Vetřelci (1986)

Pro mě jasně nejlepší Cameronův film. Akčněji pojaté a už ne tak záhadné. Ovšem místo toho partička mariňáků, kde najdete plno nezapomenutelných postav. Díky nim jsem si dvojku oblíbil ještě víc než jedničku. 9.5/10

Znamení (2002)

Můj oblíbený režisér a v hlavních rolích dav mí oblíbení herci. Tato kombinace nezklamala a Shyamalan vytvořil další nevídané dílo. Nebylo to ani tak o mimozemšťanské invazi, jako spíš o lidech a jejich problémech. Závěr plný symboliky, náhod a boží vůle mi přišel velmi povedený a v mých očích díky tomu film stoupl na pětihvězdičkovou hranici. 9.5/10

Gekidžóban Kara no kjókai: Fukan fúkei (2007)

Třetí počin studia TYPE-MOON v oboru anime. A tentokrát to stojí opravdu za to! Jak to tak vypadá, tvůrci si dali záležet na všem, co bylo vytýkáno jejich předchozím pokusům- Tsukihime a Fate/Stay Night, které nebyly sice vůbec špatné, ale přecejenom se mohli snažit víc. Kara no Kyoukai je série sedmi filmů, které jsou zanimovány do puntíku přesně podle knižní předlohy. Nebudu se tu zaobírat samotným dějem a přejdu rovnou k přednostem tohoto díla. Na první pohled jistě zaujme svou vizuální stránkou. Jen těžko byste hledali v rámci anime něco dokonalejšího. Snad jen Hellsing OVA by se mohl pokusit, ale podle mě i ten je na KnK krátký. Úžasná kresba, už typická pro TYPE-MOON, nemusí sice sednout každému, ale pro mě je toto studio jedním z těch úplně nejlepších v designování charakterů. Skvělá animace, u níž snad nenajdete žádného hluchého místa a v neposlední řadě i skvěle vykreslené okolí a pozadí, které přímo žije vlastním životem. Za zmínku pak jistě stojí hudba, jejíž autorka má na svědomí soundtrack např. k Noir. Teď přejdeme k tomu nejdůležítějšímu a to je samotné zpracování příběhu a charakterů. Jak už jsem říkal, je to série sedmi filmů, které ovšem nejdou chronologicky po sobě, takže na začátku není moc jednoduché tento děj sledovat. Popravdě mi není úplně jasné proč tomu tak je, ale nevadí mi to. Koneckonců v knize to bylo stejné. Po takovém třetím díle už budete mít představu kde se nacházíte a s KnK příběhem to pak půjde jen nahoru. Většinou mají jednotlivé příběhy nějakou tu hlubší myšlenku, takže se u toho docela napřemýšlíte. Nakonec doporučuju shlédnout všechny díly znova v pořadí tak, jak jsou za sebou. :) Samotné charaktery jsou skvělé. Hlavní hrdinka Shiki je opravdu vypiplaná do posledního detailu a v průběhu se dozvíte spoustu věcí z její minulosti. Navíc to je opravdu velká sympaťačka, kterou byste v ostatních anime hledali asi hodně dlouho. Za zmínku pak jistě stojí i ostatní postavy, které tvoří velkou část filmů a taktéž v sobě mají něco navíc- ať už to jsou postavy kladné nebo záporné. Pro mě tedy rozhodně skvělá podívaná. Jen málokdy narazíte na dílo, které je téměř dokonalé ve všech možných ohledech. Kdo to vzdá po prvním díle jen protože mu to přijde nesrozumitelné, přijde o hodně. Za mě 5 hvězd. A z mého pohledu 2. nejlepší anime hned po Mushishi. 10/10 (ještě dodám, že todle je mé hodnocení všech sedmi filmů, nejen toho prvního...)

