Krampus: Táhni k čertu (2015)

Zápas dvou rozdílných poločasů. První třičtvrtěhodinka má náběh na velmi solidní vánoční strašení. Rakouská babička a její němčina dodávají příběhu nádech starosvětské temnoty, čert v dálce hrozivě chrastí řetězem, atmosféra utěšeně houstne. Pak se ale někdo nejspíš lekl, že film nebude dostatečně family-friendly, a seriózně se tvářící horor rychle degradoval v dětinský souboj perníčků se sušenkami. Jako u mnoha jiných zástupců žánru, i tady platí, že nejpůsobivější je strašení do té doby, než se strašidla objeví na obrazovce v plné kráse.

Jurský svět (2015)

V devíti letech bych z toho byl nadšený. Atraktivní prostředí, děj má spád, dinosauři jsou moc pěkní. Bohužel, ve svém věku už si všímám i jiných okolností, a z tohoto filmu čouhá ideologická přiblblost stejně okatě jako příslovečná sláma z bot. Jestliže předchozí tři filmy jurského univerza pracovaly s tématem prométheovské zpupnosti moderního člověka, který se v důsledku vědeckého pokroku a vlastní arogance nacpal do světa druhohorních ještěrů, v němž má jen velmi omezené šance na přežití, Jurský svět se pokouší konflikt člověka s přírodou zahladit. Dinosauři jsou zde jednou neškodní mazlíci, jednou superinteligentní dravci, jež je ale možné vycvičit jako vojáky a skamarádit se s nimi. Hlavní ještěří záporák pak není skutečný dinosaurus, ale produkt nezodpovědného genetického inženýrství, spíše nezdařený vědecký experiment než autentické zvíře. V prvních třech dílech věda jen aktualizovala to, co kdysi stvořila sama příroda. V Jurském světě je příroda laskavá matička Gaia a zlo má výhradně lidský původ. Páni filmaři nám zkrátka chtějí nabulíkovat, že celý svět se točí kolem nás, a pokud se k nám něco nebo někdo chová ošklivě, je to vždy jen a pouze naše vina. Pod na první pohled sympatickým a výchovným eko moralizováním se schovává narcismus a ideologická zabedněnost. Vypíchnout ještě musím odzbrojující naivitu závěrečného rozuzlení - pozor, spoiler - kdy Indominus rex je zlikvidován za přispění T-rexe, který se následně začne volně potulovat po celém ostrově. Tím už se ovšem nikdo nijak neznepokojuje, ačkoli přesně na této patálii stála zápletka celého prvního dílu a velké části dvojky. A tak by šlo pokračovat.