Rychlejší (2010)

Až do úplného záveru veľmi solídna záležitosť. Nad snáď až drevenosťou vyšetrovateľov, neschopných lokalizovať jedného bývalého trestanca, ktorý likviduje ľudí presne podľa zoznamu, sa radšej nezamýšľam. Veľmi podarená osudovo-melancholická atmosféra. Postavy majú svoje zázemie, pohnútky a niektorý vývoj síce je až príliš skratkovitý, ale aj to filmu prepáčim. Čo mi však výsledný dojem naštrbilo je úplný záver, ktorý mi prišiel zbytočne nudný a konvenčný. Postava nájomného vraha- elegána zase akoby vypadla z comicsového filmu. Pozitíva sú však jednoznačne spomenutá atmosféra, celkom dobre napísané postavy, fajn kamera vrátane filtrov, dynamická hudba (vďaka ktorej celý film udržoval tempo a grády) a dobrí herci. The Rock bol vo svojej úlohe a pre potreby tohto filmu výborný. Rád pozriem znova.

Pařba v Bangkoku (2011)

Absolútne identická kópia jednotky, s minimom inovácií - až to trošku zaráža popravde. Dokonca aj nápady ak nie priamo kopírujú, tak sú jednotkou výrazne inšpirované. Nuž a dvojka je teda kvalitatívne v zásade na rovnakej úrovni - len moment prekvapenia (bol tam vôbec?) už vyprchal. Opäť mám rovnaké dojmy - tzn. "triezvy" úvod ma aj celkom pobavil, rovnako ako strih a následné prebudenie. Avšak odtiaľ to už bola len rutinná záležitosť, kde ma k uchechtnutiu len miestami primäl pán Chow a Zach Galifianakis, ktorý tu svojho asociálneho dementa dotiahol asi do dokonalosti. Z pripravovaného tretieho dielu nemám dobrý pocit - už tu sa evidentne varilo z vody.

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Vynikajúca záležitosť. Myslím, že dosť pomohlo, že som o filme okrem hlavného nápadu nevedel nič. Dej, aj spôsob akým sa vyvíjal ma celkom prekvapil - nečakal som takúto v zásade komornú vec v druhej polovici. Všetko však šlape ako hodinky. Vizuálne je film nápaditý, vízia budúcnosti neprepálená, ale funkčná, no a logické súvislosti s cestovaním v čase do seba zapadajú. To ma potešilo najviac. Postavy všetky veľmi pekne prekreslené - každá mala zrozumiteľné motivácie a vývoj. Vysoký rating dovolil navyše tvorcom príjemne drsné scény, ktoré som rád videl a Rian Johnson tak Willisovi doprial lepší "bad ass" moment ako celá Smrtonosná pasca 4 aj s Expendables 2 dokopy. Levittov make-up síce bol trošku zvláštny, čo si budeme hovoriť, ale aj ten dodával filmu určitý neopozeraný šmrnc. Levitt nadto celú vec s prehľadom ťahal. Johnson vyžmýkal z každej scény potenciál, ktorý v nej bol - či už hovoríme o humore, napätí, alebo sentimente. Skrátka fungovalo to celé a pre mňa osobne zatiaľ s prehľadom film roka 2012.

Drive Angry (2011)

Čo dodať? Film sa evidentne neberie vážne a má byť len brakovou jazdou, plne v duchu takej Planéty teror. Po tejto stránke celkom funguje, hoci ku koncu aj trochu nudí. Cage je nijaký, Fichtner sa NUDÍ a Amber Heard je kočka jak oči. Ale rozpočet 50 miliónov dolárov? No páni kluci - Lussier to musel producentom na pohovore farbiť ale sakra na ružovo. Výplachy som videl už aj lepšie (príkladne práve Planéta teror), ale film svoje kúzlo má. Škoda, že som na to nešiel do kina - lebo takáto vec v 3D. No šmaky šmak.

Šmoulové (2011)

Úplne znesiteľná detská zábavka. Tá jednoduchosť a infantilnosť mi prišla celkom milá. Film sa vôbec na nič nehral a neašpiroval na nič viac len úplne jednoducho pobaviť. Rád to pozriem aj znova - priznávam na rovinu. :-) Neviem ako sú na tom dnešné deti, ale tipujem, že tvorcom sa týmto krásne podarilo Šmolkov spopulárniť aj u novej generácie.

Londýnský gangster (2010)

Nepáčilo sa mi to. Z celého filmu som mal strašne nesúdržný, nejednotný pocit. Bolo mi síce jasné kam a prečo sa dej vyvíja, ale nepôsobilo to organicky a absolútne tomu chýbala akákoľvek atmosféra. Všetky tie figúrky, ktoré vo filme nájdeme nemajú život - pôsobia umelo. Strašne veľa dialógov pôsobí dojmom ako by sa niekto SILNO snažil o cool kriminálku, ale nevychádza to. Nuž a preto sa celý film len nezáživne presúva vpred a strieda postavy, pričom uspokojenie (či už humorné, alebo dramatické) neprináša žiadne. Možno by sa mal Monahan držať len scenáristického remesla a réžiu prenechať niekomu inému, lebo myslím, že práve réžia je to čo Londýnskeho gangstera zakopalo pod zem. Úplný príklad je záver, ktorý zrejme mal byť trpkou čerešničou nakoniec, ale tu pôsobí ako WTF moment a mňa osobne len vytočil. Slabé dve.

