Ztracené město (2005)

Krásny, smutný a pravdivý príbeh s príjemnou kabaretnou hudbou v pozadí. Komunisti oslobodili Kubu. Hovorí sa tomu z kaluže do blata... Červená totalita, ktorá nasledovala po Batistovi a trvá dodnes, má od slobody na míle ďaleko. Hudba je veľmi citlivo zlúčená s filmom, úžasne cítiť chuť a atmosféru Kuby. Vidno, že sa jedná o Garciov osobný film, ktorý dlho a starostlivo v sebe nosil a pripravoval.

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (2005)

Nadmerne zveličená, naivná záležitosť s prehnaným pátosom. Herecké výkony detí sú ľahko prekuknuteľné (najmä William Moseley, veď to je na smiech...kamarát), no James McAvoy ako faun bol vynikajúci. Niektoré efekty sú krásne a prirodzené – napr. lev alebo hovoriace bobry, no iné sú nedotiahnuté. Deti si môžu k hodnoteniu pridať dve hviezdičky. Verím, že táto veľkolepá rozprávka s nádhernými scenériami a kulisami bude pre ne krásnym zážitkom.

Proposition (2005)

Pekná úvodná melódia, herci skvelí, rovnako aj westernová atmosféra vydarená, no hrozne nezáživné, hrubé a kruté. Snímka je depresívna ako Nick Cave samotný. Musel som sa premáhať, aby som to dopozeral.

Božské děti (1997)

Človeku je do plaču, keď vidí tú chudobu a tvrdé podmienky. Atmosféra filmu mi pripomína život v komunistickej totalite. Spracovanie a herecké výkony sú slabšie. Malý chlapec Ali je presvedčivý, no to sa už nedá povedať o jeho otcovi, telocvikárovi alebo iných dospelých. Prišlo mi to mierne zveličené kvôli jedným teniskám, priznám sa, že ma to nechytilo za srdce.

Legenda o slavném návratu (2000)

Príjemný, uhladený film, všetko je dokonale zaranžované. Žasnem nad tým, ako sa tvorcom podarilo verne zobraziť atmosféru, vyslovene to žije vtedajšou dobou. Žiaľ snímka je príliš predvídateľná, snaží sa byť dojímavá a mierne tlačí na city.

Matrix Revolutions (2003)

Trapné a prehnané. Megalomanská hovadina žijúca z mena prvého Matrixu. Efekty si môžete schovať za klobúk.

Černá Dahlia (2006)

Snímka je zaujímavá atmosférou štyridsiatych rokov vo vyblednutých, zožltnutých farbách, výpravou je podobne bohatá ako Scorseseho Letec. Začalo to ako výborný film, no celé to plynie akoby bez obsahu a neskôr sa to stáva únavné, prekombinované a neprehľadné.

Město ztracených dětí (1995)

Jeunet vytvoril spolu s Marcom Carom osobitý svet s dokonalou atmosférou a štylizovanými postavami. Až to s tým štýlom chlapci trochu preháňajú a celé sa to stáva iba vizuálnou zbierkou ponurých zvráteností. Atmosféra je skutočne dokonale divná, človek má dojem, že sa nachádza v tomto zvláštnom, pokrivenom svete. Čo sa žiaľ vkusu týka, ide tento film aj so svojim svetom mimo mňa. Bizarní mrzáci sú skôr nechutní.

Chūgoku No Chōjin (1998)

Zvláštny film. Úlet. Miestami je to nádherne lyrické. Krásne hory v odľahlých oblastiach Číny, rovnako aj hudba. Škoda tých zopár nezrozumiteľných scén, priznám sa, že niektoré z nich som nepochopil, prišlo mi to divné a choré. Masahiro Motoki je ako japonský Johnny Depp :)

Hamburger Hill (1987)

Menej známy film o zúfalstve a beznádeji Vietnamskej vojny. Už viem, prečo ostal nepovšimnutý. Atmosférou ani zďaleka nepohltí tak ako snímky Platoon alebo Apocalypse Now. Nehovoriac o príšernej fanfárovej hudbe. Celé je to veľmi prekuknuteľné, film pôsobí štúdiovo až béčkovo, vrátane hereckých výkonov mladých neznámych krásavcov, ktoré sú veľmi slabé. Don Cheadle ako vtedy ešte neznámy herec sa žiaľ drží iba v úzadí. Za vierohodné zobrazenie nezmyselnosti vojny a celej situácie vojakov vo Vietname dávam dve hviezdičky.