Centurion (2010)

Po pozreti traileru som bol pripraveny na historicky film, ktory sa bude niest v style Gladiotora, Kralovsvta Nebeskeho a inych podobnych filmov. Po patnastich minutach som bol z filmu sklamany a len tazko som sa prinucoval dopozerat tento film. Z reziserom Neilom Marshallom som zatial nemal skusenosti, takze som zostal trochu prekvapeny z podania tohto filmu. Nakoniec som rad, ze som to dopozeral. Povzniesol som sa nad to co som ocakaval a dal som filmu sancu. Pribeh nie je nicim zvlastny v podstate je uplne jednoduchy. Niektore bitky podporovane blbym strihom posobia neprehladne a zmetene. Nakoniec si ma vsak film ako tak ziskal svojim spadom a aj ked dal scenarista postavam malo casu tak vobec neposobia plocho, takze som im v polovici filmu zacinal fandit. Cakal som kvalitny historicky film, namiesto toho som dostal efektnu beckovu rubacku z mnozstvom krvi a odseknutych koncatin, ktora si odo mna vysluzila solidne tri hviezdicky.

Valkýra (2008)

Vynikaju natoceny historicky film zalozeny na skutocnych udalostiach a postavach. Kazdemu kto sa trochu vyzna v dejinach je jasne ako sa film skonci a ja som pristupoval k tomuto filmu trosku skepticky kedze som si myslel, ze ma nebude mat cim prekvapit. Na druhej stane mam rad filmy rezisera Bryana Singera. A ten nesklamal. Film podal vo velkom style. Navodil spravnu dobovu atmosferu a film zalozil na kvalitnom scenari. Valkyra disponuje aj vynikajucou kamerou a velmi dobrym strihom. Aj ked som vedel ako film skonci poslednu polhodinu som natocil tak dramaticky a ze som sedel vo fotelke ako zarazeny a ani som nedychal. Tom Cruise sa v poslednej dobe nechava viest rezisermi zvucnych mien (Spielberg, Mann, Zwick) a evidentne mu to v jeho hrani prospieva a podava velmi presvedcive vykony. V tomto vojnovom filme mu to tiez velmi seklo a postavu nemeckeho dostojnika zvladol skvele rovnako ako aj vsetci ostatny herci. Silne styri hviezdicky.

Muž ve stínu (2010)

Dobry politicky thriller, z vybornou Polanskeho atmosferou a z presvedcivymi hereckymi vykonmi. Ale to je asi tak vsetko co mozem na filme pochvalit. Keby bolo napatie servirovane hned od zaciatku mohol to byt film roku, ale bohuzial skora cela prva hodina a pol sa utapa v iba v dialogoch, ktore sice nie su zle, ale urcite by sa dalo par scen vynechat. Film som si zacal naplno uzivat az pri prvom vystupeni Toma Wilkinsona, a to nie preto, ze by svojim vykonom nejako uchvatil, ale preto, ze sa konecne zacalo nieco diat. Ked sa to tak vezme tak tento film vlastne ani nic nove nepriniesol. Zapletka nie je nicim vynimocna a zaver tiez nic nepovedal a dokonca ani nesokoval. Od Romana Polanskeeho som si uzil snad iba Pianistu. Inak ma jeho filmy minaju velikanskym oblukom.

Oni (2008)