Cesta do zatracení (2002)

Objektívne je ten film veľmi kvalitná záležitosť. Všetko je ťažko profesionálna práca a všetkého je tak akurát. A v tom je pre mňa ten problém - Road to Perdition je až príliš veľká stávka na istotu. Príbeh aj postavy sú predostreté vkusne a dostatočne, ale rozhodne nie spôsobom vďaka ktorému by mi prirástli k srdcu. Chýba tomu tá iskra navyše, určitý náboj, ktorý by z filmu urobil viac než len profesionálnu prácu väčšiny zúčastnených. Kameraman Conrad L. Hall a Paul Newman jediní prinášajú to čo u ostatných absentuje - dušu. A takáto poctivá story tej oduševnenosti potrebovala trochu viac a to bez ohľadu na skutočne vrcholný profesionalizmus vo všetkých zložkách.

V Bruggách (2008)

Pri poslednom zábere som si hovoril: "prosím ukonči to teraz, prosím ukonči to teraz". A on to ukončil. :-) McDonagh je talent. Čo z toho vyžmýka ďalej uvidíme, ale V Bruggách je vynikajúca záležitosť. Svižná, vtipná, dramatická, veľmi pekne natočená a inteligentná. Umiestnenie do belgických Brugg (o ktorých som BTW pred filmom tiež vôbec netušil ;-)) je eso v rukáve, pretože celý film tým získava diametrálne odlišnú atmosféru ako pri bežných gangsterkách (veľmi pekná kamera). Farrell, Gleeson a Fiennes všetci výborní. No a záver ma, priznám sa, dostal. Neviem či to bolo predchádzajúcim nedefinovateľným melancholickým tónom komédie kríženej s drámou, ale nečakal som, že to McDonagh zoberie za takýto nekompromisný a horký koniec. No jasných päť a pre mňa dôkaz, že originálne, precízne veci, ktoré majú zároveň šmrnc sa stále robia.

Temný rytíř povstal (2012)

Solídne tri a tým pádom veľké sklamanie. Len chvíľu po TDKR som si pozrel TDK. Predchádzajúci diel bol inteligentne rozohratá osudová partia o troch hráčoch (Batman/Dent/Joker), ktorá sa snaží držať logiky a civilnosti ako sa len dá. Samozrejme je to stále comics, ale určitý posun je neoddiskutovateľný.A tu naráža kosa na kameň. Formálna aj obsahová koncepcia TDKR je vzhľadom na predchádzajúce diely nelogická. TDKR mi vo vzťahu k TDK prišiel ako z iného univerza. Preč je snaha o civilnosť či ukážkový ťah na bránku. Miesto toho máme frázovité dialógy, plno lacného sentimentu, diskutabilné správanie postáv a rozkolísané tempo. Ďalej - zatiaľ čo v Temnom rytierovi sa Nolanovi podarilo vytvoriť dojem, že Gordon, Dent a spol. sú postavy z mäsa a kostí, v TDKR je táto uveriteľnosť preč. Poniektoré zvraty sa o logiku ani neobtrú a to prosím aj pri psychológii postáv (to ako si dal Blake dokopy, že Bruce je Batman je absolútny výsmech). Film nie je kompaktný, pokrýva zbytočné množstvo motívov a v konečnom dôsledku tak len príbehová línia Brucea Waynea aspoň ako-tak funguje. Že by Ledgerova smrť Nolanovi až tak rozhodila jeho pôvodný plán? Ťažko povedať, možno sú za tým iné dôvody, ale niečo skrátka nie je v poriadku. TDKR je totiž z hľadiska logiky a deja až zarážajúco odfláknutý, čo po latke nastavenej predchádzajúcimi dielmi bije nepríjemne do očí. Herci robia čo sa dá, hoci príkladne Caine to s tým trasením brady už na záver fakt preháňa. Tom Hardy je veľmi fajn, ale Ledger bol predsa len niekde inde (čo však, aby sme boli féroví, je aj v dôsledku scenára). Už od trailerov som mal z filmu zmiešané dojmy (The Bat vyzeral debilne v nich a debilne vyzerá aj vo filme), ale stále som veril. Bohužiaľ, prvotné zlé pocity sa potvrdili a Nolan tretím dielom ani zďaleka nenadviazal na kvalitu TDK či BB.

Defendor (2009)

Ak by sme pri posudzovaní otázky kto sa v reálnom svete môže pokúsiť o to stať sa superhrdinom, Defendor je zrejme v jej zodpovedaní najdôslednejší. Tzn. jedinec, ktorý to evidentne nemá v hlave v poriadku, nedokáže sa normálnym spôsobom zaradiť do spoločnosti a napriek tomu chce byť jej súčasťou, chce byť platný. Myslím, že tvorcovia celkom pekne trafili prostriedky, ktoré Defendor na "ochranu ľudu" používa - síce komické, ale v zásade efektívne. Veľmi sa mi páčil koniec, lebo inak by to naozaj asi dopadnúť nemohlo. Woody Harrelson je výborný, naozaj - vychytal aj drobné mimické tiky a podobne, na ktorých krásne vidieť ako je Arthur vlastne mimo. Fajn vecička, škoda, že tak zapadnutá.