Kytice (2000)

Film nesie v sebe vysoko morálne posolstvo s tradičnými hodnotami vidieku 19. storočia. Miestami príjemne poetické vďaka hudbe, kamere a farbám, ale celkovo amatérske a unáhlené. Na niektoré balady ostalo príliš málo času (prvá a posledná sú odfláknuté). Inak Jiří Schmitzer ako chrumkavý zombík boduje.

Drawing Restraint 9 (2005)

Bjork mám síce veľmi rád, ale toto je divná záležitosť. Začínalo to dobre, no časom sa z toho stane vlečúca experimentálna hovadina s chorými rituálmi. Dalo sa to skrátiť zo 135 na 20 minút. Odrezávanie si nôh pod vodou bolo nechutné. Mám dojem, že Barney sa snaží prázdnotu a vymletosť nazývať umením a pseudointelektuáli mu pritakávajú. Jednu hviezdičku dávam za hudbu.

Železný obr (1999)

Animáciou mi to prišlo bežné ako seriály z Cartoon Network, zápletka je celkom klasická - robot s dobrým srdcom proti armáde so zlými úmyslami. No veľmi pekné, dojímavé veci sa tam hovoria o duši a hodnotách, až mi bolo do plaču. Brad Bird výborne zachytil napätú atmosféru a súperenie z čias Studenej vojny.

9. rota (2005)

Spracovaním pôsobí 9. rota až príliš „filmovo“. Prílišná snaha o trendovosť. Má aj svoje silné momenty, ale dôveryhodnú atmosféru vojnových filmov ako napr. Platoon alebo Apocalypse Now nedosahuje.

Ponorka (1981)

Pozeral som 216 min. director's cut verziu, riadna nuda. Scéna s destroyerom sa v prvej polovici dokola opakovala. Očakával som, že sa niečo stane, no za vyše tri hodiny sa nestalo v podstate nič... Človek iba pozerá na to, ako sa U-boot stále ponára a opätovne vynára nad hladinu a ako posádka obeduje. Štúdiové scény na mostíku sú na smiech. Pútavých bolo posledných 10 minút, dali filmu grandiózny koniec a dojem, že sa jedná o hodnotnú drámu.

Souboj s nebem (2005) odpad!

Rozporuplná snímka, stavajúca na škandále. Trúfalé, surové a odporné. Obsahovo je to iba plytvanie filmom, divák miesto načatej zaujímavej témy o výčitkách svedomia dostane len dlhé zábery na nič zaujímavé... Podobne ako Reygadasov predošlý film Japón je aj Súboj s nebom skôr slepou uličkou kinematografie.

O dívce, která proskočila časem (2006)

Veru, pri cestovaní časom nesmieme zabúdať, že vždy keď zmeníme svoju minulosť, zasiahneme tým aj do minulosti druhých... Vzťahy priateľstva a lásky sú vykreslené veľmi reálne a dôveryhodne, film má dobre prepracované postavy, nádherne zobrazuje a pripomína roky života na strednej škole. Dôveryhodné však už nie je spracovanie celej problematiky okolo cesty časom. Snímka sa snaží byť pôsobivá, no umeleckú úroveň kreslených filmov napr. Makoto Shinkaia zďaleka nedosahuje, rovnako aj hudba je skôr klišé. Vďaka trom hlavným postavám – Makoto, Chiaki a Kousuke, ktoré si človek obľúbi, sa jedná o nadpriemerné anime.

K-19: Stroj na smrt (2002)

K-19 patrí k filmom, ktoré sa dajú pozrieť na jeden dych. Svižná kamera, pútavé, dramatické a pritom bez prehnanej patetičnosti. Kathryn Bigelow nádherne odhaľuje vnútornú prehnitosť navonok žiariaceho komunistického systému.

V údolí Elah (2007)

Nenápadný, civilný film, inšpirovaný skutočnými udalosťami sa odohráva v malom meste - žiadne ozrutné rozpočty alebo nákladné zábery. Paul Haggis oproti svojmu režisérskemu debutu Crash už neútočí tak intenzívne na city diváka. V údolí Elah je náročnejší na pozeranie, vlečie sa, pomaly rozvíja a ukazuje, ako vojna mení ľudí. Jedná sa o nie príliš pútavú armádnu vyšetrovačku, podobnú napr. snímke Generálova dcéra. Zvláštnosťou je, že herec Josh Brolin (Americký Gangster, Táto krajina nie je pre starých) sa zjaví asi na minútu. Ďalšou postavou do počtu je manželka Hanka Deerfielda - Susan Sarandon (Elizabethtown, Thelma & Louise). Obaja prvotriedni herci sú vo filme viac-menej zbytoční, neušlo sa im dostatok priestoru. Lee je hranou postavou starého veterána, kedysi slúžiacieho u vojenskej polície veľmi podobný postave v nedávnom filme Táto krajina nie je pre starých - tvár poznačená skúsenosťami - starnúci, unavený, ale stále oceľový. V údolí Elah - psychologická dráma, kritická voči USA, kde Haggis vložil svoje anti-Bushovské posolstvo, ukazujúc na dopad naťahujúcej sa vojny v Iraku - patrí skôr medzi priemerné filmy, ktoré sa bez veľkého povšimnutia vytratia.

Stařec a moře (1999)

Animácia je trochu zvláštna, nemotorná, film pôsobí ako sen. No aj napriek tomu sa jedná o originálne umelecké dielo, odeté vo vkusne vybraných, prevažne azúrových farbách. Škoda že je také krátke.