Krakonošovo tajemství (2022) (TV film)

Nenadchla, neurazila. Zvláštní civilní pojetí Krakonoše, které nemusí každému sednout. Jan Nedbal, takový český Tom Hardy říznutý Patrikem Wilsonem je velký sympaťák. Ten casting všeobecně byl dobře zvolený. Ani ten Sokol tam nebyl otravný. Tu pohádku si dokážu představit jako každoroční kulisu k vánočnímu stromečku.

Cesta na tajuplný ostrov 2 (2012)

Koumám proč jsou současné dobrodružné filmy tak naprd. Proč tak nebaví a divák se nudí. Bude toho nejspíš víc, ale každopádně jeden z problémů je, že si nějaký idiot vymyslel rovnici, že když je to dobrodružný žánr, může se porušovat fyzika o stošet. To je hrozný průser. Vezměte si takovou trilogii Indiana Jonese. I když je tam hodně nadpřirozena, stále to drží nějaké mantinely uvěřitelnosti. Když si onu mysterióznost odmyslíte, např. třeba u Dobyvatelů ztracené archy, zůstane vám film, jehož nejpřepálenější scéna je v podstatě ta s náklaďákem, ale i tady funguje skutečný kaskadér a ten podlez podvozku provádí reálně, byť s podložkou a chrániči. A o tom to je. Díky tomu té scéně věříte. CGI kaskadérské kousky nic neřeší, prostě uděláme CGI panáčka a ten přežije všechno viz. scéna, kdy rozjetý Nautilus nabere pod vodou trojici hrdinů. Já se vlastně ani nedivím, že jsou amíci tak blbí, že musí mít na hračkách upozornění, že třeba Batmanský plášť neumožnuje létání. Takhle oni zkrátka uvažují a to se odráží i v těch filmech a z filmů se to  pak zase odráží v těch dětech. Takové perpetum debile. Hlavní hrdina rozmazlený fracek na facku. A blbé je to až to bolí. Jak jako lze fyzicky v několikaletých intervalech opakovat cyklus, že se nějaký ostrov s monumentálními stavbami neustále potápí do moře a pak zas vynořuje? Tradiční zákys tohohle typu filmů, že nikdo nezaregistruje obrovský vynořený ostrov s činnou sopkou, to už je jen taková lapálie pro pobavení. Film se nese celý v nadhledu, ale třeba scéna, kdy se Guzmán snaží odvalit balvan zlata velikosti člověka, je hrozně vážná. To tam nemohli dát nějakou komickou vsuvku, třeba že by mu dcera řekla něco ve smyslu: "Hele tati a jsi si doufám vědom toho, že je to zlato, ne? Že i kdyby bylo 10x menší, tak s tím nepohnem ani my tři?" Jinak netuším, jaké zákony mají v americe ohledně nálezu pokladů, ale silně pochybuju, že si jen tak v moři najdete Nautilus a je váš a vy si z toho uděláte výletní loď pro turisty...

Oko v oblacích (2015) odpad!

Něco tak zkurveně pokryteckého se jen tak nevidí. Ušáci si laxně fláknou dvě atomovky na Japonsko, zabijou statisíce civilistů a tady dělají tyjátr kvůli jednomu civilovi? Nemohou se rozhodnout, jestli vystřelit raketu na nebezpečné teroristy, aby náhodou netrefili jednu malou holku, co prodává chleba? Jako vážně?!!! A když to tedy "zkusí" vystřelit, tak mají všichni operátoři slzy v očích a půlka militantních papalášů je z toho taky hotová? Při závěrečných titulkách ještě zpomalený záběr na tu tančící holčičku, která při tom výbuchu zařvala?  No ty pyčo, to musí být fakt žaludek na takové divadlo. Militantní papaláška říká Rickmanovi: "To bylo nechutné". Ne, nechutné bylo tohle lhaní napřesdržku. Ukažte mi amíka, co se dobrovolně hlásí k armádě, aby pak ve válce při trefení civilisty natahoval moldánky. U operátorů dronů, co sedí X kilometrů daleko od konfliktu a jen mačkají tlačítka, to platí trojnásob. Piče, fakt jsem se nasral úplně.

