• Krátkometrážní

Zrození šampióna (2009)

Nuda, umělý kýč, místo postav zaškatulkovaní panáci, tady nic nefunguje jak má a vůbec nic mi snímek nedal. Ještě dnes mi vyšumí z hlavy. Alespoň že je to profi natočené.

Mstitel (2009)

Seagal stále k smíchu, filmařina stále k smíchu, jen kvůli tomu jsem si sehnal další kousek v jeho filmografii. Ano, skutečně to funguje lépe než řadové komedie u kterých se často ani jednou nezasměju. Pouze toto v novém Seagalovo snímku vidím jako přínos. Kdyby to bylo lépe natočené (režie, střihy, kamera, scénář) mohlo by to fungovat i jako parodie na akční filmy.

Příliš vzdálený most (1977)

Nadprůměrně natočená neúspěšná akce Market Garden s propracovaným, pestrým a hlavně taktickým scénářem bez příkras. Zajímavá je orchestrální skladba, nebo některé kamerové zaběry tzv. "first-person". I přesto že se jedná o tříhodinový snímek, já se ani na minutu nenudil. Tomu říkám skvěle odvedená práce.

Občan Kane (1941)

Dobře natočená životopisná klasika o člověku s velkou mocí, který měl vše a chtěl ovládat lidi. Welles tento film natočil ve svých pětadvaceti letech, obdivuhodný výkon, stejně jako herců, které on sám velice dobře vede. [8/10] (Mercury, RKO) (Čb. /// Produkce: Orson Welles /// Scénář: Herman J. Mankiewicz, Orson Welles /// Kamera: Gregg Toland /// Hudba: Bernard Herrmann /// Oscar: Herman J. Mankiewicz, Orson Welles (scénář) /// Nominace na Oscara: Orson Welles (nejlepší film), Orson Welles (režie), Orson Welles (herec), Perry Ferguson, Van Nest Polglase, A. Roland Fields, Darrell Silvera (výprava), Gregg Toland (kamera), Robert Wise (střih), Bernard Herrmann (hudba), John Aalberg (zvuk)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE]

Havran (1963)

Tak tohle byla zase jednou kravina a další totálně zmrštěná adaptace. Už ani nemám motivaci koukat na další filmy Rogera Cormana. Tohle bylo špatné už v době svého vzniku.

Precious (2009)

Kýčové sociální drama, které se natočilo asi jenom pro Oscary.

Poltergeist (1982)

V 80. letech to možná za něco stálo, dneska se na tom hodně podepsal zub času. Příjemná atmosféra na začátku se proměnila s příchodem paranormální síly v rodinný film, který sice obsahoval napětí, atmosféru ale hodně minimální. Scénáristická práce mi přijde spíše k smíchu než aby se brala vážně. Celkově jsem neodbytně dostával pocit, že snímek rozhodně předbíhá pověst nad jeho skutečnými kvalitami. Místo tohoto zmetka si raději sežeňte film Entity, uděláte rozhodně lépe. [4/10] (MGM) (Metrocolor /// Produkce: Steven Spielberg /// Scénář: Steven Spielberg, Michael Grais, Mark Victor /// Kamera: Mathew F. Leonetti /// Hudba: Jerry Goldsmith /// Nominace na Oscara: Stephen Hunter Flick, Richard L. Anderson (kamera), Richard Edlund, Michael Wood, Bruce Nicholson (vizuální efekty), Jerry Goldsmith (hudba)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE]

Agora (2009)

Ze zajímavého námětu, postu režiséra a účastí mé oblíbené herečky se (ač jsem se tolik těšil) vyklubal docela rozporuplný a nákladný film. Na jedné straně dobře natočené, zahrané, pěkná kamera, kulisy, na straně druhé méně záživné, málo prokreslené postavy a menší prožitek ze zhlédnutí než bych si přál. Bylo mi celkem jedno co se tu s nima děje a to je velká škoda.

Zrůdy (1932)

Velice působivý, znepokojivý a hluboký hororový, artisní a dokumentární film s reálným angažovaním "skutečných zrůd". [8/10] (MGM) (Čb. /// Produkce: Tod Browning /// Scénář: Willis Goldbeck, Leon Gordon, Edgar Allan Woolf, Al Boasberg podle povídky Spurs Toda Robbinse /// Kamera: Merritt B. Gerstad) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE]

Modrý anděl (1930)

Příběh podle románu Heinricha Manna vypráví o rozpadu, o "postupném úpadku hodnot". V průběhu vyprávění je Rath degradován do role klauna, jenž pozbyl lidství, jako ozvuk skutečného klauna, který představuje jednoho z ironických dvojníků hrdiny odsouzeného k záhubě. Sternberg zdůrazňuje s exemplární a systematickou nemilosrdností vertikalitu prostorových vztahů filmu: Rath je vždy dole a dívá se vzhůru na obraz Loly (například když mu hází na hlavu své kalhotky), s výjimkou toho, když je - v parodii jeho autoritářských postojů - zařazen škodolibým divadelním ředitelem mezi božstvo na scéně. [7/10] (Universum Film A. G. - UFA) (Čb. /// Produkce: Erich Pommer /// Scénář: Carl Zuckmayer, Robert Liebmann, Karl Vollmöller podle románu Profesor Neřád Heinricha Manna /// Kamera: Günther Rittau, Hans Schneeberger /// Hudba: Frederick Hollander) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE]