• Válečný

Odsun (2010)

Nič nové pod slnkom, oči zostali suché, napriek tomu príjemný zážitok z bravúrne zvládnutých detských úloh.

Admirál (2008)

Bavilo ma to. Možno to nie je historický film v pravom slova zmysle, ale páčila sa mi snaha o zobrazenie vnútorného sveta hlavných protagonistov a vyrovnanie sa s neľahkou dobou. Samozrejme hlbší príbeh by nebol na škodu, avšak pre mňa to bol príjemný film. Oceňujem solídne natočené bojové scény.

Generál Nil (2009)

Veľmi silný dojem. Realisticky zobrazený systém komunistickej hrôzovlády v Poľsku a obdobia inscenovaných procesov v 50. rokoch na osude búvalého generála Armie Krajowej. Výborný realistický zážitok. Možno by stálo za to pokúsiť sa sfilmovať i osud Milady Horákovej. V novodobej česko-slovenskej filmovej tvorbe o našich nedávnych dejinách poznačených represáliami komunizmu sa na Poliakov (a nielen na nich) žiaľ nechytáme. Škoda.

Robin Hood (2010)

Sklamanie. Zlepenec scén, aspoň keby mali nejakú šťavu. Tej sa ale divák nedočká. U mňa veľký prepadák. Vedeli sme, že Robin Hood asi nebude film podľa skutočných udalostí, to je v poriadku. Čo mne osobne najviac vadí je veľmi zle a nezaujímavo natočený príbeh. Začínajúcemu režisérovi by som to prepáčil, ale Ridleymu nie. Veľmi, veľmi zlé. A to som sa tak tešil. Škoda.

Armáda zločinu (2009)

Príbeh vyrozprávaný s veľkou precíznosťou. Ak niekomu chýbala akcia, musí si uvedomiť, že nie každý film z obdobia vojny sa musí nesť v znamení boja. Pre mňa bolo zaujímavé vykreslenie atmosféry, medzi komunistickými odbojármi sa dokonca vyskytli ľudia, ktorí už vtedy nesúhlasili so Stalinovým Ruskom. Chcel som dať výsledných 5, ale odradil ma od toho záverečný komentár režiséra o zmene niektorých udalostí. Myslím, že film takého kalibru by si nemal dovoliť meniť ich i v úcte voči všetkým cudzincom, ktorí bojovali vo francúzskom odboji. Režisér si asi práve túto skutočnosť vysvetlil práve naopak. Ale tento z mojho pohľadu menší nedostatok sa dá prepáčiť.

Nedodržený slib (2009)

Trošku dotiahnuť detaily a film by bol možno ešte zaujímavejší, niektoré časové "skoky" pôsobili občas rušivo. Napriek tomu prekvapivo dobré. Pomerne presvedčená kamera, Friedmannove spomienky nie sú vykreslené hodnoverne, nekladie sa akcent na dôraz spôsobenej krivdy. Jednoducho dobrý československý film.

Bílá stuha (2009)

Nepríjemný pocit a bolesť hlavy.

Centurion (2010)

Mňa to bavilo. Historicky je film v podstate bezcenný, vynahradí to však množstvo lietajúcich končatín a dobre postavený i keď ľahko predvídateľný dej. Na príbeh sa pozerám z pohľadu dobrodružného a akčného filmu, iné kritérium by hodnotenie posunulo výrazne nadol.

Geronimo (1993)

Výborný film, nerozumiem tomuto nízkemu hodnoteniu. Krásna príroda, pokus o realistický náčrt Geronima pred zajatím. Film nemá superhrdinov, čo je jeho pozitívum. Vydarený western prvej polovice 90. rokov, kedy to tomuto žánru naozaj išlo.

Perlasca (2002) (TV film)

Veľmi dobrý film, citlivý, zasiahne presne a núti zamyslieť sa nad osudom človeka a jeho vnútornou silou...Film som videl na STV 2 v nočnom kinoklube. Škoda, že zostáva nepovšimnutý oproti komerčným trhákom tohto žánru.