Bakemonogatari (2009) (seriál)

Pro mě jeden z vrcholů už tak povedeného roku 2009. Bakemonogatari v sobě kombinuje několik žánrů a výsledek je výborný. Většinu určitě zaujme tsundere hrdinka Hitagi, která je myslím si hlavní hvězdou tohoto seriálu. Příběh se skládá z několika menších story, kde hlavní hrdina Araragi řeší různé problémy s nadpřirozenými bytostmi. Dalo by se to klidně přirovnat k Mushishi nebo spíš k Natsume Yuujinchou. Jak už jsem ale říkal, mísí se tam navíc nějaká ta akce, romantika. Seriál pak hlavně zaujme svou vizuální stránkou, která je podle mě dokonalá a svou originalitou si mě dostala. Časté střídání technik animace i kresby, úhlů pohledu, styl zobrazení atp. Někdy z toho jde až hlava kolem. Z tédle stránky jde o umělecké dílo. 9/10

Phantom: Requiem for the Phantom (2009) (seriál)

Výborné anime, které se nese ve stejném duchu jako Noir. Žádné vtípky, jenom příběh tří elitních asasinů... Příběh to mělo vcelku zajímavý i když jsem měl pocit, že se tam někdy nacházelo pár hluchých bodů, které značně ubíraly na tempu. Nejlepší chvíle přišly vždy, když se drasticky změnil děj... Ein pracuje pro toho, tamtoho, pak pro nikoho, atp... Ostatně jako vždy, v podobných příbězích. Charaktery jsem si nějak extrémně neoblíbil i když to neznamená, že mi bylo jedno co s nima bude a po celou dobu jsem hl. hrdinům fandil. Postava, která mi asi nejvíc přirostla k srdci byla Cal. Nechci spoilerovat, takže nic bližšího neřeknu. Někdy jsem našel v příběhu chybičky a co mi vadilo asi nejvíc, byly motivy některých nejmenovaných postav pro pomstu, které vypadaly ve výsledku docela směšně. Rád bych vyzdvihl atmosféru, hudbu, vizuální stránku i smysl pro detail, který Mashimo určitě má. Mno sečteno podtrženo, jedná se o lehce nadprůměrné anime a normálně bych dal 3 hvězdy. Nebýt ovšem toho konce. Ten mě totiž nadchnul natolik, že musím přidat jednu hvězdu navíc. 7/10

Červený trpaslík (1988) (seriál)

Na tento seriál bych se mohl dívat pořád dokola (a taky to tak vlastně i dělám :)). Myslím, že tedle sitcom už nikdy nebude překonán. 10/10

Lucky Star (2007) (seriál)

Moje nejoblíbenější anime komedie, která naprosto přesně vystihuje chování a životní styl různých typů lidí. Já jsem se například úplně shlédl v Izumi. ^_^ 9/10

Fate/stay night (2006) (seriál)

Tento seriál byl mojím prvním setkáním se studiem Type-Moon, takže mu dokážu odpustit ty menší chybičky. V některých detailech (často i docela důležitých) se liší od své předlohy, kterou mu byla slavná visuální novela, ale v době když sem na to koukal jsem to ještě nvěděl. Což o to, že originál je mnohonásobně promyšlenější a na docela jiné úrovni, k srdci mi to přirostlo tak jako tak... Svět F/SN a celkově i celé T-M universum jsem si zamiloval a od té doby jsem začal vyhledávat všechno, pod čím bylo toto studio podepsáno. Skvělé postavy, akce, unikátní zápletka a hudba. Tím si mě F/SN dostalo. 8/10

Nacume júdžinčó (2008) (seriál)

Je tam jakási podobnost s Mushishi. Hl. hrdina vidí bytosti, které jiní lidé nemohou a v každé epizodě po něm nějaká taková bytost chce pomoc. Pokaždé se v takovém dílé skrývá nějaký odkaz, který chce dívakovi sdělit něco hlubšího. Dále mě určitě zaujala skvělá hudba i výkony většiny Seiyuu. Celé se to nese v poklidném duchu a akcí tam je velmi pomálu, proto doporučuji jako balzám na duši :) 9.5/10