• Krátkometrážní

Hranice zlomu (2003)

Hranice zlomu štartujú tak zaujímavo (Owen a banán)- večná škoda, že vo flashbacku- až vás to navnadí na nadpriemerný zážitok. Navnadí, ten hlad však nezasýti, vzíde z toho totálne priemerný počin. Campbell dojíma a šokuje a dojíma- zneužije každú (!) príležitosť žmýkať dojatie z nás, čo si to necháme- je to cítiť a je to otravné (!) Pravdaže, neladí to už v písanej podobe. K scenáru ešte dodávam, že niektoré dialógy naozaj neznejú dobre. (Nezadarilo sa ani tomu "Prečo ma nevoláš menom?"- je ale zahraný presvedčivo.) Film (strhujúceho) Clivea Owena, nie Martina Campbella. Zaujímavý komentár: CheGuevara

Hotel Rwanda (2004)

Hotel Rwanda vlastní 1 z najnádhernejších filmových citátov, citát nezmerateľnej ľudskosti, nádeje, statočnosti... a ten znie: "Vždy je miesto." Jeden z najsilnejších odkazov na nádej, aký kedy vo filme odznel. (Vplyv času je na to krátky!) Kvality snímky sú zjavné každému. Na viac už nemám slov. Nechcem...... Zaujímavé komentáre: kleopatra, KevSpa, Boss321, pshimi

Sedm samurajů (1954)

Dopozerať tento film nie je pre diváka oboznamujúceho sa s Kurosawom hračka. Veľmi mierne tempo deja plus vyše 200- minútová stopáž (SE) stoja za tou príčinou. Mne sa to podarilo na 2. pokus, ani ten sa však neobišiel bez ťažkostí s udržaním sústredenosti i bdelosti. Preto sa ani neodvažujem komentovať do priveľkej hĺbky. Kurosawa nás vynikajúco uvádza do časopriestoru a zápletky, od úvodných/ -nej minút/ minúty si získa náš záujem. A záujem nemizne, to, čo sa kvôli rozvláčnemu rozprávaniu stráca, je spojenie s príbehom, pretože slabne sústredenosť. A tak samurajské súboje, absolútne dejové a emocionálne vrcholy snímky, divák (začínajúci s A.K.!!!) dostatočne neocení. Od najlepšieho- buď sa premáha odsledovať to, nepremáha sa a vzýva čo najbližšie záverečné vykúpenie alebo- čo patrí k možnostiam- sa k súbojom ani nedostane..... Film vás však strhne vo svojom výraze- úchvatná mimika, gestá hercov a kamera, ktorá ich živo prenáša na obraz, ale i vo svojich myšlienkach..... Kurosawa precízne a pozoruhodne pracujúci s ľudskými emóciami. V tom je Sedem samurajov 100%. Hodnotenia sa zriekam. V budúcnosti zbehlejšej po Kurosawovej stránke to napravím a možno (alebo skôr pravdepodobne(?)) sa zmení aj môj postoj.

Sejmi je všechny (2007)

Keby som mala svoje hviezdičky naporcovať: * bohovský, hláškujúci Owen s mrkvou vždy po ruke, po nohe, narábajúci s týmto Davisovým materiálom vrcholne panovačne, 1/2* párkrát pozoruhodná akcia, 1/2* záverečné titulky. Vyriešenie tituliek patrí k tomu najzaujímavejšiemu, čo po Owenovi snímka obsahuje. Dám tomu ešte šancu, ale...

Jednotka příliš rychlého nasazení (2007)

Veľmi milá (& veľmi akčná) zábava. Ak sa vám nepáči, ako chápu humor Briti, pravdepodobne skôr hrozí nuda, ale ostatní hor sa na Hot Fuzz (!) Pri niektorých scénach som sa chechtala naozaj hlučne. Kumulenie situácií prichytených za hrivu dáva podklad pre kvantum úsmevnej akcie prichytenej za hrivu. A aj keď je posledná tretina už prekumulovaná (čo do obsahu scenára), akcia je hot aj cool, a predovšetkým zábavná, nie je kedy prestať sa baviť. Tento film začnete s úsmevom, skončíte s úsmevom o palec širším a úsmev ešte dlho nezlezie... A pri spomienke naň? Správne, budete sa usmievať. P.S.: Bomba, krása, lahoda strih. Zaujímavé komentáre: Matty, tron, Bluntman, B!shop

Hrdina (2002)

Tých obrazov, čo ponúka Zhang, sa nedá nasýtiť, to je jasné. Tanec farieb. Všimnite si, ako farby kostýmov harmonizujú s prostredím, kde sa práve postavy nachádzajú. Jedna nádhera... Výtvarne dokonalý film- preto ma bude vždy baviť sa naň pozerať. Po myšlienkovej stránke ale slabota. Dej síce zaujme a páči sa mi, ako je Hrdina rozprávaný, lenže chýba sila myšlienky. Akokoľvek sa Zhang snaží pomocou obrazovej poetiky o nejaký duchovnejší rozmer, nedarí sa mu. Jeho obrazy nemyslia, i preto, že príbeh na také niečo nemá, ale i kvôli samotnej vizuálnej vyšperkovanosti, sústredeniu sa na veľkoleposť, efekt. Preto u mňa výborná 70-ka. Filmu s takým výtvarným prevedením ale nemôžem hodiť 3*, aj keď som si vedomá, že ma zvádza veľkoleposť a že by hádam 3* boli úprimnejšie. "Tenis" s kvapkou vody v súboji... No videli ste už také niečo?! Zaujímavé komentáre: CheGuevara, Rob Roy

