej bude protkanej nezapomenutelnejma akčnímá scénama, kde prim budou hrát dlouhý a přehledný záběry a kinetika na druhou. Ne, nešlo to. Už cca po dvaceti minutách sem se cítil jako kdybych byl v zajetí a po vzoru Mechanickýho Pomeranče musel čumět na vymejvárnu. Měl sem pocit, jako kdyby můj mozek byl oblek Tonyho Starka a snažil sem se ho vzdáleně přivolat ze vzdáleného zamknutého auta. Ale mozek nechtěl být nikde v blízkosti tohodle. Ok, je to debilita, ale ta akce je přece skvělá, ne? Není. Když už po pár minutách nesnáším úplně všechny charaktery na plátně (líbila se mi Gal Gadot, ale za to nemohla), tak jim logicky nemůžu fandit. Ty vole, Jirko, když nemůžeš fandit charakterům, tak aspoň fandi těm autům, ne? Ne, každý druhý fáro mi přišlo stejný a fajn zvuk a občasnej libovej záběr nemohli zabránit v tom, že sem jasně začal pociťovat syndrom Transformers 2. Všeho bylo strašně moc, nevyznal sem v tom, po chvíli mě to nezajímalo. Nebyla tam jediná scéna, která by mi naježila chloupek na bradavce. Nebylo tam prostě nic kulervoucího. Jenom konstatní přísun dalších a dalších aut, závodů, honiček, romlácenejch aut, dalších rozmlácenejch aut, a pak jednoho letiště, který bylo dobře 50 kilometrů dlouhý. Říká se, že každá recenze je subjektivní. Můžete si říct, že sem zmrd, co jezdí Fábií, sní o tom, že si koupí pilotní kurz na ultralight a zbytek investuje do psího žrádla pro jednoho 16 let starýho jezevčíka. Ale tohle jde prostě komplet mimo mě. Závidím lidem, který si to dokážou užít. Já vypnul mozek a dal sem tomu šanci, ale ten film mě dokázal iritovat jako už dlouhou dobu žádnej snímek. P.S To upozornění na konci vyvolalo největší salvu smíchu za celý promítání filmu. Všude po světě se řeší, že akční filmy a herní střílečky jsou na plátnech nebezpečný, protože nějakej zmrd si sežene zbraň a napodobí to, co ve filmu vidí. Když už chcou něco řešit, tak ať neřeší to, že v Americe mají špatný zákony a každej si tam zbraň může koupit (zatímco ve většině světa ne). Ať řeší to, že auto má dneska každej osmnáctiletej jouda a je mnohem pravděpodobnější, že si vystřihne závod ve městě a někoho zabije. Auto má každej, pistoli nikdo. P.P.S Už se nemůžu dočkat, až do kina přijde novej Star Trek a Superman. Už chci v kině narazit (pro změnu) na kvalitní a nářezový filmy.

Podfukáři (2013)

10/10 aneb protiproud bez pana Hájka a plno disclaimerů Vrátil sem se z kina, sem nadšenej jak velbloud vidící po tech měsících oázu, a těch neobjektivních a nadsazenejch 10/10 se nepokusím obhájit, ale spíš vysvětlit. Podupozornění: Bude to dlouhý a než vůbec začnu, tak vás otrávím sedmi disclaimery. Disclaimers following... 1. Jsem ovíněn a po delší době čerstvě zamilován. Emo hlídka si může dát pohov. 2. Prakticky všechny výhrady, které si v reakcích na tento film přečtete, se jenom velmi těžko rozporují a velmi často jsou oprávněné. 3. Je to snad první letošní film, kterej sem si v kině fakt neskutečně užil 4. Doteď sem neviděl ten Star Trek. Ze zamýšleného odpoledne v Praze se vyklubali 4 dny, kdy jsem do kina nebyl schopen dojít (byť sem se dvakrát snažil). 5. Lidi, co tvrdí, že tohle patří na obrazovky televize a ne do kina, jsou divní a nebezpeční. 6. Od začátku roku jsem se snad u každýho filmu shodoval s Jokerem. Mám radost, že sem tuto smutnou sérii tímto protrhl. 7. Pokud si Emo hlídka nedala pohov, a čte to, tak ještě řeknu, že ženy jsou nevypočitatelné bytosti s postraními úmysly. Ale ne všechny sovy jsou tím, čím se zdají být. A teď k samotnýmu filmu. Poprvý od Dark Knight Rises jsem pár minut před koncem slyšel ono dlouhý a táhlý "wow". Při příchodu do sálu jsem se toho filmu dost bál. Bál jsem se překombinovanýho děje, dementní pointy, rezignace na logiku... Nakonec se ukázalo, že až poslední obava byla oprávněná. Rozumím tomu, proč je tomuhle snímku tak nadáváno. Ano, logiku tu opravdu raději nehledat. Ale sám sebe jsem se musel na konci zeptat. Vážně mi to vadí? Tohle je heist movie. Žánr, kde už v minulosti bylo řečeno vše a přijít s něčím překvapujícím a nečekaným je prakticky nemožný. Tenhle film v tomhle podle mě proti všem předpokladům uspěl. Film s divákem nehrál rovnou hru (jak už bylo dřív řečeno) a já mu za to děkuju. Jenom TOHLE totiž v dnešní době může zabezpečit přechcání diváka. Dnešní filmožrout je přežranej point, mindfucků a všeobecnýho ochcávání. V dnešní době, kdy měsíce před filmem vycházejí trailer, "fičurety, a rozhovory jak na běžícím páse, už často není problémem odhadnout děj a pointu ze samotných upoutávek. Divák často jde do kina už s tím, že nechce být přechytrařen. Nevím, jestli sem byl v kině plném diváků, co měli na čele nápis "tabula rasa", ale fakt sem měl pocit, že konec nikdo nečekal. Ano, chytráci se budou hádat, že to věděli už po patnácti minutách atd, ale to mě trochu připomíná Andreje Anastasova a jeho machrování v devadesátých letech, že dohrál každou adventuru. To už je prostě profesní deformace. Bez toho, aby k tomu film (hra) zavdával(a) příčinu, budu kombinovat tak dlouho, až jeden z možných výsledků bude ten správný. Ale za to už ten film nemůže. Tohle pro mě byl svěží vánek do zatuchlých kinosálů, kterej přinesl výbornej žánrovej snímek, kterej bavil a udivoval celou dobu trvání, a na konci nabídl výborný a hlavně nečekaný vyústění, který člověku vyloudilo velkej úsměv na tváři. Strašně mě mrzí, jak je to teď všude strhávaný, jako průměr, nebo dokonce podprůměr. Mejch 10/10 ti je samozřejmě nadsazenejch, ale kolikrát jste přidali filmu nějakej ten bodík navrch, když jste byly nadšený, ale všichni kolem vás ten film trhali na cucky?