Nentokrat som necakal vela. Mnohy uzivatelia prirovnavaju tento horor k filmu Funny Games US, ktory ma moc nebavil takze som bol pripraveny na nie prilis zazivny horor ktory bude asi trosku nudit. To sa vsak nestalo. The Srangers mi Funny Games US vobec nepripominali. Namiesto nudy, ktoru som ocakaval som dostal poriadny kusisko perfetne vypracovanej atmosfery, ktora sa zaklada na obycajnych zvukoch v dome a strachu z neznamych terorujucich, tichych ludi zahalenych v maskach. Dalej odcenujem vyborny napad tocit cely film rucnou kamerov, ktora tiesnivej atmosfere tiez dost pomohla. Bolo potesenim vidiet aj herecku Liv Tyler, ktoru som naposledy videl v Neuveritelnom Hulkovi. Tam moc priestoru nedostala, ale da sa povedat, ze tu si to vsetko vynahradila a spolu z kolegom Speedmanom hravo utiahli cely film. Trosku ma zamrzel zaver. Mam rad otvorene konce, ale tu by som vysvetnenie asi uvital. Takto to cele vyznelo tak trosku do prazdna. Vahal som medzi tromi alebo styrmi hviezdickami, ale za tu vybornu atmosferu a vynikajuco hrajucu Liv Tyler tu jednu hviezdicku predca len pridam. Aj ked je tak na tri a pol.

Saw 6 (2009)

Od tretej casti je tamer stale o tom istom. Z perfektneho prveho dilu a vyborneho druheho sa stala Saw-saga totalnym brakom, ktory sice pobavi, ale nic vyrazne uz neprinesie. Pribudlo vela postav a zvraty uz nie su take sokojuce, pretoze su viac-menej ocakavane. Seria Saw stratila svoje caro uz v tretom diely. Sestka ma vsak trosku prekvapila. Prvy vstup a "sutaz" v rezani o libru masa mi sice presiel smiesny a dokonca trochu parodicky z prisernymi hercami, ale potom to dostalo celkom zazivny spad a udrzalo si to moju pozornost az do sameho zaveru. Zaver ma v jednom pripade prekvapil a v druhom iba potrvrdil to co som si uz davno myslel. Celkovo si vsak myslim, ze je skoda ze sa tato seria tak natahuje. Mohlo z toho urobit solidnu trilogiu a takto len z cerpaju peniaze z originalneho nametu. Dufam, ze ta siedma cast uz bude naozaj posledna a zavrsi tuto seriu uz navzdy.

Čistá duše (2001)

K hlavej zapletke sa film dostal az ked ma zacak trosku nudit. Potom to vsak bola jedna basen a film slapal az do finale ako svajciarske hodinky. Herca Russella Croweho nejako vynimocne neobdivujem ale ak mal dostat niekedy nejakeho Oscara, tak to malo byt za tento film a nie za tolko precenenovaneho Gladiatora. Videl som vela filmov o schizofrenikoch, ale tento je asi prvy, ktory ma pocas sedovania a dokonca aj dlhsiu dobu po pozreti, nutil zamysliet sa nad touto neprijemnou a zakernou chorobou. Schizofrenia je a este dlho bude zaujimava tema pre filmarov, ale nemyslim si, ze by niekedy natocili lepsi film ako je prave Cista Dusa. Ron Howard natocil vynikajuci skutocny pribeh, na ktory som sa dlho odmietal pozerat, pretoze som si myslel za to bude blbost a aj preto ze nemam moc rad Russella Croweho, ale film ma bavil a Crowe bol exceletny.

Ať vejde ten pravý (2008)

Tak toto slo uplne mimo mna. Pribeh nie je zly a mam rad upirsku tematiku, ale bohuzial spracovanie tohto filmu sa mi absolutne nepacilo. Film ma svoju osobitu epicku atmosferu, ale je aj dost nudny. Obsahuje par zbytocnych scen, ktore v nom vobec nemuseli byt. Tiez moc nechapem preco tvorcovia zasadili pribeh do osemdesiatch rokov. Mohlo sa odohravat v dnesnej dobe a myslim ze by to filmu iba prospelo, lebo ta retro atmosfera ma tiez iritovala. Dve hviezdicky patria hlavne dvom mladym hlavnym predstavytelom. Hlavne Lina Leandersson sa mi velmi pacila. Tesil som sa na tento film asi az moc a mozno aj preto som tak velmi sklamany z vysledku. Som celkom zvedavy ako sa podari remake.