Tygr a drak (2000)

Priznám sa, že na prvýkrát som sa do snímky Anga Lee vôbec neponorila. (Pripisujem to tomu "európskemu mysleniu", o ktorom píše Tyler.) Po prvom raze som dokonca nebola schopná vyjadriť, o čo všetko vlastne pod povrchom ide... Videla som ten film, a zároveň nevidela. Po niekoľkých dňoch som si ho dala znovu (tentokrát v znení pôvodnom, nie anglickom) a- konečne som schopná hodnotiť :). Začnem snáď s mystikou. MYSTIKA, to je 1 zo základných ingrediencií, čo sa tu miesia. (Tomu by ste mali byť otvorení, ak zamýšľate dostať sa snímke pod kožu.) Ide o epický príbeh pretkaný početnými lyrickými nitkami. Ide o film plný sympatického tria hrdinov, presvedčivých výkonov, úchvatného bojového umenia a citlivosti. Choreografia Yuena Wo Pinga je niečo, na čo ťažko hľadať slová, niečo, čo nevidieť je jasná strata. Lee a Wo Ping prinášajú neopísateľne hlboký zmyslový zážitok. Zaujímavé kometáre: Gemini, Tyler, Vitason

Kletba zlatého květu (2006)

Toto hodnotenie sa tak trochu bude podobať na hodnotenie SIN CITY, pretože moje dojmy sú podobné. Predovšetkým sa jedná o ohurujúcu vizuálnu žranicu, tomu je celá snímka podriadená. Na deji si pochutnáte menej, niežeby to bola lacná kuchyňa, no zámery postáv sú rýchlo príliš osvetlené, intrigy sa nerozplietajú práve napínavo, v závere je pokrm bez pochýb presolený (častý to výraz mojej bývalej slovenčinárky). Osudy 3 bratov ma nechávajú chladnou, rovnako ako mnou pod vrstvou pôsobivého make-upu a pod pancierom z ľadu nepohne ani Gong Li- hrá veľmi dobre- jej chlad sa ku mne preniesol, ale len chlad. A neodpustím si tento postreh- áno, pôjde o jej "dobové" výstrihy- keby mali prsia Gong Li oči, tak by určite pre to zaobchádzanie s nimi zazerali ako buldog po týždňovej hladovke..... Dwightom v "Kliatbe"- teda tým, čo ma najviac presvedčil, pohol mnou a zaplavil svojou bezbrehou charizmou- je Chow Yun-Fat, nemilosrdný cisár. "Nie je všetko zlato, čo sa blyští..." "Kliatba" sa blyští požehnane a ostáva v mojej pamäti iba chladným filmom vo veľkolepom, zlatom šate.

Sedm krvavých orchidejí (1972)

"Režisér buduje atmosféru prostredníctvom polonahých dievčat, maskovaného vraha a jeho ostrej britvy." Ehmm... tak táto veta prezrádza o snímke viac ako dosť... Avšak myslím, že sa TOTÁLNE nepoviedla, "Siedmim orchideám" podkopáva nohy. (Dokonca!) V priebehu cca 10 minút sa odohrajú 3 vražedné útoky, nulové stupňovanie napätia. V 14. minúte tak dosiahnete pocit, že stopáž má snáď 30, a nie uvedených 90´. (V 40´ by už mal Lenzi končiť.) Vyšetrovanie ústrednej dvojky je priamočiare, tým nie je zrovna zaujímavé, navyše postavy všetko idiotsky opakovane! vysvetľujú, čo už nie je zaujímavé vôbec. Neznášam, keď je hodnotenie medzi, ale je presne medzi, 2,5*! Za lahodnú vŕtačkovú scénu dávam (so zavretými očami) 3*.

Hledání Země Nezemě (2004)

Tento film by ma nudil, keby jeho opraty nedržali Depp a Winsletová. S nimi sa naň pozerá veľmi príjemne. S nimi ten pre mňa NEVZRUŠUJÚCI námet (podľa skutočnosti) ožije vo farbách, akých si len viete PREDSTAVIŤ. Ukážkovo stvárnené postavy, ľahké je ich pochopiť, ešte ľahšie si ich zamilovať. Nebyť Deppa a Winsletovej, musím po dráme pátrať... PREDSTAVY, SNY tvoriace podstatu v Nezemi (ako v tej krajine) a také podstatné v Zemi- Nezemi (ako v tom filme) ma nenadchli (skôr opačne)- v snových pasážach mi chýba výraznejšia snová hĺbka (lepšie to nevyjadrím), navyše sa držia dosť blízko pri zemi. (Poslúži skvelý príklad z NÁUKY O SNOCH- to sú snové vízie! To je atmosféra!) (No to je GONDRY...) Sympatická, hoci nepriekopnícka myšlienka. Po 1. vzhliadnutí dráma lepšieho priemeru s nadpriemernými hlavnými predstaviteľmi. Za snové pasáže mínus 1*.