Kouzelná romance (2007)

Prečo ja mám slabosť pre podobné rozprávky? :) Jednoducho povedané, raz za čas zasnívať si je zdravé :)

Sicko (2007)

Ten starý tučný špaták v šiltovke ma opäť dostal. Počas jedného leta, ktoré som strávil v USA som spoznal väčšinu mladých ľudí, čo si zdravotné poistenie nemohli dovoliť. Keď som videl tento film, pochopil som...naco si platiť za nič?

Senzační prázdniny (1967)

Ústrice v jogurte, údená ryba s ovocím a roastbeef so šľahačkou :D. Proste výdatná porcia francúzskeho humoru s anglickými prísadami, to sú Senzačné prázdniny.

Interstate 60 (2002)

Buď je to len veľká zhoda náhod, že si pozriem pár dní po sebe dva filmy (ruský remake 12), ktorých jedným z cieľov je formovať pohľad diváka na život, alebo som sa len stal "pozornejším" konzumentom filmového umenia :). Brutálne potešila Amy Smart, ktorá si (ne)zahrala hlavnú postavu v tomto skvelom filme, kde nieje všetko také, ako sa na prvý pohľad zdá.

Dvanáct (2007)

12 angry men a 12 razgnevannych mužščin - dva filmy na jednej strane takmer na vlas podobné a na druhej úplne odlišné. V druhom menovanom chýba dramatickosť niektorých situácií, u ktorých som v Lumetovej verzii ani okom nemrkol. Na druhej strane, v Michalkovom remaku je množstvo pridaných prvkov, symbolov, ktorými sa dokonale odlišuje od snímku z roku 1957, kde napríklad dusnú atmosféru vytvorili ďaždivým vlhkým počasím, tu sa ju zase snažia dokresliť vypadávaním elektrického prúdu striedajúc svetla a tmy a mnoho ďalších faktorov kriticky zazerajúcich aj na pomery tej obrovskej tamojšími pomermi však obdivuhodnej krajiny Rusko. V dnešnej dobe mi len hŕstka filmov dokáže otvoriť oči a tu, len desať minút pred koncom, vyslovená myšlienka mi úplne zmenila pohľad na život a svet okolo nás (ako to však pravidelne býva u mňa, len na pár hodín). Za takú vážnejšiu výčitku považujem azda len to množstvo príbehov, ktoré sa zúčastnení snažili vyrozprávať. Myslím, že aj samotnú vetu položenú z osadenstva "Prepáčte ale prečo nám toto rozprávate?" som počul vo filme viackrát. No nič vážení, najlepší remake aký som kedy videl!

Laputa: Nebeský zámek (1986)

Môj druhý Miyazaki, no tentoraz už za 5. Kým Cesta do fantázie (áno, nezačal som s filmami tohto génia práve chronologicky :) )obsahovala zopár hluchých miest a v kresle ma prakticky vôbec"netrhalo", toto už bola skutočná jazda fantáziou. A tá hudba!!!

Klub vyvolených (2002)

Americká kinematografia (a nielen tá) má už na svedomí nejaký ten film mapujúci striktné podmienky internátnych škôl, ktoré zakaždým svojou návštevou poctí nenapraviteľný študent a trošku tamojším komorným pomerom zamieša kartami. A presne toto bola šablóna, akou očakávate, že bude nalinkovaný aj príbeh tohto filmu, pri ktorého názve som už od začiatku videl svietiť 3 hviezdičky odo mňa udelené na csfd. Akurát tá dlhšia minutáž sa mi snažila niečo našepkať. Že by sme sa predsalen chystali vyjsť zo "škatuľky" ? Kevin Kline predvádzajúci mimoriadne úchvatný herecký výkon sa nám prostredníctvom svojej postavy snaží dokázať akú dôležitú úlohu v našich životoch majú vyučujúci a že to mnohkrát jednoduché nemajú, to nám hovoriť ani nemusí. Vynikajúci film o dôležitosti múdrosti, cnosti a morálnych zásad. PS: "Ako veľký mudrc Aristofanes napísal, Mladosť zostarne, nedospelosť dospeje, neznalosť sa dá doštudovať a opilost vytriezvie. Ale hlúposť trvá navždy."

Nebe (2002)

Film s podobnou tematikou sa síce prerozprávať aj so stopážou hodiny a pol dá, no Tykwerovi sa to v prípade tejto snímky nepodarilo. Keď sa spustili záverečné titluky, nevedel som presne identifikovať posolstvo, ktoré nám tvorcovia chceli zdeliť a to je vážny deficit tohto po iných stránkach vynikajúceho filmu. Pochváliť musím aj vynikajúcu kameru, nedá mi zabudnúť milostná scéna pri strome na kopci. PS: Giovanni Ribisi bude vždy pre mňa len týpek z Priateľov očakávajúci potomka odnoseného bláznivou Pheobe :)

The Escapist (2008)

Tematiku filmov čerpajúcich námet z rôznych útekov z väzenia mám dokonale napozeranú. Prináša nám The Escapist na poli tohto žánru dačo nové? Zaujímavý spôsob rozprávania prelínaním sa flashbackov s flashforwardmi (tieto pojmy sa k mojej slovnej zásobe nachytali pri LOSToch :) :) ) a prílišná plochosť príbehu, ktorý síce vzrušujúci je, no postráda akékoľvek nosné brvná atmosféry a sympatie k hlavným protagonistom. A tieto sú pri väzenských filmoch viac ako dôležité.