Souboj Titánů (2010)

Nie som az taky sklamany ako vacsina pritomnych uzivatelov, aj ked priznavam, ze to mohlo byt lepsie. Original som videl velmi davno. Bol som este dieta a moc si z neho nepamatam, ale viem, ze sa mi vtedy velmi pacil. Tento remake sa viac sustreduje na efektne natocene suboje a na pribeh ako taky trosku zabuda. Tie suboje vsak stoja za to. Bitka z obrovskymi skorpionmi je skvela a suboj z meduzou, ktora je luxusne stvarnena je najlepsi na celom filme. Zaver z Krakenom sa mi zdal trosku odflaknuty. Mohol byt dlhsi, alebo dramatickejsi, ale celkovy dojem to az tak nepokazilo. Z hercov nikto nikoho vyrazne neprevysuje, vsetci hraju uplne priemerne. Dokonca ani momentalne najpopularnejsia hviezda akcnych filmov Sam Worthington, ktory v poslednom Terminatorovi tromfol aj Christiana Baleho, je v tomto filme nevyrazny a posobil unaveno. Film ako taky ma nijako extra neurazil a ak sa cloveku podari vypnut mozog a sustredi sa slusny vizual a akcne sceny moze si tento remake bez vacsej ujmy uzit. Z mojho pohladu su to slusne tri hviezdicky. Mozno aj tri a pol.

Moje krev (2009)

Na film som sa pozrel koly Ashley Greene, ktora posobi v Twillighte v podani Alice velmi sympaticky a tak som sa chcel pozriet na jej prvy "velky" film. V tomto filme ale uz tak sympaticky neposobi. Zo zaciatku mi neuveritelne vadila. Bola otravna a dlho trvalo kym som si na nu zvykal. Film za tiez za vela nastoji. Zapletka je jednoducha a neoriginalna, dialogy stupidne Scenar mi pripadal ako bol pisany hodinu predtym ako isli film natacat. Rezia je nudna a nezaujimava. Vysledna pointa vyznie ak tam najeka vlastne je vyznie uplne do prazdna. Vsetko je nedoveryhodne, prazdne a pritiahnute za vlasy. Jednoducho tento horor je strata casu. Cudujem sa slecne Ashley Greene, ze sa upisala takemuto braku. Myslel som si, ze z jej popularitou si moze filme vybera, ale takuto ulohu podobneho tipu vezme iba odpisana herecka, ktora uz nema co stratit.

The Yellow Handkerchief (2008)

Dlho som na tento film hladal, vela som od neho ocakaval a dostal som uplne vsetko. Film som zhanal v prvomrade koly Kristen Stewart, pretoze v nezavislych filmoch ktorych sa oblavila ( SPEAK, The Cake Eaters ) podava zatial uplne najlepsie vykony. Tento film vsak nie je stavany az tak uplne na jej postave. The Yellow Handkerchief je pribeh zo zivota, v ktorom sa stretnu povahovo tri odlisne svojske osobnosti z ktore vdaka svojmu svojskemu stylu to nemaju v zivote prave jednoduche. Vydavaju sa spolu na dlhy trip, ktory zo zaciatku nema jasny ciel. Ku koncu su vsak natolko spriateleny, ze su jeden pre druheho urobit takmer vsetko. Ustredne trio zlozene z kvalitnych hercov William Hurt, Eddie Redmayne a Kristen Stewart hra tak z famoznou lahkostou, ze som im veril kazdy jeden pohyb alebo vetu. A priznam sa, ze na zaver som mal aj slzu v oku. Kristen Stewart vidim najradsej v tychto polohach a verim, ze ked skonci z Twillight sagou znovu natoci podobny nezavisli film. Nie je to sice jej najlepsi film. Tym je zatial Speak, ale ak by som mal zostavit rebricek jej filmov podla toho ako sa mi ktory pacil tak by obsadil druhe miesto.