V zajetí démonů (2013)

Ted sedim na dvanactce na zahradce a piju vodku. Z kina sem vysel pred pul hodinou. Dve vylite koly v sale, jedna z casti na mou nohu. Film intenzivni naser, kterej si chci zopakovat osamote. Sal byl narvanej holcickama ocekavajicima nejaky paranormal activity a toho revu bylo az moc. Jiny hodnoceni nez absolutorium uprimne nechapu, tohle byla naprosta hororova spicka, ktera tady nebyla od.... No.... Od, ani vyborny Insidious se nechyta. Fakt uz nevim, co byste chteli.Jinak prvni kola byla vylita pri nam dobre znamem plesk plesk ve sklepe, druha kupodivu pri veseni pradla. Wan to ma neskutecne v ruce, neboji se cekat na lekacku klidne minutovym peklem aby pak prisla necekane z mista, ze ktereho nechcete aby prisla. Fakt nevim, s cim to za posledni roky srovnat. Je to mnohem silnejsi jak insidious, mnohem lepsi jak sinister. Za posledni roky me podobne desil maximalne thajskej Shutter. Povinne vsichni padejte do kina !!!!! (POZN - pozdě...)

Elysium (2013)

Opravdu to bylo hloupé, zbytečné, zmatečné, nudné a zvrácené. Imfovi se po Districtu za tu jeho legendární větu každej smál, ale nakonec se ukazuje, že kdo se směje naposled ten se směje nejlíp. Vidět to někde podruhý, tak trpím jak pes. Ale ten Kruger zajímavej byl. To zas jo.

Rivalové (2013)

Chtěl bych poděkovat Slovákům, že mají tak nádherné slovíčko "zimomriavky". Jinak než tímhle slovem totiž poslední půl hodina tohodle filmu nejde popsat. Poprosil bych oskara pro Laudu. Pardon, pro Brühla. God that was good...

Gravitace (2013)

Blíž už to do vesmíru nebude. Baldýnský to vystihl naprosto přesně

Zmizení (2013)

No, už dlouho mě u žádnýho filmu, kterej sem dobrovolně sledoval, nebylo tak zle. Chvílema neskutečnej psychickej teror a film, kterej už vážně nikdy nechci vidět. Ano, všichni před tím varovali a bylo to režisérskej záměr, ale stejně toho chvílema bylo až moc. Možná sem do toho byl příliš ponořenej. Vzhledem k tomu, že člověk furt hledá indicie, tak odvrátit oči od plátna vážně nejde. Jsem někde mezi 7 a 8 z deseti. Rozhodně sem se nenudil, ale.... Pointa mě teda hodně zklamala. Člověk se u toho filmu potí, prožívá to a čeká aspoň odměnu v podobě spadlé čelisti a velkýho překvapení. Bohužel, nevím jak u vás, ale u mě se to nedostavilo.

Plán útěku (2013)

Řekněte sýr . V kině docela fajn, ale vejš jak 6/10 to nebude. Moc dlouhý. Hodně to zachranujou jednotlivý geniální okamžiky. Zvlášť zpomalovačka Arnolda s jednou nejmenovanou zbraní :)

Pochybná žena (1946)

There's one more drink left apiece. It's a shame about the ice. What is? Gone. Who's gone? The ice. Začínám být Hitchcock pozitivní. A Cary Grant s Ingrid Bergman mě zase jednou dali pořádnou facku za to, že tyhle černobílý klenoty nenakoukávám tak, jak by si zasloužily. Bylo to hrozně silný. A ten závěr

Na pokraji slávy (2000)

So George, what do you love about "Almost Famous" To begin with? Everything. Nerozumím tomu. Jak se mi to mohlo 13 let vyhýbat? Přímej zásah, kterej mě možná poprvý po x letech donutí přepsat mojí top desítku.