Blíženec (2019)

Pojďme se společně zeptat, o co tomu Ang Leemu tam vlastně jde. Myslel jsem, že má větší ambice, než takové nevýrazné akční béčko. O co mu šlo? Kdyby to bylo aspoň nějak revoluční po trikové, nebo akční stránce. Do první Smithovi jízdy na motorce uličkama města v nestříhaném záběru je to ještě fajn. Pak ale začnou CGI digitální igráček orgie a je to vysloveně k zblití. Film z roku 2019 svou animací postav zamrzl někde u prvního Spidermana, nebo druhého Bladea (ruku na srdce, to kromě Avatara většina současných akčních blockbusterů, do dneška se nenaučili trikaři dělat správnou fyziku výskoku a pádu člověka). Pochopil bych ještě nějaké dlouhé minutové bitky bez střihu, i když tohle zvládnou lidé i bez pomocí lan a triků viz ranné filmy Tonyho Jaa, zejména Tom Yum Goong, ale proboha CGI bitky s rychlými střihy?!!! A už mě vážně vytáčí ve filmech téma zabití nepohodlného svědka, kterému je nějaká organizace úplně u prdele, chce si žít vlastní život, ale něco o nás ví, tak musí zemřít . Není ani korunní svědek připravovaného soudního procesu, ani nám nevyhrožuje, ani nás nehlásí na policii (protože si třeba ani nic nepamatuje, že Bourne?), ale prostě musí zemřít, protože něco zaslechl. Mimochodem tady je to hodně hloupé, protože Smitha si pozve na loď starý kamarád a vysloveně mu řekne, že poslední cíl, kterého zlikvidoval, nebyl terorista, ale obyčejný vědec, načež jde po Willovi ihned nájemný vrah a on pořád neví proč. Strašně zlé a nezávidím lidem, kteří v kinech trefili 60fps verzi. To by snad byl i odpad.

Pěna zabiják (1985) odpad!

Precizní ukázka filmového braku toho nejhrubšího zrna. Všechno špatně. Režie, scénář, dramaturgie, hudba i výběr herců. Ten kluk je opravdu hrozný, na něho ani nepotřebují masky, aby lidi strašil. Strašná neumětelina a neuvěřitelně blbá. Jasně, s přibývající minutáží je zřejmé, že se má asi jednat o hororovou komedii, ale je to prostě špatně pojaté. Přemýšlíte, kteráže to scéna měla být vtipná a která je pouze špatná, protože se to úplně ztratí v té mizerné režii, podobně jako u Spookies. Dabing to doráží. Vetchý a spol. jako by ani neviděli film, ale pouze ve studiu přečetli z papíru dialogy, aniž by viděli, jak se u toho herci tváří a co při tom zrovna dělají. Chtěl jsem dát hvězdičku alespoň za masky, ale ty jsou u osmdesátkových amerických hororů samozřejmostí, je to jako dát u současného blockbusteru hvězdu za pěkný vizuál.

Na špatné straně (2018)

Po filmech Kosti a Skalp a Blok 99 další podařený kousek a já jsem nesmírně rád, že jsem objevil dalšího talentovaného režiséra, na jehož každou novou tvorbu už se budu vždy těšit. I přes dlouhou stopáž je to napínavé a chytlavé. "Klaďasi" jsou sympaťáci a záporáci jsou ty patřičné mrdky. Jen tak dál Zahlere.

Blok 99 (2017)

Perfektní a takové netradiční vězeňské drama, které se věnuje trochu více pocitům vězně, než jiné filmy tohoto žánru. Jistě, mraky filmů z vězeňského prostředí ukazují, jak je to v lochu na pytel, ale pouze tento se zaobírá i depresivními pocity při úvodním nástupu výkonu trestu. Jinýmy slovy, když Vaughn vstoupí do své malé cely, změří ji pohledem a pak pronese: "7 let...", hlasitě jsem se zasmál v tom pozitivním smyslu slova, protože přesně tahle věta mi prolétla hlavou těsně  před tím, než ji vyslovil. Tohle mi v těch filmech chybí. To skutečné uvědomnění si, že je váš život už v hajzlu a nelze to vrátit zpět. Ten odstrašující efekt (ne)stát se kriminálníkem je tu naprosto úderný. Jediné, co mi na filmu vadilo, byla postava Dona Johnsona. Tváří se hrozně tvrďácky, dává Vincentovi dlouhou přednášku o tom, jak je to nejhorší vězení pod sluncem a jak ho klidně zatřelí i za nějaké uprdnutí a pak když jim tam Vaughn rozbije huby a poláme ruce,  vyměknou a chovají se v podstatě stejně jako v tom prvním vězení.

