Bella a Sebastián 3: Přátelé navždy (2017)

Poslední díl kráčí ve šlépějích dvojky, takže se víc a víc blíží hollywoodskému mainstreamu (ovšem spíše tomu kolem roku 2000 než dnešnímu). Dvojka byla akčnější a výpravnější, tady se zase objevují hlavně v závěru náznaky hororu. Malý Bossuet zde předvádí svůj ze všech tří dílů zdaleka nejvýraznější výkon, což je logické.

Bella a Sebastian: Dobrodružství pokračuje (2015)

Pořád slušné, ale bohužel "američtější", tj. více akce, více emocí, více neuvěřitelných náhod a záchran na poslední chvíli. Pro dnešní děti ale možná právě proto také vděčnější, těžko říct.

Bella a Sebastián (2013)

Jednička je z celé francouzské trilogie nejfrancouzštější, a proto nejlepší. Seriózní pojetí, klidné tempo, ne zcela jednoznačné postavy, vcelku uvěřitelný děj, uměřenost pokud jde o dojení emocí z diváků. Je to jeden z mála dnešních filmů, o nichž si troufám tvrdit, že svým dětským divákům nekazí vkus.

Solomon Kane (2009)

Nenáročná ptákovinka, jejíž největší předností je v mých očích paradoxně její vážný tón. Je prostě osvěžující kouknout se čas od času na temnou (hrozné klišé, ale tady nelze jinak) fantasy, v níž nikdo nehláškuje, nikdo spiklenecky nepomrkává na diváka ani popkulturně nemetaodkazuje.

Smrtonosná past 2 (1990)

Dobře natočené a hezky odsýpající, bohužel se ale skrz naskrz jedná o klasickou dvojku. Je zde tudíž více akce, více výbuchů, padoušštější padouši, hrdinštější hrdina. Což je v tomto případě dvojnásob škoda, protože kouzlo původního filmu spočívalo právě v jakési uvěřitelnosti a nepřestřelenosti, chcete-li autentičnosti Willisovy postavy, která si musela každého zabitého teroristu tvrdě odpracovat a jejíž propocené smradlavé tílko jsem cítil až v obýváku (no, možná že to bylo spíš moje prádlo, ale to je teď jedno). Je tady i vrcholně trapná a Willisova rošťáckého cynismu nedůstojná scénka s panenkou na ranveji. A především, celé je to z hlediska příběhu úplný nesmysl. Proč všechna ta letadla, pro lásku boží, prostě nepřistanou na jiném vhodném letišti? V okruhu dejme tomu 60 minut letu jich kolem Washingtonu, D.C. musí být nejméně dvacet.

Noční let (2005)

Půvabný malý thriller, který mě dobře pobavil a ničím neurazil, současně ale taky nijak zvlášť nenadchl. Především nesdílím nadšení mnohých uživatelů stran údajné originality snímku. Já měl naopak pocit, že to všechno už jsem viděl někde jinde. Děj v letadle připomíná trochu Turbulenci a ještě trochu víc Tajemný let (který, pravda, měl premiéru o měsíc později). Pasáž s útokem na rodinu v hotelu vypadala jako lepší epizoda seriálu Walker, Texas Ranger. Závěr byl pak typický Cravenův slasher. Navíc padouchova motivace je nevěrohodná a přitažená za vlasy, když se nad tím člověk jen trochu zamyslí, tak takto brutální a přímočarý způsob likvidace oběti podobně komplikovanou a náročnou přípravu rozhodně nevyžadoval. ***Pozor, spoiler-Navíc, kdyby byla paní recepční skutečně takový inteligent a pohotová žena do nepohody, jak se celou dobu tvářila, mohla v letadle dejme tomu vykřiknout "Pomoc, ten muž mě sexuálně obtěžuje!", a zatelefonovat tatíkovi ať vytočí 911... a měla by po problému-Konec spoileru*** Ale slušně natočené a koukatelné to rozhodně je.

Vražedné alibi (1995)

Pro tenhle film jsem měl vždycky slabost. Výborné herecké obsazení, dusné a zlověstné prostředí amerického Deep South, nijak zvlášť explicitní, ale přesto místy až nepříjemná brutalita (návštěva u Harrisových rodičů, drsňák Harris na křesle apod.). Dokonce ani to všemi kritizované finále mi nevadí. Problém mám snad jen s Conneryho postavou, která je na elitního právníka nevěrohodně nejistá a přecitlivělá, a dvojnásob to pak platí o jeho ženě prokurátorce. To je jedno z velkých hollywoodských klišé devadesátých let - všichni hrdinové museli být tak nějak "relatable"; lidští, nad obyčejného diváka se nevyvyšující a masovou senzitivitu neznepokojující, ať už šlo o prokurátory, akční geroje nebo prezidenty.

