5 centimetrů za sekundu (2007)

5 centimetrů za sekundu maj suprovou animaci, hezkej příběh a sympatickej hudební doprovod. Ale celý se to tak nějak vleče.

Mrňouskové: Údolí ztracených mravenců (2013)

Teda natočit devadesátiminutovej animák, ve kterým nepadne ani slovo, to chce koule. Místy je to sice zábava, ale místy taky pekelná nuda. A opět je tu problém, že pro dospělé je to moc infantilní (a často nelogické) a pro děti zase až moc strašidelné. Nápad tu byl, ale bylo s ním naloženo prachbídně.

Dlouhá míle (1989) (seriál)

I po 25 letech je to velmi dobrá zábava s výbornými herci (mám-li vypíchnout jednoho, tak Josef Větrovec). Seriál se úspěšně vyhýbá dnes již zažitým klišé, děj má spád i myšlenku. Původně jsem chtěl dát 4 hvězdy, protože jednotlivé díly by přecijen mohly být o 15-20 minut kratší. Ale protože si myslím, že se jedná o fakt nadčasovej kousek, kterej bude zábavnej i za další čtvrtstoletí, nebojím se přihodit i pátou.

Jídlo, s.r.o. (2014) (pořad)

Ta porážka prasat byla možná zajímavá, zbytek je jen snůška řečí. Prakticky nic, co bychom nevěděli, navíc podané takovou vtíravou formou. Potenciál Jídlo mělo, ale šlo to udělat líp.

Sladký ničema (1999)

Mistrně zahrané nic. Sean Penn je přesvědčivý, Samantha Morton roztomile zábavná a Uma Thurman prostě k sežrání. K čemu to ale je, když film jako takový často nudí (možná je tam těch hudebních vsuvek příliš).

Jídlo (1992)

Snídaně byl fakt takovej předkrm toho, co přijde. (***) Jan Kraus exceloval při obědvání, tam ta pointa je naprosto suprová. (****) Naopak bez večeře bych se klidně obešel. (*)

Porco Rosso (1992)

Bohužel, jiné hodnocení dát nemůžu. Porcu Rossu jsem už dopředu moc nevěřil, ale trochu jsem se na něj těšil. Mijazaki mi už v jiných filmech ukázal, že představivost má a s letadly umí divy. Ale tohle je jeden z jeho nejhorších filmů vůbec. Celé je to až příliš dětinské (piráti), sentimentální (ten konec) a nepromyšlené (v podstatě není řečeno, proč se Marco stal zrovna prasetem). Příběh je zmatenej a neukončenej (vztah mezi Marcem a Giny?), postavy nemají ani hloubku ani logiku, jejich původ je nejasný (kde se vzal Curtis, proč je Fio tak odlišná od svého dědy?)... A místo toho, aby vše vygradovalo závěrečným vzdušným soubojem, dočkáme se nějakého rádoby boxerského zápasu. Jak mám Mijazakiho rád, tohle se mu nepovedlo.

Byt (1968)

Film je to originální, nápaditej, místy vtipnej, v rámci možností skvěle zahranej. Ale na podobnej kousek je těch 13 minut až až, na můj vkus je tam těch "fíglů" možná až moc a sem tam jsem se i trochu nudil. Ale atmosféru to rozhodně má, o tom žádná. :-)

Výstřely na Broadwayi (1994)

Výstřely jsou v prvé řadě skvěle zahrané (Dianne Wiest by zasloužila metál). Jsou i skvěle napsané, mají tempo, spád. Klidnější pasáže střídají pro Woodyho typické hektické situace, kdy se herci navzájem "překřikují" a střílí jednu hlášku za druhou. Příběh je vcelku zajímavý, tam lze vytknout snad jen jednu věc (kterou ale nebudu prozrazovat). Nečekal bych zrovna od Allena tak zajímavou gagnsterku. Výstřely na Broadwayi byly pro mě velice příjemné překvapení a film si tak odnáší zasloužené hodnocení nadprůměrných 4 hvězdiček (ale není vyloučeno, že při dalším zkouknutí dojde na plný počet).