• Pohádka

Covington Cross (1992) (seriál)

Britský seriál z Anglie ve 14. století. Už jenom to je pro mne důvodem se dívat, protože když se Britové opravdu snaží, umějí tu historii opravdu pěkně. V tomto konkrétním případě je kladem nejen příjemné herecké obsazení, ale i jistá dávka humoru v inteligentně psaných scénářích. Výsledkem je sice nijak omračující, ale rozhodně velice dobře koukatelný seriál.

Případy bratra Cadfaela (1994) (seriál)

Moc hezký seriál ze středověké Anglie. Přečetla jsem i několik knih a zaskočilo mě, jak jsou proti seriálu nezáživně, nebo spíš krkolomně napsané. Derek Jacobi má samozřejmě na úspěchu seriálu lví podíl. Je výtečný!!!

Mise v ohrožení (2000)

Neslanost a nemastnost je tomuto filmu zde hojně vytýkána. Ano, ten kdo očekával něco v duchu Armageddonu musí být notně zklamán. V porovnání s Armageddonem se v tomto filmu totiž nic neděje. Tedy kromě toho, že jde o přímý přenos z přistání na Měsíci vyprávěné na základě skutečných událostí. Ač se Američané na tento úhlavní moment jejich úsilí o dobytí kosmu připravovali s největší pílí, přímý přenos jako na potvoru nezajišťuje jejich radar, protože ten je v tu chvíli na odvrácené straně Země, ale radar zapadlý kdesi uprostřed ovčích pastvin v řiti světa - pardon, v Austrálii. Patrně i proto tedy celý film nefiští divokým tempem šlehán bičem požadavků na americký vesmírný velkofilm (byť k tomu téma svádí jako málokde), ale přímo naopak, ubírá se kupředu v téměř uspávajícím rytmu, tak jako život v nedaleké vesničce. Dramatičnost a napětí tak divák musí vycítit spíše mezi řádky, musí těžit z vlastní zkušenosti ze situací, kdy jde o něco opravdu velkého, či vážného a kdy vše nasvědčuje tomu, že se na poslední chvíli pokazí cokoli, co půjde. A právě takový divák-zkušený průserář si v závěru nejspokojeněji oddychne. Moc hezký film, velice pěkně natočený.

Star Trek: Nová generace (1987) (seriál)

Zavilá milovnice Next generation se ze mě stala takřka během pár minut, když jsem v televizi zahlédla náhodou jeden z prvních dílů první série. Pak už jsem nevynechala žádný. Líbí se mi střídání poloh, které jakoby si celý tým chvílemi až zkoušel. Není to jen čistá sci-fi, jsou tu díly vyloženě akční, jiné dobrodružné, jiné veselé a jiné dramatické. Téměř vždy je nad čím se zamyslet a přitom skoro nikdy nejde o prvoplánové moralismy. U StarTreku Next Generation jsem se prostě nikdy nenudila. Vždycky se musím usmívat, když čtu, jak si Patrick Stewart pořádně vybalil kufry až po třech měsících natáčení, protože nevěřil, že se bude líbit. Líbí, a to nejvíc ze všech kapitánů! A totéž platí i pro ostatní představitele hlavních postav.

Star Trek VIII: První kontakt (1996)

Jeden z nejlepších stratrekovských filmů. To bezpochyby, ale osobně tam jedné věci nemohu přijít na chuť. .. Film je to příjemně akční, má i dost humorných pasáží ("tak tohle nejsou Švédové..." apod.), ale mně vždycky celý film nakonec nějak zničí borgská královna laškující s Datem. To na mě působí vyloženě odpudivým dojmem. A nikoli proto, že má, ale proto, že mi to přijde jako kdyby utekla z nějakého japonského scifi porna. Což ve svém milovaném - pravda, místy až skoro bezpohlavním - ST-TNG nejsem příliš ochotná rozdejchávat.