Smrtonosná past (1988)

Dokonalý akční film. Spolu s T2 absolutní a už asi nepřekonatelná špička žánru. Willis v nejlepších letech, kdy jeho charakterová poloha životem smýkaného a nedoceněného "average Joe" byla ještě neokoukaná (a k tomu ne tak přepálená a sladkobolně ufňukaná jako ta Stalloneova). Výborný scénář, dynamický ale nikoli překombinovaný děj, trikově tak akorát - později, během devadesátých let, už začaly trikové technologie dávat režisérům do rukou až moc velké možnosti, na úkor kvality, sevřenosti příběhu a jeho uvěřitelnosti. Je pravda, že s postupující stopáží je to víc a víc nahláškované a odlehčené, možná až moc. Hlavně ten "velitel zásahu" vypadá jako kdyby se do filmu zatoulal z Bláznivé střely a nelze ho brát nijak jinak než coby komickou figurku (jako ideální typ nabubřelého policejního ignoranta, který je úplně vedle každou svou větou, je ovšem neodolatelný). Šlo by pokračovat, ale o tomto filmu napsali ostatní snad všechno. Jedinou skutečnou výhradu mám k českému dabingu, kde to zvukař příliš nezvládl. Pyško mluví strašně potichu a na spoustě míst mu není pořádně rozumět.

To (2017)

Očekával jsem výborně natočenou zábavu pro teenagery, dočkal jsem se slušně natočené, uječené a nevkusné zábavy pro desetileté děti. Literární předlohu neznám, televizní verzi z roku 1990 si matně vybavuji. To z roku 2017 se mi každopádně jeví jako sled pro zkušenějšího diváka ne zrovna dvakrát strašidelných scének, poněkud samoúčelných a bez zřetelné narativní struktury. Vadilo mi, že děti ani nenapadlo ptát se odkud se "To" vlastně bere a jaká je jeho souvislost s tragickým výbuchem továrny, ale to budou zřejmě řešit až jako dospělí ve druhém díle. S napasováním na rating přístupnosti nejspíše vypomáhali odborníci z mravnostní odnože hnutí Taliban, takže motiv sexuálního jiskření mezi děvčetem a chlapci je zde redukován na velmi sterilní a asketické minimum, zato se dočkáme scén těžce přestřelené školní i mimoškolní šikany, masakrování rodičů vlastními dětmi a ukusování dětských rukou. Včetně pravé ruky asi čtyřletého klučiny, který byl později ještě pro jistotu odpraven jateční pistolí. Takový už je duch dnešní doby.

Jezero smrti (2008)

***Může obsahovat spoilery***Jezero smrti postrádá hororovou náladu a jakousi exotičnost amerických hixploitations typu Texaských masakrů nebo Pachu krve, ani mě tak emocionálně nezasáhlo jako třeba Hanekeho Funny Games (k tomu by potřebovalo méně explicitního násilí, daleko větší trpělivost s deptáním diváka a lépe napsané postavy). U stylizovaného, žánrového hororu jsem ochotný přijmout nepravděpodobnost děje, všelijaké podivné náhody hrající do karet záporákům, klišovité situace, zkrátka celkovou přehnanost. U filmu jako je Jezero smrti, který se tváří na oko realisticky až sociálně realisticky, což umocňuje i anglicky neatraktivní a všední vizuál, dokážu něco takové skousnout podstatně hůř. Ani nebudu skákat do vzduchu radostí z laciných a nenápaditých scén jako je bodání do svázaného chlápka, schovávání se ve sra*kách nebo upálení/zapíchnutí malého kluka, to už bych si rovnou mohl pustit nějakou italskou blbost ze sedmdesátých, osmdesátých let. Kde by to navíc bylo i s četnými porno vložkami. Přes všechny výhrady ale nemohu tvrdit, že bych se u filmu nebavil a že by mi příjemně neutekl. Taky je pozoruhodné, že režisér Watkins natočil o čtyři roky později remake viktoriánského hororu Žena v černém, který je oproti Jezeru smrti úplně jiný, dokonale stylizovaný, noblesní a esteticky skvostný.