Michael Jackson: Heal the World (1992) (hudební videoklip)

Michael Jackson věnoval svůj život pomoci dětem a přírodě. Tuto nádhernou skladbu napsal na podporu obojího a je to jeho asi nejkrásnější počin. V jednom z jeho posledních rozhovorů v životě se Michaela moderátor zeptal, co by chtěl, aby si po jeho smrti lidé pamatovali jako jeho odkaz. Michael tehdy nezmínil ani žádný ze svých největších hitů, ani žádnou svoji legendární choreografii nebo videoklip. Místo toho připomněl svoje tři děti a tuto píseň. Souvisejícím faktem také zůstává, že za svůj relativně krátký život věnoval Michael Jackson nejen skrze svojí vlastní nadaci Heal the World Foundation na charitativní účely přes $300 000 000, s čímž je také zapsán do Guinnessovy knihy rekordů. Je tedy otázka, jestli si budeme Michaela Jacksona pamatovat z jeho činů a umění, nebo z profilu vytvořeného bulvárními médii. Ať si každý udělá obrázek podle svého. Já mám ale jasno. 5/5

Michael Jackson: Jam (1992) (hudební videoklip)

Asi nejsilnější taneční pecka z pera Michaela Jacksona hned po Wanna Be Startin' Somethin'. Klip je dost dobrý, ale teprve živé vystoupení s touto písní je v nejlepším slova smyslu jak z jiné dimenze. Tady máte na druhou stranu jedinečnou možnost vidět Michaela Jordana učit Michaela Jacksona basketbal a Michaela Jacksona učit tančit Michaela Jordana. 5/5

Michael Jackson: Remember the Time (1992) (hudební videoklip)

Další z mnoha mistrovských děl největší hudební legendy všech dob. Čiré umění ve všech směrech a na dnešní poměry mimořádný počin. Pokud bych nedal 5/5, upadnou mi ruce.

Michael Jackson: Black or White (1991) (hudební videoklip)

Michaela už přestaly bavit nesmyslné spekulace idiotů o jeho barvení kůže. To, že trpí nemocí Vitiligo, která ho zbavuje pigmentu po celém těle, prostě navíc pod vlajkou nechutného bulváru nikoho nezajímalo, stejně tak, jak to bohužel nikoho nezajímá dodnes, a tak na to rezignoval a napsal píseň o tom, že na barvě kůže přece absolutně nezáleží, když je člověk jako člověk. Udělat takovou píseň začátkem 90. let v Americe zmítané rasistickou válkou mezi Afroameričany a policií byl hrdinský kousek. Michael ale opět, zas a znova utvrdil svoji pozici Krále popu, z písně se stal okamžitě světový megahit a Michael si tak mohl udělat další zářez na paletě svých nesmrtelných hitů. Originální nezkrácená a pitomou MTV nezcenzurovaná verze klipu k písni má 11 minut. Michael na konci předvádí dechberoucí choreografii, při které tancem bojuje s ilumináty, kukluxklanem, se satanem a s bulvární špínou. Během toho je Michaelem zničena spousta odkazů jako číslo 666 na skle auta, nebo zkratka KKK na okně do domu. Celý klip je poté umělecky ztvárněná Michaelova vize multikulturního světa. V klipu si zahrál i Michaelův velký kamarád Macaulay Culkin i další slavné osobnosti a je také známo, že při natáčení byla poprvé použita technologie morphing.

Michael Jackson: Liberian Girl (1989) (hudební videoklip)

Ta píseň je překrásná a geniální, jak taky jinak, když je napsaná samotným Michaelem Jacksonem. Co se klipu týče, trochu mě mrzí, že je ten song neustále narušován kecáním těch lidí, co se přišli přiživit na slávě Michaela Jacksona. Tohle na mě působí spíš jako nějaký projekt než hudební videoklip. Ale i tak je to pořád lepší, než 90 % dnešních klipů.

Michael Jackson: Leave Me Alone (1989) (hudební videoklip)

Leave Me Alone napsal Michael Jackson jako apel na bulvární média, aby ho všude kam příjde neštvala jako psa, protože je to člověk a ne zvíře. Je to smutný příběh naprosto nevinné a bezbranné oběti lží a překroucených faktů. Píseň také míří k lidem, aby všechny ty bulvární lživé nesmysly, napsané výhradně pro zisk a těžící ze slávy slavných jmen, nikdo nečetl. Chudák Michael ještě ani nevěděl, co za svinstvo na něj čeká v následujících desetiletích. Klip samotný je poté na 80. léta na technické špičce. Další Michaelovo umělecké dílo.

Michael Jackson: Come Together (1988) (hudební videoklip)

Já vím, že fanoušci The Beatles asi souhlasit nebudou, ale tohle je prostě tak o 80 % lepší než originál. Neskutečně šťavnatej klip k tomu. Michael je prostě Michael.

Michael Jackson: Speed Demon (1988) (hudební videoklip)

V 80. a 90. letech nosili žáci v Americe do školy omluvenky podepsané od rodičů, kde byla jejich absence ve škole omluvená tím, že v televizi měl zrovna premiéru ten či onen videoklip od Michaela Jacksona. Tohle je jen další geniální počin Krále popu, rocku a soulu. Vyzdvihuji hlavně ty efekty, na 80. léta prvotřídní. Nesmrtelná legenda!