Princ Egyptský (1998)

Jeden z nejkrásnějších animovaných filmů za poslední roky. Alespoň pro mě. Žádné soudobé ztřeštěnosti, ale nádherně a přehledně zpracovaný biblický příběh. Ačkoli je primárně určený pro děti, bez mučení doznávám, že jsem u některých momentů bulela jako stará želva. :-)

Star Trek IX: Vzpoura (1998)

Zatímco většina startrekovských filmů je tak nějak spíš zaměřená na klučičí publikum, u Vzpoury se možná lépe chytají holky. (I ty už kapku starší.) Není to jen větší dávkou romantiky, která mně osobně velice medila, ale je to i celkovou poklidností snímku. Dámská část publika jistě ocení i fakt, že technologické vychytávky nejsou v tomto díle až tolik akcentovány. Čímž ale rozhodně nehodlám tvrdit, že by se ve filmu snad žádné neobjevily!

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Největší důvod nevděčnosti druhého dílu tkví v tom, že musí paralelně zachytit jak bitvu o Helmův žleb, tak putování Froda se Samem a Glumem. V případě knihy člověk připřeskoku z jedné dějové linie do druhé ve chvíli nejasnosti prostě přelistuje a má. V případě filmu nepřelistuje. Buď si pamatuje, nebo má smůlu. Patří k bontonu pět ódy na famózní výkon Andyho Serkise, coby Gluma. Neumím to posoudit. Co ve mě ale zanechalo hluboký dojem, to byl příchod "SS elven divison" do pevnosti pod vedením Haldira podmalovaná neobyčejně působivě upraveným hudebním elfím motivem. Jisté odlehčení mi pak zcela neplánovaně připravili tvůrci při pohledu do úkrytu v jeskyních, kterážto chvíle jakoby si z oka vypadla s úkrytem kmene Asinibonců ve Vinetuovi rudém gentlemanovi, odtud byl už jen krok k oblíbené jedovatě míněné citaci "Co šeptají tvá ústa? - Vinetou, Vinetou!" a celá atmosféra Helmova žlebu byla v tu chvíli pro mne na několik minut v háji a já se při prvním sledování v kině tiše dusila smíchy. (Už mě to od té doby přešlo.) elmi pěkná scéna je pak příchod Gandalfa bílého. Pokleknuvší zástupci prastarých ras a pochybující člověk, který jediný zůstal stát, mi přišlo jako velice přesné vystižení povahy a moudrosti jednotlivých ras.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Je obdivuhodné, kolik "znalci" Tolkienova díla dokáží nalézt much na filmovém zpracování trilogie. Zuřivost, s jakou tak někdy činí, mě ale ujišťuje pouze o tom, že nejde o zcela svéprávné jedince. Každý, kdo kdy četl Pána prstenů (někteří z nás dokonce v originále) tuší, že tohle prostě nejde zfilmovat tak, aby bylo zahrnuto vše a že některé postavy či děje bylo nutno vynechat, jiným naopak dodat na plastičnosti atd atd. To je prostě filmařova licence. Pro mě osobně je trilogie Pána prstenů tím nejlepším, co jsem kdy v žánru fantasy viděla. Okamžik, kdy Aragorn při plavbě po Anduině ukazuje Frodovi sochy králů, patří k mým absolutně nejkrásnějším a nejsilnějším filmovým zážitkům vůbec. Vyplatilo se stát frontu na premiérový lístek a vidět to ve velkém nádherně ozvučeném sále. Člověk měl pocit, jako by seděl v té loďce také. A jestli se za něco nastydím, tak za to, jak jsem tehdy v kině bulela jako stará želva kvůli Gandalfovi! Bulim dodneška.

Barbar Conan (1982)

Pro mě je Conan filmem, který postuloval základy moderních fantasy filmů. Jinými slovy, ukázal cestu, "jak se to má točit, aby se na to mohli koukat i normální lidi". Ať si klidně někomu přijde Conan tupý, Arnie jako mizerný herec a James Earl Jones, že si zbytečně zadal, já si trvám na tom, že je to nádherný film natočený v duchu klasických hrdinských eposů evropského severu. No a pak je tu ještě hudba... Tolik hvězdiček, kolik by si zasloužila jen ona sama, tady nepovolují. Protože, kdo se ohání milovnictvím filmové hudby a nemá tenhle soundtrack ve sbírce, ten neví, o čem mluví! :-)