Michael Jackson: Smooth Criminal (1987) (hudební videoklip)

Smooth Criminal je můj nejoblíbenější klip od Krále popu. Píseň napsaná samotným Michaelem a k tomu legendární choreografie, jejíž antigravitační část si Michael dokonce nechal patentovat. No sorry jako, ale tohle je mistrovské dílo, živý perfekcionismus a fontána geniality. Je jen škoda, že zkrácená verze pro televize neobsahuje onen legendární magický taneční kousek, ten je jen v originální 10 minutové verzi klipu.

Michael Jackson: Man in the Mirror (1988) (hudební videoklip)

Na rozdíl od 90 % tvorby ostatních umělců píšících songy o tom, jak jsou lidi skvělí, zamilovaní a jak je všem ze všech stran křivděno, přišel Michael Jackson s písní o tom, ať si všichni (včetně něj) stoupneme před zrcadlo a dáme si pořádnou facku za to, co tady na tom světě děláme za zvěrstva. Velmi upřímná zpověď Krále popu, který si ve videoklipu bere téměř nula prostoru a místo toho se snaží v něm lidské blbosti nastavit zrcadlo. Překrásný text, skvělý song, nesmrtelný odkaz. Geniální!!!

Michael Jackson: The Way You Make Me Feel (1987) (hudební videoklip)

Píseň The Way You Make Me Feel jako většinu svých dalších megahitů napsal sám Michael Jackson. Je tedy logické, že to chtělo pořádně šťavnatý videoklip. Když se v den natáčení sešel štáb a padla první klapka, musela se hned opakovat. Poté co Michael udělal svoje první taneční pohyby a acappella do ticha zazpíval první verš, přesně tak jak je slyšet a vidět v úvodu klipu, zůstal šokovaně štáb jen nehnutě stát a s nehynoucím respektem k přízraku, který právě zúčastnění viděli, nebyl nikdo schopný žádné reakce. V klipu tak vidíme až druhou klapku, která už vyšla na jedničku. Pokud by v takovém klipu hrál hlavní roli někdo jiný, vypadal by jako idiot. Kdo ale jiný než sám Král popu si může dovolit během choreografie šoustat silnici a tvořit při tom hudební dějiny.

Michael Jackson: Bad (1987) (hudební videoklip)

18 minutový „krátký film“ – jak Michael říkal svým klipům, k jeho autorské písni Bad je umělecké dílo podle skutečné události. Michaelovi se velmi zalíbil tragický příběh afroamerického vysokoškoláka pocházejícího z ulice, a tak pod režijní taktovkou maestra Martina Scorseseho vznikl legendární klip k této písni. Kdo také jiný než Michael Jackson, by si mohl na celý den dovolit nechat pro potřeby natáčení klipu uzavřít stanici New Yorkského metra. Mimochodem dnes už slavná první herecká šance pro Wesleyho Snipese. Jinak song i choreografie samozřejmě naprostá pecka, jak je u MJ zvykem.

Michael Jackson: Thriller (1983) (hudební videoklip)

Asi nejslavnější videoklip na světě. Téměř čtvrthodinový Thriller hrála tehdy začínající MTV denně 3x za hodinu. Titulní píseň z dodnes světově nejprodávanějšího alba všech dob jen utvrdila místo Michaela Jacksona na hudebním trůnu. Klip k písni ruinoval rasové bariéry jako rozjetý vlak a v 80. letech snad nežilo dítě, které by doma před televizí netancovalo legendární zombie choreografii.

Michael Jackson: Beat It (1983) (hudební videoklip)

Píseň Beat It napsaná a nahraná Michaelem Jacksonem je jedna z největších Rockových pecek v historii. Perfektní choreografii a zpěv Michaela zde doplňuje slavné kytarové sólo Eddieho Van Halena. Michael chtěl do klipu opravdové gangstery, a to se mu také povedlo. Tihle drsní hoši z ulice poté na place o přestávkách chodili jeden po druhém za laskavým Michaelem a prosili ho o autogram. Ten jim vždy samozřejmě vyhověl, objal je a bez předsudků si vyslechl jejich příběhy. Podle štábu bylo dost silné něco takového sledovat.

Michael Jackson: Billie Jean (1982) (hudební videoklip)

Jeden z největších hitů hudební historie a jeden z palety megahitů Krále popu. Píseň Billie Jean napadla Michael Jacksona, když jel jako spolujezdec po dálnici v autě. Legendární choreografie korunovaná ještě legendárnější Měsíční chůzí však není součástí videoklipu, tu Michael předvedl až při živém vystoupení této písně, i tak je ale klip jednoznačně perfektní umělecké dílo.

Michael Jackson: She's out of My Life (1980) (hudební videoklip)

She's out of My Life je jediný videoklip Krále popu, který Michael po celou dobu prosedí na stoličce. Forma ale geniálně odpovídá obsahu. Jemná tklivá balada nejednou rozbrečela i samotného Michaela, ten brečel při jejím nahrávání ve studiu i při každém živém vystoupení s touto písní. Silná věc.

Michael Jackson: Rock with You (1980) (hudební videoklip)

Klip Rock with You doprovází asi největší hit z alba Off the Wall. Na tu dobu překrásný vizuál a nesmrtelná R&B pecka.

Michael Jackson: Don't Stop 'Til You Get Enough (1979) (hudební videoklip)

Píseň Don´t Stop ´Til You Get Enough ze slavného alba Off the Wall napsaná samotným Michaelem Jacksonem je jeho první autorskou vlaštovkou do světa „krátkých filmů“ - jak sám říkal svým videoklipům. Klip byl v té době předzvěstí jeho budoucí filmařské geniality. DSTYGE bourá po desetiletí zarytou tradici, kdy v podobných nahrávkách interpreti stojí uprostřed podia a nehnutě zpívají své songy do stojanu s mikrofonem. Mimo to je klip na tu dobu revoluční také co se týká vizuálu a choreografie. Tady se nám rodí megahvězda.