Enola Holmesová 2 (2022) odpad!

Naprostá tortura pro opravdové masochisty, ve které se HODINU nic neděje a Enola jen někam chodí a ptá se. Zápletka a řešení záhad je infantilní a úplně postrádá napětí a chytrost Holmesovských případů. Nejde nesrovnat s Pyramidou hrůzy, která je úplně jiný level. Celé se to snaží být vtipné a s nadhledem. V tom mi to zas připomělo Líbáš jako bůh 2, kde se ta "vtipnost" divákovi vnucuje pouze pomocí veselé hudby, abychom jakože pochopili, že teď to má být úsměvné. Závěrečná revolta ženských v továrně těžce  připomínala svazácké socialistické filmy. To, jak všechny pochodujou hrdě z továrny... fakt jim ještě chyběly pionýrské šátky. Přesně typ filmu, u kterého není jediný atribut hoden pěti hvězdiček. Dotyční se buď probudili po 10 letech z kómatu a tohle byl první film, který jim na pokoji pustili, jinak si to neumím vysvětlit, jak jsou diváci čím dál jednodušší. A nakonec, jako by nestačilo, že vidět v historické anglii aristokratku černošku, v krásných šatech s korzetem a vějířem je k zblití, ona je to ještě ke všemu byla Moriati. Negerský Watson v potitulkové scéně je už jen shnilou třešničkou na hovně. A jděte už do prdele s postavama mluvícíma do kamery.

Thor: Láska jako hrom (2022)

Tohle už je naprostý úpadek Marvelu, jak vyšitý. Waikiki si z toho začíná dělat hudební videoklip. Tentokrát na hudbu Guns ´n´ Roses. Při všech tě musicvideích na youtube - píseň Welcome to the Jungle nezněla nikdy tak impotentně, jako právě tady. Gradovací pasáž November Rain při malých děckách, jak bleskama (a plyšovýma medvídkama) likvidujou příšery je už tak maximum cringe, že by mě mohli prodávat jako AKU vrtačku, jak jsem se studem zavrtával do gauče. Triky příšerné, příběh nezajímavý. Nestačí, že zprznili Valkýriu negerským pojetím, ona to ještě musí být lesba a ten kamenný buzik na konci už jen plní korektní kvóty v tomto smutném zkurveném světě. Primárně odpad, o tom žádná. Zachránil to pouze Ronie James Dio v potitulkové písni.

Kód 355 (2022) odpad!

Sranec nejsmradlavější. Taková ta rádoby zápletka na efekt, kdy jsou agentky napřed proti sobě, aby se pak spojily proti stejnému nepříteli, protože ono je hrozně těžké přijít, představit se a říct, nazdar jsem agentka ta a ta a pojďme si pomoct proti stejnému nepříteli. Černoška, takový ten infantilně pojatý instantní hacker, prostě "mrkni, kdo to tam byl." "Jo, klik, klik, tady ji máme." Má nějakou rodinu?" klik, klik "ne je úplně sama asi dvojitá agentka, žádné záznamy." Klik, klik, je v lázních, klik, klik, předali si tu disketu... prostě blitka. Prej, my jediné můžeme zachránit svět před válkou... Jasně, tak agentura na tuto globální hrozbu pošle jednoho jediného agenta, ty vole. Přiblblá choreografie typu: Chastain vezme pálku a chlapa, kterého chce zabít, s ní šlehne po hlavě a místo toho aby ho tou palicí ubila, tak mu ji dá za nohy a podrazí mu je a pak dělá další sérii zbytečných chvatů, aby ho pak zabila. Trapas. Veškeré zvraty a situace hrozně zjednodušené, taková dětská verze špionážního akčňáku. Jo a potvrdil jsem si to, co už jsem postřehl u Ava: bez soucitu - totiž, že Chastain je opravdu, ale opravdu hrozná tlama.