Oklamaný (2017)

Tohle byla neskutečná nuda. A jak dobře ten trailer vypadal! Ach, přes ten pěkný měkký filmový materiál, na který to bylo natočeno a potemnělé scény, je z filmu patrný jeden neúnosný fakt : Mary-Jane, tedy Kirsten Dunst, stárne. A vůbec jí to nesvědčí. Jediný OPRAVDU DOBRÝ film S. Coppolové je opravdu Ztraceno v překladu.

Borg/McEnroe (2017)

Na plný počet hvězd by to muselo být o dost rozvinutější, komplexnější a určitě tomu chybí ono pomyslné "něco navíc" - co měli třeba Rivalové nebo jiné moc dobré sportovní drama Prokletý klub. Ale jako příběh zachycující dva zcela odlišné tenisty v určitém období (plus nějaké ty flashbacky do minulosti) to funguje moc dobře.

Sedm epoch rocku (2007) (seriál)

Výchovných dokumentů jako je tenhle cyklus je prostě potřeba!!! Na tvůrcích je vidět zápal k hudbě. Co je ovšem taky znát, je určitá neobjektivnost - takže se často nedostane na toho či onoho interpreta. A to je trochu škoda. I tak dokument obsahuje několik skvělých autentických okamžiků. Třeba jako když se producent, jehož jméno bylo oprávněně zatraceno, rozpovídá o tom, že byl osloven, aby produkoval album Nevermind od Nirvany. Chlapík se usměje a řekne : "...ale odmítl jsem. Teď mě asi přestanete natáčet,co?" (Jo, kvůli tomu odmítnutí byl zatracen.)

Pianistka (2001)

Po dvou filmech, které jsem od něj viděl, se Haneke jeví býti klasikem : postaví kameru a nechá herce hrát. A tady herci rozehráli VELKÉ party. Zejména Isabelle Huppert : její - na povrch - chladná, strohá, citově i sexuálně skoupá profesorka klavíru je jednoduše excellent. Její Eriky Kohut mi bylo prostě líto, to jak se topí ve své skrývané zvrácenosti, nepochopena, dušena až příliš blízkým vztahem s její matkou a tím pádem neschopna navázat jakýkoli citový vztah. Měl by ji z toho vysvobodit mladý student Walter...

Prožít si své peklo (1977)

Vynikající drama s vynikající Annie Girardot a hodně mrazivým koncem, který ve mě ještě dobrou chvíli rezonoval.

End of the Century (2003)

Otcové zakladatelé jak mají být. Otcové punku, pochopitelně. Je trochu smutné dívat se na dokument o kapele, jejíž poslední zakládající člen zemřel před pěti lety (Tommy Ramone, 1949-2014). Kapela si prošla snad vším : nepřízní médií, (která v sedmdesátých letech protěžovala rozhodně jiné styly než brutálně rychlý a brutálně tvrdý punk), alkoholismem (zejména zpěvák Joey a kytarista Johnny), drogy (na těch ujížděl nejvíc basák a tak trochu zpěvák Dee Dee), fluktuace na postech v kapele (zejména na postu bubeníka) a tak též vztahy mezi členy. Když kytarista Johnny přebral na začátku 80. let zpěvákovi Joeyimu přítelkyni a posléze se s ní oženil, hudebníci spolu od té doby nemluvily (což jim naštěstí příliš nebránilo spolu dál mnoho let vystupovat). V příběhu dále figuruje klub CBGB, začátek hudební stanice MTV, smrtelné nemoci...

Dexter (2006) (seriál)

V době, kdy se v televizi dalo koukat jen na Dr. House a sem tam na CSI : Las Vegas přišel Showtime s tímhle. A mohl to být (i s ohledem na budoucnost – současnost) dost možná nejlepší seriál všech dob. To by ovšem musel končit po dvou sezónách. Jenže tvůrci ho natáhli na osm sérií a udělali z vraždění něco běžného, normálního neřkuli až přitažlivého a ze sociopatického bezemocionálního vraha sympaťáka s malou neřestí (jo, myslím tím vraždění). První série 85 procent. Druhá série 95 procent.

Příběh z Bronxu (1993)

De Nirův režijní debut, v němž si kupodivu nezahrál gangstera, ale vzorného občana – řidiče autobusu a hlavně otce malého a posléze mladého Calogera. A právě o něm film je : o jeho dospívání, o tření mezi italo-americkou a černošskou komunitou během 60. let v New Yorku, o první lásce a o prvních velkých životních rozhodnutích.

Smrtící bumerang (1996)

Přiznám se, že když jsem v létě roku 2004 na tenhle film koukal v rámci filmového klubu Americké nezávislé léto na ČT, tak jsem Billyho Boba Thorntona v roli Karla nepoznal – až tak dokonalá byla jeho transformace. Z Karla jsem celý film nespustil oči. Je to Thorntonův autorský film : napsal scénář, chopil se režie a ještě ztvárnil hlavní postavu. Toho léta bylo v klubu A.N.L. hodně dobrých filmů (V ložnici, Přízračný svět, Příběh z Bronxu, Memento…), ale pro byl nejlepší právě Sling blade.